Γενικά Μου έφυγε καναρινι, θα ζήσει τουλάχιστον;

Iasonaskor

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2021
Μηνύματα
222
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα. Σήμερα αγόρασα ένα καναρινι και μου έμαθε ο άνθρωπος να ξεχωρίζω φύλο αν είναι πυρομενο κτλπ οπότε είπα να δω αν είναι πυριμενα και έτσι όπως άνοιξα την πόρτα αναγκαστικά είχε άνοιγμα η πόρτα και έφυγε ένα θυκηκο από εκει😭 μένω σε χωριό οπότε δεν επιστρέφει και αυτό θα ψηφίσει ή θα ζήσει για λίγο τουλάχιστον;
 
Καλησπερα,οχι δεν θα ζησει.

Για να ζησουν ομως τα υπολοιπα πουλακια που εχεις,εκτος απο την στιγμη που τους βαζεις νερο,τροφη και κανεις καθαριοτητα θα καθεσαι σε αποσταση ασφαλειας ενος μετρου απο τα κλουβια.
 
@Tony Forpus έβαλα καλοθ κακού μια παγίδα σε περίπτωση που ακούσει τα κελαηδήματα και επιστρέψει αλλά δεν το νομίζω. Το έχω ξαναπάθει αλλά τουλάχιστον ήταν πουλι που ζει στην εξοχή
[automerge]1624036113[/automerge]
@Dimnik οι γωνεις μου δεν συμφωνούν και για αυτό μάλιστα αύριο θα πάω με τον πατέρα μου και θα αγοράσουμε σίδερα για κλουβα 2,5 επί 1,5 και ύψος 2 μέτρα ανυπομονώ όλη την εβδομάδα να ξεκινήσω και μου συνέχεια σήμερα αυτό και μου τα χάλασε όλα. Το καημένο τουλάχιστον θα κάνει βόλτα.
 
Το καημένο τουλάχιστον θα κάνει βόλτα.
Αυτα οπως καταλαβαινεις δεν ειναι σοβαρα πράγματα.
Τηρησε αυτο που σου προτεινω πιο πανω,το ενα μετρο αποσταση απο τα κλουβια.
Ειναι ο πιο ανώδυνος τροπος ωστε να μην κανουν "βολτες".
 
@Iasonaskor είπες στους γονείς σου: "...τουλάχιστον κατά τη διαδικασία της καθαριότητας... το κλουβί να βρίσκεται εντός σπιτιού, σε χώρο με κλειστές πόρτες..." και δεν συμφωνούν;
 
@TZANNSPY απλα δεν θέλουν να είναι μόνιμα μέσα και όταν κάνει κρύο μέσα τα βάζω δεν έχουν πρόβλημα απλά να μην είναι μόνιμα
 
@Iasonaskor μα δεν σου προτάθηκε για μόνιμη εσωτερική διαμονή αλλά για την ώρα που κάνεις "εργασίες" στο κλουβί.
[automerge]1624038275[/automerge]
@Iasonaskor Πιστεύω πως δεν υπάρχει άνθρωπος, ανεξαρτήτως ηλικίας, που δεν του έχει φύγει πουλί αλλά πρέπει να μαθαίνουμε από τα λάθη μας ειδικά όταν αυτά στοιχίζουν ζωές...
 
@TZANNSPY

Θα συμφωνήσω κι εγω σε αυτο.
Το να φυγει ενα πουλακι την ωρα της καθαριοτητας συμβαίνει αλλα να φυγει ενα πουλακι γιατι,χωρις λογο,θελουμε να δουμε αυτη την εποχη αν ειναι πυρωμενο ειναι αχρειαστο.
 
@Tony Forpus το ξέρω ότι είναι κάτι αχρείαστο απλα ήθελα να δω γιατί τσακώνοντουσαν λίγο με το άλλο πουλι που ήταν μαζί και δεν θα μάθω αν ήταν τελικά επειδή ήταν το ίδιο φύλο
 
Έχεις μπει φουριόζος στο χόμπι και κάπου έχεις χαθεί.

Καναρινια, μεγάλη εξωτερική κλούβα με διαφορα είδη, αναζητάς και ζευγάρι καρδερίνες. Και όλα αυτά χωρίς να έχεις ιδέα.

Ο ενθουσιασμός είναι καλό να υπάρχει αλλά από ένα σημείο και μετά γίνεται αρνητική παράμετρος.

Βάλε ένα στοπ, πάρε ένα καναρινακι και κράτα το υγιές για 2-3 χρόνια μαθαίνοντας τα βασικά και μετά κάνεις ένα βήμα παραπάνω έχοντας αποκτησει καποια εμπειρία.
 
Back
Top