Αναπαραγωγή Μου βγήκε θηλυκό

xrhstos220

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2016
Μηνύματα
118
Πόλη
Λάρισα
Το ζευγαρι που είχα με τα καναρίνια νόμιζα ότι ήταν ζευγάρι. Γιατί το δήθεν αρσενικο έκανε 3 αυγά. Και χθες που γύρισα από ταξίδι είδα ότι ήταν και οι 2 θηλυκές μέσα στην φωλιά. Άλλη έφτιαξε φωλιά Και άλλη έκανε αυγά. Τι να κάνω τωρα;
 
Την έχουν πατήσει αρκετοί οπως εσύ! Και εγώ το πρώτο μου καναρίνι το πήρα για θηλυκό και βγήκε αρσενικό! Έχεις κάποιο σίγουρο αρσενικό που να είναι έτοιμο για σναπαραγωγή;οι 2 αυτές θηλυκές έχουν κάνει ξανα σειρά αυγών πριν κάποιο διάστημα;
 
Γιατί το δήθεν αρσενικο έκανε 3 αυγά.
Σιγά το "δύσκολο"...
Συμβαίνει κάποιες φορές ακόμη και σε πολύ έμπειρους εκτροφείς.
Τι να κάνω τωρα;
Υπάρχει αρσενικό? Αν υπάρχει όλα καλά...
Αν δεν υπάρχει... Βάλε αγγελία για ανταλλαγή...
Κάποιοι καίγονται για έτοιμα θηλυκά και συ αν δεν έχεις... χρειάζεσαι ένα αρσενικό..
 
Σιγά το "δύσκολο"...
Συμβαίνει κάποιες φορές ακόμη και σε πολύ έμπειρους εκτροφείς.

Υπάρχει αρσενικό? Αν υπάρχει όλα καλά...
Αν δεν υπάρχει... Βάλε αγγελία για ανταλλαγή...
Κάποιοι καίγονται για έτοιμα θηλυκά και συ αν δεν έχεις... χρειάζεσαι ένα αρσενικό..
Όντως μου έχουν στείλει 2-3 για θηλυκά. Να δειτε πώς κάνουν. Είναι και τα 2 μεσα στην φωλιά. Το ένα απο πανω απο τα αυγα και το άλλο πανω απο το άλλο. Μόλις βγαίνει το ένα κάθετε το άλλο και το άλλο πανω. Σήμερα έκανε και το άλλο αυγά. Αντί για 3 αυγο σήμερα βρηκα 4. Το περίεργο είναι ότι δεν τσακώνονται μεταξυ τους. Αυτό που το είχα για αρσενικό δεν μπορούσα να καταλάβω καλά. Αυτο ειναι δικό. Το άλλο το αγόρασα. Αα επίσης ηθελα να σας πω οτι το αλλο ζευγαριού που ειχα γραψει σε ενα θεμα με 2 αυγα εγιναν 5 και τα 4 είναι ενσπορα. Το άλλο φένετε ασπορο. Σε 10 μέρες θα δουμε
 
Αντί για 3 αυγο σήμερα βρηκα 4. Το περίεργο είναι ότι δεν τσακώνονται μεταξυ τους
Ξεκίνησε τις γέννες και η δεύτερη κανάρα...
Το περίεργο είναι ότι δεν τσακώνονται μεταξυ τους.
Από μεθεύριο πιθανολογώ πως θα έχεις επικές μάχες, ίσως και νωρίτερα.
Αυτό που το είχα για αρσενικό δεν μπορούσα να καταλάβω καλά.
Έτσι εξηγείται και το "λάθος" σου.
Κι αν σε παρηγορεί συμβαίνει ενίοτε και σε μένα.
 
Το είχα πάθει πριν πολλά χρόνια και βρηκα 9 αυγά στη φωλιά. Τι μου θύμισες..
 
Από μεθεύριο πιθανολογώ πως θα έχεις επικές μάχες, ίσως και νωρίτερα.
Απορώ πως δεν ξεκίνησαν νωρίτερα! Πολλές κανάρες μαλώνουν μέχρι και για τη θέση της φωλιάς ή το νήμα! Τυχερός είσαι! Νομίζω το καλύτερο είναι αυτό που είπε ο Γιάννης.. ή ανταλλαγή ή βάζεις κάποιο έτοιμο αρσενικό που έχεις εσύ. :)
 
Και μένα μου κάνει απίστευτη εντύπωση! Στην κλούβα έχω 3 θηλυκά, εσωτερική ταίστρα να βάλω, αρχίζουν οι τσακωμοί! Απ ότι φαίνεται συμπαθηθηκαν οι κυρίες! 😛

Τι θα τις κάνεις όμως; Θα τις ζευγαρώσεις;
 
Και μένα μου κάνει απίστευτη εντύπωση! Στην κλούβα έχω 3 θηλυκά, εσωτερική ταίστρα να βάλω, αρχίζουν οι τσακωμοί! Απ ότι φαίνεται συμπαθηθηκαν οι κυρίες! 😛

Τι θα τις κάνεις όμως; Θα τις ζευγαρώσεις;
Ναι και τις 2
 
Back
Top