Ασθένειες Μου αρωστησε το lovebird μωρο που εχω

taxidriver

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2009
Μηνύματα
14
Πόλη
Αγία Βαρβάρα
παιδια ειμαι πολυ στεναχωρημενος! Μου αρωστησε το Lovebird μωρο που εχω! Το πρρωι ειπα θα μεινη αλλα τοωρα το βλεπω καλυτερα! Μονο που κοιματε συνεχεια! Το καλο ειναι τρωει την κρεμα που του δινω! Τι να κανω πειτε καμια ιδεα (τριων εβδομαδων)
 
Φυσικα και εισαι στενοχωρημενος

Ποσες φορες εδω στο φορουμ εχει αναφερθει και χιλιοειπωθει οτι τα μωρα ειναι πολυ ευαισθητα και θελουν εμπειρο χειρισμο...
Αλλα... Τελοςπαντων τωρα προεχει να ειναι καλα το πουλακι...
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να το πας σε καποιον καλο πτηνιατρο μπας και το σωσεις..
Σου το ευχομαι και να μας πεις εξελιξεις..

https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Δυσκολα τα πραγματα. Κι εγω ειχα αρρωστο μωρο Lovebird τον Οκτωμβριο που το ταιζα με κρεμα αλλα δεν τα καταφερε.

Προσπαθησε το ομως και βρες τι εφταιξε. Μην ξεχασεις να το χωρισεις με το αλλο μην κολλησει κι αυτο. Μηπως εδινες κρυα την κρεμα;Εβαζες θερμομετρο για να μετρας την θερμοκρασια;
 
Κριμα για το πουλακι αλλα ηταν αναμενομενο...
Ευχομαι αν ξαναπαρεις πουλακι να μην ειναι τοσο μωρο γιατι ειδες και μονος σου ποσο δυσκολο ειναι και τι ευθυνη εχει..
Εγω που εχω τοσα πουλια και τρεμω στην ιδεα μην χρειαστει να ταισω εγω...
Καποια στιγμη θελω να το κανω αλλα θα πρεπει να ειμαι τελειως ετοιμη απο γνωσεις θεωρητικες και πρακτικες..
Παραδειγματιστειτε για αλλη μια φορα απο την απωλεια του φιλου εδω και αφηστε τα ταισματα στους εμπειρους..
 
κριμα για το πουλακι...☹
Εχει δικιο ομως η νικη. Αν δεν υπαρχει εμπειρια καλο θα ειναι να μην βαζουμε σε κυνδινο τη ζωη κανενος ζωου. ☹
 
Και πως ομως ρε παιδια θα σποκτησουμε εμπειρια χωρις πρακτικη...😕

Με σγχωρεις πολυ αλλα αυτο δε λεγεται πρακτικη. 🙄Εγω προσωπικα δεν μπορω να το χαρακτηρισω κατι λιγοτερο απο επιπολαιοτητα.

Πρακτικη λεγεται να επισκεφτεις εναν εκτροφεα επαγγελματια η απο οπου αλλου θα παρεις το μωρο παπαγαλο που το εχει ξανακανει και ειναι εμπειρος και να τον παρακολουθησεις να ταιζει τα μωρα και να ταισεις κι εσυ μερικες φορες μαζι του, να σε δει και να διορθωσει και καθε φορα οι μικρες λεπτομερειες που θα κερδιζεις θα ειναι πολυτιμες για τη ζωη του πουλιου που θα παρεις στα χερια σου.
 
Σε ευχαριστω πολυ Ανεστη!Η ερωτηση μου εξεφραζε μια απορια μου! Δεν θελω να το εκλαβεις οτι και καλα συμφωνω με το να παιρνεις στην ζωη σου μια "ψυχη" και να την σκοτωνεις γιατι ετσι καποια μερα το αποφασισες! Υπαρχουν ομως ανθρωποι που θα στο επετρεπαν κατι τετοιο;Ρωταω γιατι ενδιαφερομαι και θελω να μαθω!
Ευχαριστω!
 
... Υπαρχουν ομως ανθρωποι που θα στο επετρεπαν κατι τετοιο;Ρωταω γιατι ενδιαφερομαι και θελω να μαθω!
Ευχαριστω!

Eνας ανθρωπος που αγαπαει πρωτα τα πουλια του και τα επειτα τα αναπαραγει, σαφεστατα δεν θα εφερνε αντιρρηση σε κατι τετοιο. Ισα ισα θα τον εκανε να αισθανθει ασφαλεια οτι τα πουλια του πηγαινουν σε καλα χερια και σε υπευθυνους ανθρωπους. Εαν καποιος το αρνιοταν τοτε το καλυτερο θα ηταν να μην αγορασεις απο αυτον και να φυγεις με αδεια χερια αν και μου φαινεται δυσκολο να ελεγε καποιος οχι.
 
Εννοεις καποιον εκτροφεα, σωστα;Γιατι απο ενα πετ σοπ ειναι λιγο δυσκολο!

Eαν το πετ σοπ ταιζει μωρα και τα πουλαει πριν απογαλακτιστουν τοτε ειναι υποχρεωμενοι να σου δειξουν οσες φορες θελεις. Διαφορετικα αν αρνηθουν,(πραγμα που παλι δεν πιστευω) κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να αγορασεις πουλι απο εκει. 😉
 
Back
Top