Αναπαραγωγή Μπάνιο κατά την προετοιμασία αναπαραγωγής - ζευγάρωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

StathisS

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
521
Πόλη
Βέροια
Καλησπέρα. Είμαι στο στάδιο της προετοιμασίας των πουλιών για αναπαραγωγή. Επειδή δίνω χρωστικές για να μην πλένονται στο μπολ για το νερό και τα κάνουν όλα κόκκινα (χορηγώ χρωστική στο νερό) στην θηλυκιά ειδικά αν όχι κάθε μέρα σίγουρα μέρα παρά μέρα βάζω την μπανιέρα το πρωί και πλένεται εκεί. Ερωτήσεις 1) Το μπάνιο επηρεάζει το στάδιο της προετοιμασίας; 2) Κατά το ζευγάρωμα και γενικά στην όλη διαδικασία αναπαραγωγής βάζω μπανιέρα;
 
Επειδή δίνω χρωστικές για να μην πλένονται στο μπολ για το νερό και τα κάνουν όλα κόκκινα
Αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις, είναι στους κανόνες του παιχνιδιού. Το αποδέχεσαι.
στην θηλυκιά ειδικά αν όχι κάθε μέρα σίγουρα μέρα παρά μέρα βάζω την μπανιέρα το πρωί και πλένεται εκεί.
Υπερβολή το βρίσκω για τον λόγο ότι βάφεις και θες το πτηνό να πίνει νερό με χρωστική. Τουλάχιστον βάζε για ένα γρήγορο,όχι για σούπερ απόλαυση.
Το μπάνιο επηρεάζει το στάδιο της προετοιμασίας;
Καλά το αμπανιάριστο είναι να μην σου τύχει. Για αυτό πάντα μπανάκι πριν την ένωση.
Κατά το ζευγάρωμα και γενικά στην όλη διαδικασία αναπαραγωγής βάζω μπανιέρα;
Κάνε ότι θέλεις, πάνω κάτω αυτό κάνουμε όλοι.
Εγώ έβαζα και με μικρά μέσα, αρκεί το οποιοδήποτε σκεύος μέσα στο κλουβί να μην μπορεί να τουμπάρει.
 
Ειναι εξωτερικη η μπανιερα! Οσο για την αποδιχη του τα παντα ολα κοκκινα ναι αρχιζω να το χωνευω! Απλα το να ειναι βρεγμενη η θηλυκια δεν θα επηρεασει τα αυγα οταν τα γεννησει;
 
Αυτο με τη μπανιερα που πινει νερο απο εκει δεν το σκεφτηκα εχεις δικιο βλακεια μου!
 
Απλα το να ειναι βρεγμενη η θηλυκια δεν θα επηρεασει τα αυγα οταν τα γεννησει;
Πιστεύω ότι το πτηνό θα ξέρει τι πρέπει να κάνει ανά περίπτωση.
Αν δηλαδή το σκέφτεσαι σαν ένα μουσκεμένο τσουβάλι που στάζει πάνω από τα αβγά, μάλλον έκανες πολύ προχώ σκέψη!
Δεν θα είναι έτσι.

Αυτο με τη μπανιερα που πινει νερο απο εκει δεν το σκεφτηκα εχεις δικιο βλακεια μου!
Στο έχει ξαναγράψει ο μπαρμπα-Νίκος:
Φυσικά δεν βάζεις άλλη πηγή νερού.

Όλα καλά θα πάνε, καλή συνέχεια.
 
Back
Top