Φροντίδα Μου επιτέθηκε ο παπαγάλος μου, σας έχει συμβεί;

seemsfunny

PB Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
1.113
Πόλη
Ιωάννινα
Συνήθως τα θέματα όλα έχουν να κάνουν με επιθετική συμπεριφορά σε συγκατοίκους τους και όχι στους ιδιοκτήτες τους... Σήμερα για πρώτη φορά ο Λινκ ενώ ήταν στην οθόνη του υπολογιστή και η Ίνα στο κουρτυνόξυλο μόλις ο Λινκ μου σφύριξε του απάντησα κι εγώ με σφύριγμα. (Αυτό το κάνουμε πάντα. Ξεκινάει ο ένας και συνεχίζει ο άλλος το σφύριγμα.) Χωρίς λόγο με το που σφύριξα αμέσως μου έκανε επίθεση και με δάγκωσε στην μύτη σε σημείο που σχεδόν μου έκανε τρύπα. Για αρκετή ώρα έτρεχε αίμα (μην φανταστείτε κάτι το σοβαρό αλλά έχω την εντύπωση ότι σκουλαρίκι φοράω άνετα γιατί με έπιασε και μέσα και έξω από το ρουθούνι της μύτης... Μπορώ να πω ότι σηκώθηκα με πολλά νεύρα από την καρέκλα και αρκετό πόνο αλλά ούτε του φώναξα ούτε τον μάλωσα γιατί φοβήθηκα με τον πάρει σαν παιχνίδι. Κατάλαβε σίγουρα ότι έκανε βλακεία γιατί μετά δεν ξεξολλούσε από πάνω μου όσο κι αν τον έδιωχνα... και ρωτάω τώρα εγώ. Γίνεται και σε εσάς αυτό; Επίσης τι μπορεί να φταίι για να κάνει επίθεση χωρίς κάποια απειλή; Όταν έγινε αυτό ήμουν ακίνητος με τα χέρια κάτω από το γραφείο (δηλαδή δεν φαινόταν καθόλου τα δάχτυλα ώστε να φοβηθεί κάποια κίνηση) και δεν κουνήθηκα καθόλου. Στην ουσία περίμενα να έρθει στον όμω μου αντί να με τσιμπήσει
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@seemsfunny ελπίζω η μύτη σου να είναι εντάξει, η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζει το λόγο που το έκανε αλλά και εμένα το budgie μου μπορεί να τύχει να το κάνει κάποια φορά, δλδ κάθεται στον ώμο μου και γυρνάω και τρίβεται στο μάγουλο μου αλλά κάποιες φορές μπορεί να με δαγκώσει άγρια
 
Άγγελε απο ένα μεμομένο περιστατικό είναι δύσκολο να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα. Μπορεί να ξαφνιάστηκε απο κάτι και να αντέδρασε ενστικτωδώς. Αν είχε το σκοπό της επίθεσης πιστεύω ότι θα την συνέχιζε και μετά απο αυτό το γεγονός.
 
Μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί ούτε κάποιος θόρυβος ακούστηκε, ούτε κάποια κίνηση έκανα ούτε τον κοίταξα. Όπως χαζευα στην οθόνη μου σφύριξε και μόλις πήγα να σφυρίξω μου έκανε το piercing. Η αλήθεια είναι ότι τον πήρα λίγο από φόβο πλέον.
 
Μήπως (λέω μήπως) το πουλί μπαίνει σε αναπαραγωγική περίοδο και το σφύριγμά σου τον μπέρδεψε ότι έχει "ανταγωνιστή";
Είναι βέβαια λίγο κουφαμάρα αυτό που γράφω παραπάνω, αλλά είναι και η πρώτη (και η μοναδική) σκέψη που μου ήρθε στο μυαλό.
 
Δεν έχω ιδέα παιδιά. Για αυτό ρώτησα μήπως υπάρχει κάτι ανάλογο. Για την αναπαραγωγική φάση @ianos η Ίνα καθημερινά παίρνει θέση και τον "παρακαλάει" αλλά αυτός την πλησιάζει της σφυρίζει στο κεφάλι, την ταίζει αλλά μέχρι εκεί. Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν έχουν ζευγαρώσει ακόμη αλλά αυτή η απορία είναι για άλλο θέμα
 
Το θέμα με την μερικές φορές ανεξήγητη ή απρόκλητη επιθετικότητα των παπαγάλων, είναι τόσο ευρύ όσο και οι ασθένειες. Από ένα και μόνο περιστατικό, δύσκολα θα βγει άκρη.

Πάντως, συμπάσχω. Το δάγκωμα στην μύτη δίνει πόνο, όχι αστεία 😔
 

Σχετικά θέματα

Back
Top