Αναπαραγωγή Μου τρώει τον καρδερίνο μου!

kristhegreek

PB Member
Εγγραφή
27 Νοε 2007
Μηνύματα
829
Πόλη
Τήνος
Σε κινέζικη ζευγαρώστρα προετοιμάζω για αναπαραγωγή μία κανάρα και ένα καρδερίνο.

Ο καρδερίνος έχει τη μανία να αρπάζεται στα σύρματα του χωρίσματος και να μένει εκεί. Η κανάρα από την άλλη με το που δει την ουρά του καρδερίνου να εξέχει στο μέρος της, την τσιμπά και προσπαθεί να βγάλει φτερό; Να φάει ένα φτερό; Πάντος αρπάζει ένα φτερό της ουράς και το τραβά παρόλο που ο δύσμοιρος καρδερίνος προσπαθεί να ελευθερωθεί.
Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;
 
Φίλε Χρήστο κατά πολύ μεγάλη πιθανότητα η κανάρα σου είναι πυρωμένη ενώ η καρδερίνα όχι. Την κανάρα αν της τοποθετήσεις μία φωλιά και νήμα θα δεις ότι θα αρχίσει να την φτιάχνει. Γι αυτό και αρπάζει τα φτερά της καρδερίνα σου. Γιατί θέλει υλικό για την φωλιά της.
Η καρδερίνα πάλι αν είναι πυρωμένη θα το καταλάβεις από την μύτη και τα πόδια της.Ασπρίζουν.
Μία άλλη περίπτωση βέβαια είναι τα πουλιά να μην τα βρίσκουν μεταξύ τους και ξεπουπουλιάζονται. Είσαι σίγουρος ότι αυτό δεν συμβαίνει.
Η γνώμη μου θα ήταν να τοποθετήσεις μία φωλίτσα στην κανάρα και νήμα και στην μεριά της καρδερίνας ένα καναρίνι πυρωμένο αν έχεις. Μόλις αυτή φτιάξει την φωλιά τράβα το χώρισμα και άστα μαζί.
Από την άλλη πάλι αν δεν είναι πυρωμένα τα πουλιά δεν χάλασε και ο κόσμος. Υπομονή
 
Η κανάρα παίζει με το νήμα, αλλά ο καρδερίνος "πέρα βρέχει".
Να περιμένω να ετοιμαστεί κι αυτός ή όταν ετοιμαστεί η φωλιά να τον βάλω όπως και νάχει;
 
Αν δεν είναι έτοιμα και τα δύο πουλιά Χρήστο, δεν πρόκειται να γίνει επιτυχημένη αναπαραγωγή :)
 
Χρηστο θυμαμαι οτι ειχα διαβασει οτι οταν το κανουν αυτο τους λειπει μεθειονινη.Βεβαια δεν μπορουν τελικα να την αφομοιωσουν ωστοσο το ενστικτο τους λειτουργει ετσι. Γιατι δεν δοκιμαζεις με ενα μικρουλι φτερακι να δεις τι θα το κανει τελικα
 
Η κανάρα δεν το ξαναέκανε σήμερα, οπότε κάπως ηρέμησα.

Γιατι δεν δοκιμαζεις με ενα μικρουλι φτερακι να δεις τι θα το κανει τελικα
Άν ξαναρχίσει θα το κάνω.
 
μαλλον θελει να φτιαξει φωλια. Ειναι νωρις για τις καρδερινες ακομα. Τα πουλια τα εχεις σε εξωτερικο η εσωτερικο χωρο;
 
Back
Top