Γενικά Μουσικη για πουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Green
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Green

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2007
Μηνύματα
144
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καθημερινα βαζω στα πουλια να ακουνε μουσικη απο ραδιο η cd και προσεξα οτι μερικα τραγουδια τους αρεσουν ιδιαιτερως, και μαλιστα αλλα τραγουδια αρεσουν στα καναρινια και αλλα στις καρδερινες. Πχ ακουσα σημερα τις καρδερινες να ξελαριγγιζονται στο κελαιδημα με ενα ρεγκε τραγουδι και μου εκανε μεγαλη εντυπωση... :D
Εσεις βαζετε μουσικη στα πουλια. Αν ναι τι ειδος; και ποσο συχνα;

Φιλικα Γιαννης
 
Ηταν τοσος ο ενθουσιασμος μου εχθες το βραδυ απο την συναυλια των πουλιων που δεν θυμηθηκα οτι υπηρχε κιολας τετοιο θεμα.. Σταυρο sory

Φιλικα Γιαννης
 
Εχω προσέξει ότι γενικά τους αρέσει η μουσική, τραγουδούν και τσιρίζουν χαρούμενα. Οταν δε τύχει να τραγουδήσω κι εγώ, γίνεται της κακομοίρας! Πιστεύω ότι καταλαβαίνουν πότε είμαστε ευδιάθετοι και χαρούμενοι και συμμετέχουν κι αυτά.
Στους παπαγάλους μου αρέσουν οι μπαλάντες, η ροκ μουσική, ειδικά οι Σκόρπιονς! Τα λάτιν επίσης τα ενθουσιάζουν. Από κλασσική μουσική, μάλλον προτιμούν τα allegrο κομμάτια. Με Chopin κάθονται ήσυχα και ήρεμα για λίγο, μετά κελαηδούν ήρεμα. Η τζαζ πάντως δεν τους αρέσει καθόλου... μούγκα...
 
Οσο για τη συχνότητα και τον χρόνο, πρέπει να πω ότι τους βάζω μουσική αρκετή και συχνά. Με το που ξυπνάω, ανάβω το ραδιόφωνο, που είναι στην κουζίνα μου. Το κλουβί των παπαγάλων βρίσκεται ακριβώς απ΄έξω, οπότε συμμετέχουν κι αυτά στα ακούσματα. :)
Ακούμε τα πρωινά μέχρι τη μία το μεσημέρι έναν συγκεκριμμένο σταθμό που βάζει λάτιν, τζαζ και world μουσική γενικά. Από το μεσημέρι και πέρα, βάζω άλλο είδος μουσικής, σε διαφορετικό ύφος πάντως, συνήθως κλασσική, γιατί είναι οι ώρες μελέτης των παιδιών μου. Οι παπαγάλοι το μεσημέρι ξεκουράζονται. Θέλουν ησυχία, οπότε κατεβάζω πιά τη μουσική.
Το απόγευμα ζωντανεύουν πάλι και έχουν παιχνιδιάρικη διάθεση και τα ευχαριστεί η μουσική. Το βράδυ όμως τα αφήνω να ξεκουραστούν, δεν θέλουν πολλά πολλά μετά τη δύση του ηλίου.
Οταν εργάζομαι ή λείπω, δεν σβήνω τη μουσική, γιατί θέλω να αισθάνονται συντροφιά. Πάντα αφήνω το ραδιόφωνο συντονισμένο σε σταθμό με μουσική, όχι με εκπομπές, γιατί νομίζω ότι είναι μονότονο και βαρετό να ακούνε μία συζήτηση ή συνέντευξη.
 
Εγω όταν λείπω απο το σπίτι αφήνω το ράδιο ανοιχτό για να έχουν παρέα. Ο ζακό έχει μάθει και κάποιες μελωδίες απο τραγούδια και της σφυρίζει και άλλοτε σιγοτραγουδάει (κάποια λόγια) απο το αγαπημένο του τραγούδι. Πολύ γέλιο :D
 
και ο δικος μου ζακο ακουει μουσικη. Τρελαινεται πιο πολυ με την κρητικη μουσικη και τραγουδαει στην δικη του γλωσσα βεβαια. Γιατι ακομα δεν εχει μαθει να μιλαει μονο να σφυριζει και να γελαει.
 
Οι παπαγαλολάτρεις στο φόρουμ σας :D , γρήγορα...t:
 
ο Αρμιν, γουσταρει trance μελωδιες, above&beyond κτλ

οτι αλλο εχω δοκιμασει δεν εχει κ πολυ τυχη!
 
Εγω τους βαζω ολη μερα κι ακουνε αθλητικα και οπως το πανε το θεμα θα μου τα ζητησουν για σχολιαστες στην ερα σπορ!
 
Εγω παρατηρησα πως ενα καναρινι που ειχα παλαιοτερα τρελενοταν να κελαιδαει οταν ακουγε ποντιακα απο οτι καταλαβα υψηλων νοτών της λυρας
 
μαλλον η συχνοτητα ειναι αυτο που τους αρεσει; Εμενα κελαιδαν οταν ακουν μεταλ! Αλλα και κλαρινα να ακουσουν παλι κελαιδαν!
 
Back
Top