Αναπαραγωγή Μουγκο Μαλινουα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης JOHN103
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

JOHN103

PB New Member
Εγγραφή
27 Φεβ 2007
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας, θα ηθελα και την δικη σας γνωμη για ενα μαλινουα αρσενικο που ειχε την ατυχια να γεννηθει μουγκο.Αν ζευγαρωση φετος υπαρχει πιθανοτητα να κληρονομησουν αυτη την ατυχια οι νεοσοι του;Ευχαριστω!
 
Ειχα και 'γω ενα μαλινουα οταν ηρθε στην κατοχη μου τον ονομασα Χριστοφορο, στα πρωτα 3 χρονια που το ειχα δεν ακουσα το τσιου του ετσι λοιπον του αλλαξα το ονομα και τον ελεγα μουγκο (ο τονος στο μου). Μια μερα εντελως ξαφνικά αρχισε να κελαιδαει και νομιζα οτι κελαιδουσαν τουλαχιστον 2 πουλια το ειχα πανω απο 10 χρονια και υπηρχαν διαστηματα που παλι σταματαγε. Μακαρι και το δικο σου καποια στιγμη να αρχισει να τα λεει. Τωρα για την κληρονομικοτητα ας απαντηση καποιος με μεγαλυτερη πειρα απο εμενα.
 
Ετών;
Το πουλί είναι κουφό(δεν ακούει;)
ή υπάρχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα στα φωνητικά του όργανα;
 
φιλε μου jonh103 το καναρινι σου ισως να το τρομαξε κατι ισως καποιο γερακι η γατα τοτε τα αρσενικα καναρινια σταματανε να τραγουδανε για πολυ καιρο μεχρι να τους φυγει ο φοβος.
 
Αλεξανδρε ευχομε την ιδια τυχη να εχει και αυτο το πουλακι να βρει καποια στιγμη το τσιου του αλλα δυσκολο. Φιλε Μακη το πουλακι γεννηθηκε με προβλημα στις φωνητικες χορδες ακουει τα παντα και προσπαθει να κελαιδησει αλλα δεν βγαζει κανεναν ηχο.
 
Η συριγγιτιδα ειναι μια ασθενεια των φωνητικων οργανων των ωδικων πουλιων 1. Απο λοιμωξης μυκητες και ιους που καταληγει στη δημιουργια συριγγιου 2. Διογκωση του θυρεοειδους αδενα 3. Παρουσια ογκου καλοηθους η κακοηθους στο σημειο αυτο σε ολες της περιπτωσεις το πουλι χανει σταδιακα τη φωνη του και εκπεμπει διακεκομμενες μικρες φωνες και ρυθμικους σταθερους τριγμους για θεραπεια τα αντιβιοτικα και αντιμυκητιακα δινουν καλα αποτελεσματα στην περιπτωση ογκου δεν υπαρχει θεραπεια πηγη κειμενου Dr K.I.Tατσιραμος Οι Ασθενειες των καναρινιων
 
Back
Top