Αναπαραγωγή Μπάνιο κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης glafkos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

glafkos

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2006
Μηνύματα
347
Πόλη
Αθήνα
Εχω 2 ζευγάρια που οι κανάρες είναι στην φώλια να τους βάλω να κάνουνε μπάνιο η δεν πρέπει;
 
εγω παντως εχω βαλει μπανιερα και το θυληκο κατευθειαν πηγε για μπανακι...
 
βαλε την μπανιερα και η θυλικια αμα θελειση θα κανει μπανιο. Παντος δεν ειναι κακο για εχουν και υγρασια τα αυγα οταν καθετε η καναρα μετα το μπανιο της
 
Χωρίς να έχω και μακρόχρονη εμπειρία στα πουλιά μου όταν βάζω μπανιέρα δεν πηγαίνουν το δοκίμασα πέρυσι και μετά δεν ξανά'βαλα
 
εγω δεν θα σου προτεινα να βαζεις μπανιο οταν εχουν αυγα τα θηλυκα γιατι μαλακωνει πολυ το τσοφλι και ειναι ευθραστο η κρυωνει μεσα ο νεοσσος και πεθαινει.Αλλα απο οτι εμαθα στο σιτε ειναι καλο να βαζεις μπανιο τις 2 τελευταιες μερες γιατι βοηθα το μικρο να βγει απο το αυγο γιατι μαλακωνει το τσοφλι εγω παντως θα σου ελεγα οχι στην μπανιερα γιατι το δοκιμασα και πεθαναν στα αυγα τους μεσα οι δυο απο το απο τα τεσσερα μικρα.
 
Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αν και επιφυλασσομαι γι αυτο που λεω...Αλλα σκεφτηκα αφου τα πουλια στη φυση εχουν την ευκαιρια να κανουν μπανιο οποτε θελουν και η φυση λαθη δεν κανει, γιατι να υπαρχει προβλημα στο κλουβι; 😕 Και παλι ειναι αυτο απλως μια σκεψη... :D
 
Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αν και επιφυλασσομαι γι αυτο που λεω...Αλλα σκεφτηκα αφου τα πουλια στη φυση εχουν την ευκαιρια να κανουν μπανιο οποτε θελουν και η φυση λαθη δεν κανει, γιατι να υπαρχει προβλημα στο κλουβι; 😕 Και παλι ειναι αυτο απλως μια σκεψη... :D
Με τη διαφορά ότι στη φύση δεν έχουν μπανιέρα ακριβώς δίπλα στη φωλιά τους. Μέχρι να γυρίσουν στη φωλιά τους από εκεί που κάνουν μπάνιο έχουν στεγνώσει επειδή πετάνε. Η αλήθεια είναι ότι διχάζονται οι γνώμες γενικά (και σε άρθρα σε άλλα sites που έχω διαβάσει). Άλλοι λένε ότι είναι καλό γιατί το αυγό χρειάζεται υγρασία και άλλοι ότι κρυώνει το αυγό με αποτέλεσμα να πεθαίνει το έμβρυο. Έχετε παρατηρήσει διαφορά στα διάφορα είδη όταν κάνουν μπάνιο. Το καναρίνι για παράδειγμα βουτάει ολόκληρο και δεν μπορεί να πετάξει μετά, το ίδιο και τα ζέμπρα. Από την άλλη τα αγριοπούλια ίσα που βρέχονται για να είναι πάντα έτοιμα να πετάξουν (κυριαρχεί το άγριο ένστικτο). Παίζει ρόλο λοιπόν το είδος του πουλιού. Επίσης παίζει ρόλο και το κλουβί. Όταν κάνω αναπαραγωγή σε κλούβα δεν έχω πρόβλημα γιατί οι φωλιές είναι ψηλά και για να πετάξει το πουλί στη φωλιά του πρέπει να είναι στεγνό. Οπότε όταν κάθεται στα αυγά είναι αδύνατον να τα παγώσει λόγω του νερού αλλά τους μεταδίδει την οφέλιμη υγρασία. Όταν τώρα είναι σε κλουβί δεν νομίζω ότι μπορεί να ελεχθεί το πόσο θα βραχεί και το πόσο άμεσα θα επιστρέψει στη φωλιά άρα είναι ρίσκο να βάλουμε μπανιέρα. Το πιο ασφαλές είναι την τελευταία μέρα καθώς η υγρασία είναι εξαιρετικά οφέλιμη για το σπάσιμο του αυγού αλλά και ο νεοσσός πλέον είναι λιγότερο ευαίσθητος στην διαφορά της θερμοκρασίας
 
αυτές τίς μερες έχουν στις φωλιές τα ψεύτικα αυγά οπότε δεν διατρέχουν κανένα κινδυνο τα αυγά με αυτο το σκεπτικό ρώτισα εάν είναι να βάλω να κάνουνε μπάνιο
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα γιατί απο αυτά που διάβασα παραπάνω δεν έβγαλα κάποιο σίγουρο συμπέρασμα. Εχω μια κανάρα που εχει κάνει απο 1 αυγό τις τελευταίες 2 μέρες (και πάμε για το 3ο). Το θέμα είναι οτι δεν έχω βγάλει τις μπανιέρες απο μέσα και σήμερα με το που την έβαλα σηκώθηκε απο την φωλιά και πήγε κατευθείαν για μπάνιο. Βέβαια δοκίμασε να ξανακάτσει 2-3 φορές αλλά ξανασηκώθηκε και τινάχτηκε να στεγνώσει καλύτερα πριν μπει στην φωλιά και έκατσε λίγη ώρα έξω. Μπορεί κάποιος υπεύθυνα και σίγουρα να μου δώσει μια απάντηση αν πρέπει να βγάλω τις μπανιέρες ή δεν υπάρχει πρόβλημα;
 
Πριν απ' όλα να ξεκαθαρίσουμε οτι βάζω το μπάνιο στο κλουβί
σημαίνει τοποθετώ μια μπανιέρα με καθαρό νερό για μερικά λεπτά(10-20).
Αν θέλει το πουλάκι να κάνει μπάνιο έχει καλώς.Αν όχι, η μπανιέρα πρέπει ούτως ή άλλως να αποσυρθεί γιατί σε λίγο θα έχει γεμίσει κουτσουλιές και δεν θα είναι καθόλου
κατάλληλη για "βουτιές".
-Μπανιέρα στην αναπαραγωγική περίοδο;
Να θυμήσω εδώ οτι άν τα πρώτα 3 αυγά τα αντικαθιστούμε με πλαστικά, δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας αυτήν την περίοδο. Μας μένουν οι 14 μέρες που η κανάρα
κάθεται συνεχώς επωάζοντας τα αυγά. Εδώ χρειάζεται να δουλέψει αυτό που λέμε
κοινή λογική. Δεν θα βάλουμε μπάνιο μια μέρα που η θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή
Ο λόγος; Μέχρι να επανέλθει η κανάρα στην φωλιά υπάρχουν κάποιες πιθανότητες
να "παγώσουν" τα αυγά. Να σταματήσει η διαδικασία της επώασης.Αντίθετα εάν έχουμε φτάσει στον Μάιο ας πούμε και οι μέρες είναι καλοκαιρινές, ο κίνδυνος αυτός μηδενίζεται.
Μπορώ εδώ να θυμίσω οτι κατά την 13η μέρα, το απόγευμα(μιας επώασης), αν η υγρασία του χώρου σας είναι χαμηλή, μπορείτε να δώσετε μπάνιο,ώστε τα επίπεδα υγρασίας στην φωλιά να αυξηθούν. Με αυτόν τον τρόπο θα βοηθήσετε στο εύκολο σπάσιμο των αυγών απο τους νεοσσούς. Μια διαδικασία κρίσιμη για την ζωή τους.
 
το τελευταίο περί υγρασίας που έγραψες Μάκη ήταν πολύ καλή συμβουλή... Πάντα τέτοια!
 
Back
Top