Ασθένειες Μου χτύπησε ένα γεράκι το καναρινί

Λαμπρίνα

PB New Member
Εγγραφή
27 Φεβ 2014
Μηνύματα
17
Μου χτύπησε ένα γεράκι μάλλον το καναρινί κ το βρήκα κρεμασμένο έξω απο το κλουβι! Ευτυχώς ζει αλλά έχει τραυματιστεί στο φτερό κ δεν ξέρω μήπως του έχει βγει κ απο την πλάτη! Πήρα τηλ κτηνίατρους αλλά δεν αναλαμβάνουν πτηνά ! Τι μπορώ να κάνω ; Κ για να σταματήσει το αίμα αλλά κ γενικώς για να το βοηθήσω!
 
Διάλυσε λίγο μπετάντιν σε νερό και βάλτου στην πληγή προσωρινά, σου προτείνω σήμερα το αργότερο αύριο να απευθυνθείς σε έναν πτηνιατρο.
 
Σήμερα επείγοντος σε λίγες ώρες δεν θα ζει. Είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι από απόσταση εμείς.
 
Πες μας σε ποια περιοχή είσαι να δούμε τι γίνεται απο κανα γιατρό
 
Πες μας σε ποια περιοχή είσαι να δούμε τι γίνεται απο κανα γιατρό
Λαμπρινή λέγεται η περιοχή. Δήμο Αθήναίων είναι! Μεταξύ άνω πατήσια κ γαλάτσι βρίσκεται!

Λαμπρινή λέγεται η περιοχή. Δήμο Αθήναίων είναι! Μεταξύ άνω πατήσια κ γαλάτσι βρίσκεται!
Και του έριξα λίγη τροφή τώρα κάτω κ έκανε μια προσπάθεια να φάει... αλλά αυτό ήταν τσίμπησε λίγο και σταμάτησε!
 
Νοσοκομεία Ζώων – Πουλιών Αττικής, Συνεχούς λειτουργίας (24 ώρες καθημερινά, εορτές & αργίες).

Νοσοκομείο Μικρών Ζώων Αττικής Τηλ. 210 6038023, Λεωφ. Μαραθώνος 21ο χλμ. Πικέρμι
και Προσδιορισμό φύλου στους παπαγάλους.

ΑΤΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΖΩΩΝ (υπεύθυνος πτηνών κος Αδάμης), Τηλ. 210 6640552-3 20ό χλμ Λ. Λαυρίου, Παιανία, (19002) Αττική.

Κτηνιατρική Πολυκλινική Πατησίων (Πολυϊατρείο Μικρών Ζώων) Τηλ. 210 2525590 Καυτατζόγλου 34, Πατήσια.

ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ, ΑΘΗΝΑ. ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ 25 ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΤΗΛ. 210 6399366 ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΤΗΝΩΝ [Νεκροψίες, Αντιβιογράμματα κλπ.

ΑΤΤΙΚΟ ΖΩΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΡΚΟ, Σπάτα, Κτηνίατρος koς Ποσάντζης, Τηλ. 210.6634724-5.

VET IN PROGRESS - Εργαστήριο, Διενεργεί test DNA για προσδιορισμό φύλου σε παπαγάλους (μέσω Κτηνιάτρων)

Δήμητρα Μπιτχαβά, Τηλ: 2299024942 Μαρκόπουλο Αττικής.

Ακρίβος Αχιλλέας - Χαραλαμπίδης Χαράλαμπος, Κτηνιατρικό Κέντρο Περιστερίου, Παναγή Τσαλδάρη 12, Περιστέρι, τηλ. 2105720761.

Μαραφέλιας Πάνος, Γεωργ. Παπανδρέου 45 & Καββαθά, (Πλατεία Ελευθερίας - Γουδή), Τ. Κ. 15773 Ζωγράφου. Τηλ. 7782981.

Πάνος Ξενούλης - Patricia Gray. Animal Medical Center, Λ. Μεσογείων 267, Τ. Κ. 154 51 Νέο Ψυχικό. Τηλ.: 210 6717031.

Iατρείο ζωών συντροφιάς και καναρινιών, Κύμης 18 & Βοσπόρου 128, Καλογρέζα-Ολυμπιακό Στάδιο, Τηλ/Fax -2102717872 - Κινητό : -6977219000.

Κώστας Δημητριάδης - Λητώ Κριτσέλη, Στρατάρχου Παπάγου 22, Άγιος Δημήτριος : τηλ 210.9755429, 210.6818990. Ώρες λειτουργίας καθημερινά 5-8μμ.

ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ" ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ. Mαρκόπουλο - Αργυρούπολη. Νοσοκομείο : Τηλ. 22990.23528 Ιατρείο Αθήνα : Τηλ. 210.36.42.944 - Ιατρείο Αργυρούπολη : Τηλ. 210.99.01.654.

Λουκάκη Κατερίνα, Ηλιούπολη, Αθήνα

Κτηνιατρος Βλαχοκωστας Δημητριος, Ιδρυτικο μελος ΟΕΜ και εκτροφεας καναρινιων, Περιοχη Βουλα - Αθηνα.

ΒΟΓΙΑΤΖΑΚΗ ΧΡΥΣΑ, Ιατρός Κτηνίατρος, Φιλικής Εταιρείας 35Α, ΠΕΙΡΑΙΑΣ, τηλ.: 210.4184194 - 6945317819.

ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ, ΧΡΥΣ. ΣΜΥΡΝΗΣ 16 ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ, 210.7564254 - 6944942697.

Μαντζιαβάς Δ. Αναστασιος, Ζαιμη 12 & Νικηταρα, Γλυκα Νερα Παιανια, 210-6042060.

Ιωάννης Γρίλλος, Ιατρείο: Ερμού 18, Κερατσίνι και στο PET-SHOP: Λ. Σαλαμίνος 64, Κερατσίνι, Τηλ: 2104314000, κιν.: 6937065747.

Μαραγκός Θωμάς, Δαβάκη 1, (απέναντι απο το ΥΓΕΙΑ στην Κηφισίας), 2106850120, Χαλάνδρι.

Ζώρζος Μιχ., Ιατρός Ζώων Συντροφιάς, Χρ. Σμύρνης 39 Νίκαια, Τηλ 2104951147 - 6977802694 Επισκέψεις σε όλη την Αθήνα.

Kτηνίατροι αλυσίδας PetCity, Γλυφάδα (Βούλα), 210.9640801, ΙΛΙΟΝ 210.263.9885, ΧΑΪΔΑΡΙ, 210.5325300, ΜΑΡΟΥΣΙ 210.6146130.
 
Σε ευχαριστω πάρα πολύ! Πήρα τηλέφωνο κάποιους κ ο ένας μου έδωσε μια αντιβίωση αβιομισιν για να την βαλω στο νερό του κ να του κάνω καθαρισμό στην πληγή με betatin αλλά αυτό ακόμη δεν έχει πιεί νερό...
 
Το μπετάντιν όχι έτσι διέλυσε το με νερό είναι πολύ βαρύ για το δέρμα του. Αν δεν πίνει νερό θα του το δώσεις με σύριγγα στο στόμα και αν δεν ανοίγει θα του το σταξεις στα ρουθούνια.
Καλύτερα να το πας να το δουν γιατί είναι σε πολύ χάλια κατάσταση.
 
Το μπετάντιν όχι έτσι διέλυσε το με νερό είναι πολύ βαρύ για το δέρμα του. Αν δεν πίνει νερό θα του το δώσεις με σύριγγα στο στόμα και αν δεν ανοίγει θα του το σταξεις στα ρουθούνια.
Καλύτερα να το πας να το δουν γιατί είναι σε πολύ χάλια κατάσταση.
Του είπα του γιατρού να του το πάω να το δει κ μου λέει από το σοκ που έχει πάθει μπορεί να μείνει στην μετακίνηση κ καλά είναι να μην το ταλαιπωρησω.. ειδικά τωρα λεει που έχει χάσει κ αίμα! Οπότε δεν ξέρω τι να κάνω... Αλλά την αντιβίωση την είπε διαλυμμένη στο νερό του... Πόση ποσότητα μετά θα του δώσω στη σύριγγα;
 
Πιαστο προσεκτικα και δωστου νερακι με συριγγα... Βαλε στις πληγες betadine με μια μπαντονετα και βρασε αυγο καντο κρεμα μηπως μπορεσει και φαει... Το οτι εκανε κινηση να δαει ειναι πολυ καλο! Να το εχεις σε ζεστο μερος γυρω στους 30 βαθμους και να προσευχηθεις γι αυτο... Το ιδιο θα κανω κι γω... Η κατασταση του ειναι παρα πολυ ασχημη. Για να το μεταφερεις στον πτηνιατρο βαλε το κλουβι μεσα σε μια μαυρη σακουλα για να μη στρεσαριστει περισσοτερο... Μακαρι να γινει καλα το καημενο! ☹
 
Τουλάχιστον τώρα σηκώθηκε λίγο κ έφαγε κ ήπιε κ αρκετό νερό... Τώρα του έριξα στο νερό κ την αντιβίωση... και το μάτι του τελικά το άνοιξε μια χαρά! Θέλω να πιστεύω ότι όσο περνάει η ώρα θα καλυτερεύει η κατάσταση του!
 
Πωπω δεν φανταζεσαι ποσο στεναχωρεθηκα..ψυχουλα μου.. Εχω χασει πουλι απο τον ιδιο λογο και ακομα οταν ακουω τετοια σοκαρομαι... Ευχομαι να ναι ολα περαστικα, με την πρωτη ευκαιρια πηγαινε το σε ενα γιατρο, παντα μια διαγνωση απο ειδικους ειναι οτι το καλυτερο..Λογω σοκ θα αλλαξει αρκετα η συμπεριφορα του αλλα ειναι το τελευταιο που πρεπει να σε νοιαζει τωρα, αρκει να γινει καλα..
Ευχομαι ολοψυχα περαστικα του κ μην το ξαναβαλεις εξω...
 
Πάρε από ένα φαρμακείο και βάλτου pulvo 47 στην πληγή.Eίναι επουλωτικό, αντιμολυσματικό και έχει και νεομυκίνη που δρα αντιβιοτικά στο σημείο του χτυπήματος.
 
Δυστυχώς πέθανε το σάββατο το απόγευμα... Ενώ αρχικά ήταν μια χαρά κ του είχα δώσει αντιβίωση κ του έβαζα betatin, το πρωί του σαββάτου που το είδα είχε φουσκώσει λίγο στο σβέρκο του κ το πήγα στο γιατρό... είπε ότι ήταν εντάξει σωματικά κ ότι αν πέθαινε θα ήταν μόνο από το σοκ και μου έδωσε κ κάτι άλλα φάρμακα για το νερό του.. κ ενώ κ εκεί ήταν καλά έτρωγε κλπ μετά από καμιά ώρα στο σπίτι που δεν είχε πιει και φάει τπτ είχε κάτσει κάτω κ ενώ ήταν ξύπνιο είχε κλείσει τα μάτια κ φαινόταν σαν να πονούσε... Πήρα τον γιατρό κ τον ρώτησα τι να κάνω κ μου λέει αφού δεν έφαγε να του δώσω ζαχαρόνερο... κ προσπάθησα να του δώσω αλλά δεν έπινε.. κ όσο περνούσε η ώρα κ το κράταγα στα χέρια τόσο πιο πολύ έδειχνε ότι πονούσε μέχρι που με έναν αρκετά για μένα σοκαριστικό τρόπο ξεψύχησε στο χέρι μου... Ακόμη δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω και να το ξεπεράσω! Σας ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ και για την βοήθεια κ το ενδιαφέρον! Και ελπίζω κανένα άλλο καναρινάκι να μην βασανιστεί ποτέ έτσι! (Γτ ήταν κ η δεύτερη φορά που το χτύπησε γεράκι)
 
Πωπω... Τι να πω... Κουραγιο Λαμπρινα... Κριμα το πουλακι στα καλα καθουμενα.. Οπως λεω κ παραπανω, εχω χασει κ γω καναρινακι με τον ιδιο τροπο κ ειναι τραγικο.. Εχει περασει ενας χρονος, εχω παρει αλλο κ ακομα οταν τον θυμαμαι στεναχωριεμαι κ νιωθω υπευθυνη που το αφησα εκτεθημενο..
Οταν νιωσεις εσυ ετοιμη κ αν το θες παρε αλλο να αναπληρωσεις το κενο.. Τελικα -αν κ δεν παιζει ρολο- απο σοκ πεθανε ή απο τραυμα; Ο σβερκος που αναφερεις ειχε τραυμα;
 
Back
Top