Φροντίδα Μπάνιο budgie σε Catit Flower Fountain

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ballerina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ballerina

PB New Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2019
Μηνύματα
35
Καλημέρα σε όλους.
Εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάρω το catit flower fountain, για να κάνει το budgie μου μπάνιο εκεί. Του αρέσει πολύ να κάνει μπάνιο, αλλά θέλει τρεχούμενο νερό, στην μπανιέρα δεν μπαίνει με τίποτα και επειδή έχω δει γενικά ότι το χρησιμοποιούν γι' αυτό το λόγο, ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας! https://www.zooplus.gr/shop/gates/mpol_trofis/potistres_gia_gates/623667
 
@ballerina καλημέρα! Προσωπικά εμένα κάτι τέτοιο μου φαίνεται υπερβολή. Και αν το budgie σου δεν είναι εξημερωμένο δεν νομίζω να το πλησιάσει για να κάνει μπάνιο μιας και το συντριβάνι θα βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο και όχι μέσα στο κλουβί του λόγο μεγέθους. Τώρα ποία μπανιέρα χρησιμοποιείς;
 
Το budgie μου είναι εξημερωμένο και περνάει τις ώρες που είμαι σπίτι εκτός κλουβιού. Του έχω πάρει και τις δύο ακόλουθες, (
https://www.zooplus.gr/shop/gates/mpol_trofis/potistres_gia_gates/623667 και
Trixie-Πλαστική-Μπανιέρα-Παπαγάλου.webp
αλλά 1 χρόνο που τον έχω, όσο κι αν έχω προσπαθήσει δεν του αρέσει καμία από τις δύο και προτιμάει το νεροχύτη του μπάνιου ή της κουζίνας. Κι επειδή είμαστε και σε ανάρρωση από αναπνευστικό πρόβλημα, σκέφτηκα ότι αυτό θα ήταν καλύτερο, λόγω και του φίλτρου που έχει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εμένα μ'αρέσει η ιδέα αλλά μου φαίνεται ότι δεν κρατάαει πολύ νερό για να μπορεί να πλατσουρίζει λίγο, μόνο όσο θα τρέχει πάνω του όταν θα μπαίνει απο κάτω. Που το είδες να το χρησιμοποιούν για μπανιέρα;
 
Kαι αυτη εδω ειναι μια πολυ καλη ιδεα

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εμένα μ'αρέσει η ιδέα αλλά μου φαίνεται ότι δεν κρατάαει πολύ νερό για να μπορεί να πλατσουρίζει λίγο, μόνο όσο θα τρέχει πάνω του όταν θα μπαίνει απο κάτω. Που το είδες να το χρησιμοποιούν για μπανιέρα;
Παίρνει μέχρι 3λίτρα το μεγάλο, γιατί βγαίνει και σε πιο μικρό. Η ένταση του νερού είναι τόσο όσο, γιατί ο δικός μου ας πούμε δε θέλει να τον καταβρέχουν και μου αρέσει η ύπαρξη του φίλτρου, που καθαρίζει το νερό της βρύσης και συγχρόνως φιλτράρει τα υπολείμματα τροφών, ακαθαρσίες κλπ. Είχα δει βιντεάκια στο youtube, που το χρησιμοποιούν είτε για να πίνουν νερό τα budgie, είτε για να βρέχονται. (
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
)
Εγώ πάντως, του το πήρα για να τον ευχαριστήσω τώρα που έχουμε και το πρόβλημα με το αναπνευστικό μας κι ευτυχώς του άρεσε. Από την ώρα που το έβαλα σε εφαρμογή, δεν έφυγε από πάνω του. :)
 
Kαι αυτη εδω ειναι μια πολυ καλη ιδεα
Τέλειο είναι, αλλά τώρα τα έδωσα τα λεφτά! 😀!Όλο πάω και του παίρνω κάτι καινούργιο κάθε μέρα, αλλά πιο πολύ ενθουσιάζομαι εγώ από αυτόν, που τελικά δεν ασχολείται με τίποτα. Στα παιχνίδια που του έχω στο μεταξύ, δε δίνει καμία σημασία, ούτε στο πάρκο κάθεται, προτιμά το κεφάλι μου ή τα γυαλιά μου( και είναι τέλειο, γιατί είτε βλέπω τηλεόραση, είτε διαβάζω, έχω μια ουρά μπροστά μου 😛). Έχω πολλή όρεξη για να παίξουμε ή οτιδήποτε, αλλά δεν ξέρω και πως να τον παρακινήσω. Τί πορώ να κάνω για να τον απασχολώ εκτός κλουβιού και να μην κάθεται απλά;
 
...
Εγώ πάντως, του το πήρα για να τον ευχαριστήσω τώρα που έχουμε και το πρόβλημα με το αναπνευστικό μας κι ευτυχώς του άρεσε. Από την ώρα που το έβαλα σε εφαρμογή, δεν έφυγε από πάνω του. :)
Ε βάλε μας ένα δικό σας βίντεο να τον καμαρώσουμε! :D
 
Προσπάθησα να ανεβάσω βίντεο χθες, αλλά μου βγάζει ένδειξη ότι είναι μεγάλο. :/
Ανέβασέ το στο Youtube και πέρασε τον σύνδεσμο του βίντεο εδώ στο μήνυμά σου.
 
Έχω πολλή όρεξη για να παίξουμε ή οτιδήποτε, αλλά δεν ξέρω και πως να τον παρακινήσω. Τί πορώ να κάνω για να τον απασχολώ εκτός κλουβιού και να μην κάθεται απλά;
[automerge]1576210526[/automerge]
Δυστυχώς από ό,τι καταλαβαίνω, οι εικόνες στο θέμα που σου παρέθεσα δεν φαίνονται πλέον. @Sissy , έχεις εικόνες από παιχνίδια και κατασκευές;
 
Παίρνει μέχρι 3λίτρα το μεγάλο, γιατί βγαίνει και σε πιο μικρό. Η ένταση του νερού είναι τόσο όσο, γιατί ο δικός μου ας πούμε δε θέλει να τον καταβρέχουν και μου αρέσει η ύπαρξη του φίλτρου, που καθαρίζει το νερό της βρύσης και συγχρόνως φιλτράρει τα υπολείμματα τροφών, ακαθαρσίες κλπ. Είχα δει βιντεάκια στο youtube, που το χρησιμοποιούν είτε για να πίνουν νερό τα budgie, είτε για να βρέχονται. (
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
)
Εγώ πάντως, του το πήρα για να τον ευχαριστήσω τώρα που έχουμε και το πρόβλημα με το αναπνευστικό μας κι ευτυχώς του άρεσε. Από την ώρα που το έβαλα σε εφαρμογή, δεν έφυγε από πάνω του. :)
Πήρα κι εγώ κάτι αντίστοιχο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα να δω αντιδράσεις😛 . Λογικά θα τους αρέσει 😊
 
Δυστυχώς από ό,τι καταλαβαίνω, οι εικόνες στο θέμα που σου παρέθεσα δεν φαίνονται πλέον. @Sissy , έχεις εικόνες από παιχνίδια και κατασκευές;
Ανέβασα κάποιες φωτογραφίες στο θέμα @ianos Γιάννη 🙂 👍
 
Back
Top