Ασθένειες Μουσταρδί κουτσουλιά

Geokilkis

PB Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2021
Μηνύματα
472
Πόλη
Κιλκίς
Καλησπέρα σε όλους.
Πριν λίγο με ενημέρωσε φίλος μου ότι το κορίτσι τους cockatiel, ήμερο, περίπου 6 μηνών εδώ και δύο μέρες είναι νωχελικο, φουσκωμένο και κάνει σχηματοποιημενες κανονικά αλλά μουσταρδη κουτσουλιές.
Έχετε ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει ξαφνικά;
Γιατί αύριο θα μπορέσω να τη πάω στον γιατρό. Ο φίλος είναι πολύτεκνος με ΑΜΕΑ παιδί και το πουλάκι τους είναι υπό την επιμέλεια μου για όλα.
 
Και το δικο μου κοκατιλ οταν το ειχα εβγαζε κουτσουλιες με περιεργα χρωματα καποιες φορες αν και απο οτι παρατηρησα πιθανοτατα να οφειλοταν στην αλλαγη τροφης, αλλα αφου λες πως ειναι νωχελικο και φουσκωμενο και μαλιστα 2 μερες καλο θα ηταν να παει σε πτηνιατρο και μαλιστα αμεσα γιατι τα πουλια ειναι περιεργα σε θεματα υγειας μπορει να γινει το κακο εκει που δεν το περιμενεις, εμεις οτι και να πουμε απο εδω θα ειναι υποθετικο και οχι σιγουρο.
 
Μίλησα με τον γιατρό που παρακολουθεί τα δικά μου, αλλά επειδή βρίσκεται εκτάκτως εκτός ιατρείου θα την δει αύριο.
Μάλλον κάποια ανωμαλία στην εντερική χλωρίδα μου είπε. Από τη στιγμή που δεν άλλαξε κάτι στη διατροφή του..
Είπα μήπως έτυχε και σε κανέναν άλλον για αυτό και άνοιξα το θέμα.
Φυσικά και θα εξεταστεί από τον γιατρό μας..
 
Λοιπόν το πουλάκι εξετάστηκε σήμερα από πτηνιατρο. Στην εξέταση της κουτσουλιας βρήκε πολλά μικρόβια και σε μια βρέθηκε και λίγο αίμα και πιθανόν περνάει και μια ελαφριά παγκρεατίτιδα. Οπότε παίρνουμε αντιβίωση (aviomycine της tafarm) και αναμένουμε αποτελέσματα.

Σε αντίστοιχη περίπτωση μην περιμένετε καθόλου και να πηγαίνετε άμεσα στον γιατρό σας για άμεση αντιμετώπιση του προβλήματος...
 
Back
Top