Ασθένειες Μου έπεσε ένας κοκκινολαίμης στο αμάξι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giwrgos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Giwrgos

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2016
Μηνύματα
41
Πόλη
Αθήνα
βρε παιδια μου επεσε ενας κοκκινολεμις στο αμαξη το εβαλα στο κλουβι πηρα μαινοτροφη πολιβιταμινι για ολα τα οδικα πτηνα και χημα σκουλικια επραξα σοστα; και τορα μου κελαιδαει και ειναι απιστευτος τη αλο τροει εχτος απο αυτα;
 
μου επεσε ενας κοκκινολεμις στο αμαξη
Πως έγινε αυτό το ατύχημα;
Έχει χτυπήσει το πουλί;
Μετά τις πρώτες βοήθειες τι σκοπεύεις να κάνεις με τον κοκκινολαίμη;
 
θα τον αφισω σε μερος που μαζεβοντε πολα καθε πρωι απλα επεφτε ανασκελα τορα ειναι οκ αλλα τον βλεπω να μην θελη να φιγη ολο στον κηπο μου τιν αραζι σαν σκυλι τρομερο και αξιαγαπητο...
 
Τον βρήκες μακριά από το σπίτι σου; Αν όχι, άφησέ τον εκεί. Μπορεί να σου έρχεται για φαγητό. Βάλε κάπου ψηλά μακριά από γάτες ταΐστρα.
 
οχι μετο που εφευγα επεσε απο το πουθενα αλλα εχουμε και ποολες καρακαξες μπας και το κοπανισε καμια, απο νερα εχο βαλι σπορια σκουλικια και αλλα χαμος
 
Είναι οριακό το χρονικό σημείο μετανάστευσης αυτών των πτηνών, σε ένα μήνα θα έχουν ήδη φύγει όλα.
Αν και διακρίνονται για τον τοπικισμό τους θα πρότεινα όντως να το αφήσεις στην αυλή σου και να παρέχεις κάποιες λιχουδιές να πάρει τα πάνω του.Λόγω χαρακτήρα επιστρέφουν συνήθως σε γνωστά μέρη,του χρόνου, αν τα καταφέρει θα σου κάνει την έκπληξη. Είναι πολύ φιλικά πουλιά, ειδικά σε όσους κάνουν γεωργικές εργασίες. Πλησιάζουν ακόμα και σε απόσταση μισού μέτρου. Σχεδόν αποτελεί το εθνικό πτηνό της Βρετανίας.
Εμένα είναι δύο κατα σειρά τα έτη που επισκέπτεται την αυλή μου, πολλές ώρες την ημέρα, δεν ξέρω φυσικά αν είναι το ίδιο.
Κάνε το καλό!
 
Αφού ζει ακόμη (λίγο σπάνιο για τροχαίο-όσες φορές έπεσαν πάνω στο αυτοκίνητό μου πουλιά δεν επέζησαν πέρα απο λίγα λεπτά) να επικοινωνήσεις άμεσα με το ΕΚΠΑΖ τη Δράση για την Άγρια Ζωή ή την Άνιμα για να σου δώσουν περισσότερες οδηγίες σχετικά με τη διατροφή και την απελευθέρωσή του.

Σχεδόν αποτελεί το εθνικό πτηνό της Βρετανίας.

Ίσως μετά τον κύκνο. 😉
 
εξαρτατε Φοιβο αν εβγενα με φορα θα γινοτανε κιμας... Και σε λιγο βιντεακι να το και το βιντεακι
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top