Διατροφή Μου έδωσαν μια κίτρινη τροφή για το καναρίνι, να του τη δίνω;

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ1996

PB New Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2014
Μηνύματα
48
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα εχθές πήγα και αγόρασα ένα καναρίνι με έδωσε τροφή αλλά με έδωσε και ένα κίτρινο δεν ξέρω τι είναι πόσο καιρό πρέπει να το δίνω και κάθε πότε πρέπει να αλλάζω την τροφή
 
Μια φορά την βδομάδα αδειάζεις τις ταϊστρες και βάζεις καινούργια τροφή. Τακτική αλλαγή στο νερό. Το κίτρινο που λες ίσως είναι αυτό που το ονομάζουν αυτοί που το πουλάνε βιταμίνες. Αν είνα τέτοιο δεν ξέρω αν πρέπει να το δώσεις στο καναρίνι σου.
 
Αν αυτό το κίτρινο είναι σαν αυτό στη φώτο:

missing-image.png


και στο πούλησε για βιταμίνες θα ήταν καλό να μην το δίνεις στο καναρινακι σου. Βραζε ένα αυγό για 12 λεπτά, κοψτο στη μέση και βάλτο σε μια αυγοθήκη και δωστο στο πουλάκι να το φάει. Τώρα με την πτεροροια και κάθε μέρα αν είχες την πολυτέλεια να του το δίνεις. Το άλλο μισό αυγό που περρισεψε ή το τρως ή το πετάς! 😛 λαχανικά και φρούτα τώρα με την πτεροροια μόνο καλό κάνουν αλλά τα δίνουμε με μέτρο γιατί μπορεί να προκαλέσουν διαροια και μετά από 5 ώρες τώρα το καλοκαίρι τα αποσύρουμε όπως και το αυγό. Όταν το επιτρέπει ο καιρός μπανακι σε πρώτη ζήτηση τέτοια εποχή!
Διάβασε και αυτό: Κανουν καλο ή κακο οι βιταμινες στα καναρινια;
να καταλάβεις γιατί να μην δίνεις αυτό το κίτρινο που σου πούλησε ο πετσοπας.. Μόνο λίπος προσφέρει και τίποτα άλλο.

Όσο για τα σποράκια καλό θα ήταν να παίρνεις συσκευασμένη τροφή. Την επόμενη φορά θα βάζεις σιγά σιγά όλο και περισσότερο από την νέα συσκευασμένη τροφή μέχρι να του δίνεις μόνο αυτή. Σταδιακά για να μην έχει κάποια διαταραχή το πουλάκι.
Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας;

Τώρα εγώ κάθε μέρα φυσαω τα σποράκια ώστε να τρώνε όλους τους σπόρους και όχι μόνο αυτούς που τους αρέσουν και όταν δω ότι δεν έχει άλλα σποράκια, περίπου στην εβδομάδα πετάω ότι έχει μείνει και βάζω φρέσκια τροφή. :)
 
Αν στο έδωσε μέσα σε ένα διαφανές σακουλάκι τότε λέμε για το ίδιο πράγμα.. Μόνο λίπος προσφέρει και δεν είναι καθόλου θρεπτικό. Εγώ το έχω κόψει χρόνια τώρα. Μπορείς να πάρεις συσκευασμένη αυγοτροφη ή να βράσεις αυγό πολύ πιο οικονομικό και πολύ πιο θρεπτικό! 😉
 
Πέτα το... Να κάνεις κάτι καλό στο φιλαράκι σου...
Μια φορά την βδομάδα αδειάζεις τις ταϊστρες και βάζεις καινούργια τροφή. Τακτική αλλαγή στο νερό. Το κίτρινο που λες ίσως είναι αυτό που το ονομάζουν αυτοί που το πουλάνε βιταμίνες. Αν είνα τέτοιο δεν ξέρω αν πρέπει να το δώσεις στο καναρίνι σου.
όσο για όσα λέει ο Γιώργος εγώ διαφωνώ και λέω κάθε μέρα αλλαγή της τροφής και λίγη ποσότητα... μην πεις ταλαιπωρούμαι... ένα λεπτό για κάθε πουλί χρειάζεται! Θα αποζημιωθείς...
 
Πέτα το... Να κάνεις κάτι καλό στο φιλαράκι σου...

όσο για όσα λέει ο Γιώργος εγώ διαφωνώ και λέω κάθε μέρα αλλαγή της τροφής και λίγη ποσότητα... μην πεις ταλαιπωρούμαι... ένα λεπτό για κάθε πουλί χρειάζεται! Θα αποζημιωθείς...
Γιάννη θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.. Με την καθημερινή αλλαγή τα καναρίνια μας θα φάνε μόνο τους λιπαρούς και τους σπόρους που τους αρέσουν με αποτέλεσμα να μην τρώνε όλους τους σπόρους και να μην παίρνουν τις θρεπτικές ουσίες όλων των σπόρων. Πολλοί βάζουν σε κάθε καναρίνι μία κουταλιά της σούπας σπόρους καθημερινά γιατί είναι η ποσότητα που πρέπει να φάνε καθημερινά αλλά εγώ ούτε αυτό το κάνω... Απλά φυσάω καθημερινά τους σπόρους. Αν έχεις ένα καναρινάκι αυτό είναι μια διαδικασία ενός λεπτού. Άμα έχεις πολλά και πολλές ταίστρες κάνεις λίγο παραπάνω.. 😛
 
Αλίκη είναι η άποψή σου και την σέβομαι, όμως εκεί που λες ότι φυσάς τους σπόρους κάνεις ακριβώς ότι απεύχεσαι δηλαδή το ταΐζεις ακατάστατα.
Είναι πλέον αποδεκτό πως οι φουλ ταίστρες μια βδομάδα απλά στρεσάρουν τα πουλιά και καλό είναι λίγη τροφή (όπως είπες μια κουταλιά) και καθημερινά ( τουλάχιστον το δυνατόν συχνότερα)... Καλή συνέχεια με τα φιλαράκια σου...
 
Back
Top