Αναπαραγωγή Μονο το τελευταιο αυγο ειναι γοννημο

valantis1

PB Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
647
Πόλη
Λάρισα
Εχω να υποβαλλω ενα ερωτημα περιεργο για μενα τουλαχιστον.

Λοιπον εχω ενα ζευγαρι καναρινια και φετος το θυληκο καναρινι εχει γεννηση 3 φορες απο 5 αυγα. Το περιεργο σε ολη την υποθεση ειναι οτι και στις τρεις γεννες τα 4 πρωτα αυγα ειναι κλουβια και μονο το τελευταιο ειναι γοννημο.😱
Και παντα το τευλεταιο αυγο που εχει βγει πουλακι ειναι αρσενικο.

Μπορει καποιος να μου πως γινεται αυτο και γιατι;
 
πες μου σε παρακαλω πως ξερεις οτι ειναι το τελευταιο αυγο;
 
Αποστολη σε παλαιοτερα post λεγανε πως το τελευταιο αυγο ειναι διαφορετικο χρωμα απο τα αλλα. Αυτο που ειναι διαφορετικο χρωμα ειναι γοννημο.
 
Δηλαδή έχεις πάρει πουλάκια απο τις άλλες τρείς γέννες; , απο έναν νεοσσσό?
 
Ναι απο το τελαυταιο αυγο. Τα πρωτα 4 αυγα ειναι κλουβια. Αυτο δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται. Να ειναι το τελευταιο γοννημο και τα πρωτα κλουβια.
 
Valanti , δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά γράφω γιατί έχεις δώσει ένα καλό στατιστικό στοιχείο για ένα άλλο post που αναφέραμε να ασχοληθούμε με το τελευταίο αυγό. Εσύ αναφέρεις τώρα,ότι έχεις 3 γέννες με γόνιμο μόνο το τελευταίο αυγό σε κάθε γέννα καί τα 3 αρσενικά. Θα σε παρακαλούσα να σιγουρευτείς ότι είναι αρσενικά και να μας το επιβεβαιώσεις.
Ευχαριστώ.
 
Σταματη τα μικρα τα εχω εξω στην βεραντα διπλα απο τα αρσενικα και εχω παρατηρησει οτι φουσκονουνε το λαιμο τους και προσπαθουνε να κελα'ι'δησουνε. Και το αλλο στοιχειο ειναι οτι σε 2 pet shop που τα εχω παει μου εχουνε πει και αυτοι οτι ειναι αρσενικα. Αυτα δεν εχω αλλο κριτηριο.
 
Το γεγονός οτι "σαλιαρίζουνε" είναι μια ισχυρή ένδειξη.
Η επίσκεψη στα PET-SHOP δεν λέει και πολλά, αν αναλογιστούμε
πόσα πουλιά πωλούνται άλλα αντ' άλλων.
 
Σε αυτο που λες εχεις δικαιο. Αλλα ετσι μου ειπανε. Εγω ομως δεν μπορω να καταλαβω πως τα 4 πρωτα ειναι κλουβια και μονο το τελευταιο γοννημο.
 
-Αν είχαμε απαντήσεις για όλα θα σήμαινε οτι όλα
γίνονται χωρίς να παρεμβαίνει καθόλου η τύχη.
Είναι αλήθεια οτι 3 φορές το ίδιο πράγμα σε βάζει
σε σκέψεις. Παρ' όλα αυτά πιστεύω πως ήταν συμπτωματικό περισσότερο
παρά οτι είχε σχέση με το χρόνο "αναπαραγωγικής ετοιμότητας" της θηλυκιάς σε κάθε γέννα.
-Ισως του χρόνου να έχει τελείως διαφορετική συμπεριφορά.
 
Back
Top