Γενικά Μπάνιο παπαγάλου (ροζέλα)

Miranda

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2020
Μηνύματα
15
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα και πάλι! Tips για μπάνιο παπαγάλου; Ο δικός μου μπαίνει κάθε φορά στην "μπανιέρα" που του βάζω μέσα στο κλουβί. Θα ήθελα να ρωτήσω από δικές σας εμπειρίες τι πρέπει να προσέξω; Πχ στο καθάρισμα του κλουβιού μετά από το μπάνιο ή ψέκασμα καμία φορά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 🙂
 
Σας ευχαριστώ πολύ. Ισχύει ότι τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού καλό θα είναι να υπάρχει όλη την μετά μπανιέρα στο κλουβί (με ανανέωση του νερού); Μου φαίνεται λίγο επίφοβο από άποψη μικροβίων κλπ
 
@Miranda όχι δεν είναι καλό. Το μπάνιο θα το βάζεις μόνο το πρωί ή το απόγευμα. Τις υπόλοιπες ώρες δεν θα κάνει καλό στο πουλί γιατί αν βραχεί θα σπάσει η μόνωση που προσφέρουν τα φτερά του και το πουλί θα υποφέρει από την ζέστη. Οπότε ή πρωί ή απόγευμα και αν θέλει εκείνο θα κάνει. Μπορείς να προσθέτεις και βιολογικό μηλόξυδο στην μπανιέρα για πιο υγιές και λαμπερό πτέρωμα. Δες και εδώ : https://community.petbirds.gr/threads/Μηλόξυδο-στα-πτηνά.17813/
 
Έχω ένα τραπεζακι στρογγυλό στο δωμάτιο, αυτό το έχω αγοράσει για τα πουλιά και μόνο...
Τους το έχω σαν σταντ... Σε αυτό τρώνε... Παίζουν και κάνουν μπάνιο...
Τα γεμίζω ένα ταπερ μεγάλο με νερο και λίγο βιολογικό μηλοξυδο και κάποιες φορές μπαίνουν και κάποιες όχι...
Υπάρχουν φορές που μπαίνουν και βρεχουν μόνο τα πόδια τους...
Εσύ έχεις και μεγάλο παπαγάλο... Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να τον βάλεις να κάνει μπάνιο κάτω από μια βρύση... Συνήθως όσοι έχουν μεγάλους παπαγάλους αυτό κάνουν. 😁
 
Back
Top