Γενικά Μπάνο σε φρούτα

Εγγραφή
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
29
Πόλη
Αθήνα
Το μήλο το βάζω σε αυτό που θα λέγαμε αυγοθήκη καθαρισμένο και σχεδόν τη γεμίζει. Ενα καναρίνι συνιθίζει να κάνει μπάνιο πάνω στο μήλο και γίνεται χάλια. Το τρωει βέβαια μέχρι τέλους. Είναι επικύνδυνο για το πουλί πέρα της αισθητικής; Νά κρεμώ καλύτερα το μήλο από ένα άγγιστρο, γιατί δε νομίζω να είναι καλό να το ζουπώ στα καγγελα.
 
ναι ειναι επικινδυνο διοτι το πουλι μπορει να εχει βρωμιες πανω του και δεν πρεπει να τις τρωει, επισης δεν κανει να βαζουμε το φρουτο πανω στο καγκελο γιατι παθαινει προβληματα απο το μεταλλο του καγκελου-αν ειναι σκουριασμενο αμεσα, αν δεν ειναι μακροχρονια οποτε ή παρε βαση φρουτου για το κλουβι ή συνεχισε να το βαζχεις στην αυγοθηκη απλα λιγο πιο ψηλα η γνωμη μου ισα να φτανει
 
Του πουλιου συνηθειζεις να του βαζεις νερο σε μπανιερα-λεκανακι;
δηλαδη του δινεις την δυνατοτητα να πλυθει
και παρ΄ολα αυτα παει στο μηλο του;
 
την Ανοιξη και το καλοκαίρι κάνει μπάνιο σχεδόν κάθε μέρα. Τωρα φοβάμαι από το κρύο. Μου είπαν ποτέ μπάνιο κάτω από 17 C.
 
Μπορει να μαυ δωσει τα φωτα του καποιος με γνωσεις στην ερωτηση
αν θα ηταν χρησιμο ισως να ψεκαστει το πουλι με αντιπαρασιτικο;
(παραλογο;)
Εγω καταλαβαινω οτι μαλλον θελει να καθαριστει, σε αυτη την περιπτωση τι κανουμε;
 
Σε τι χώρο τα έχεις τα πουλιά, εσωτερικό η εξωτερικό;
 
κ μενα ενα καναρινι μου, εχει την ταση -ευτυχως οχι παντα -να τριβει το κεφαλι του πανω στο μηλο.
το σαγονι κυριως...
δεν νομιζω οτι ειναι θεμα αναγκης για μπανιο, που του βγαινει στο μηλο παντως 😛.
ασχετα με το που θα βαλουμε το μηλο, αν θελει να το κανει,θα βρει τροπο.
 
Τα διαστηματα που εχει το μπανακι εχεις παρατηρησει παλι την ιδια συνηθεια;
 
κ μενα ενα καναρινι μου, εχει την ταση -ευτυχως οχι παντα -να τριβει το κεφαλι του πανω στο μηλο.
το σαγονι κυριως...
δεν νομιζω οτι ειναι θεμα αναγκης για μπανιο, που του βγαινει στο μηλο παντως 😛.
ασχετα με το που θα βαλουμε το μηλο, αν θελει να το κανει,θα βρει τροπο.

EVA την στιγμή που το κάνει αυτό, βάλτου το μπανάκι και πες μου...
 
ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΜΠΙΛΜΠΙΛΗΣ είπε:
τοεχω σε εξωτερικό χώρο μαζί με άλλα δύο σε ξεχωριστά κλουβιά
Μην τους βάζεις μπάνιο το χειμώνα τότε.
 
EVA την στιγμή που το κάνει αυτό, βάλτου το μπανάκι και πες μου...
Μακη, ηδη του εχω βαλει μπανακι, πολλες φορες κ δεν μπαινει.
το αποφευγει.
του αρεσει ομως πολυ το ψεκασμα με νερο.

αν θελουν μπανιο παντως μου το δειχνουν.
προσπαθουν με την ποτιστρα, οποτε τους παιρνω εναν εναν κ τους παω στην μπανιερα μου, οπου τους βρεχω προσεκτικα!

παλια την πατησα, με το τηλεφωνο του μπανιου, οπου τον παραεβρεξα τον αγαπημενο μου -τον ειχα μεσα σ ενα κλουβι που το χρησιμοποιω ειδικα για μπανιο- κ εκανε πολυ ωρα να συνελεθει.
νομιζα θα το χασω το νινι μου.
φαινοταν να μην μπορει να αναπνευσει η κατι τετοιο.

παιρνουν νερο απ τ αυτια μαλλον [γιατι ειδα οτι κουτσουλανε 1-2 φορες, νερο σκετο αν παραβραχουνε ].

με το μηλο κατι αλλο χαιρεται κ το κανει.
τον εχω δει πως το τρωει κ βρεχεται.
σαν να ειναι απο λαιμαργια μου μοιαζει.
το αγκαλιαζει το μηλο...
προσπαθει επισης να φαει απο σημεια πιο δυσκολα σαν να χαιρεται την προσπαθεια, του να φτασει εκει.
ακομα παρατηρησα κ με το μαρουλι περιπου το ιδιο πραγμα.
καθεται πανω του κ σκυβει να φαει απο σημεια του μαρουλιου οχι απ αυτα που ειναι διπλα του, αλλα απο μακρινα...

με το μαρουλι ειχα παρατηρησει ακομα οτι προτιμουσε να τεντωνεται για να το φτασει.
αν το εβαζα πλαι του δεν το ετρωγε με τοση ορεξη.
οταν το κρεμουσα πιο ψηλα, μες τη χαρα ηταν 😛

παιζουν κ λιγο με το φαγητο... 😀
οπως κ η γατα με το ποντικι

οπως κ τα μωρα πασαλειφονται με το φαγητο τους απο ευχαριστηση (περα απ την αδεξιοτητα να φανε οπως οι ενηλικες)
 
Πιστευω οτι εκτος της διαφορετικης συμπεριφορας που μπορει να εχει καθε πουλακι
(λογω χαρακτηρα η΄συνθηκων διαβιωσης)
αυτη η πραξη του (εμενα με το φτωχο μου το μυαλο )
με οδηγει σε θεμα υγρασιας (γιατι αρραγε;)
η΄μεσον για αλλαγη θερμοκρασιας σε καποιο συγκεκριμενο σημειο του σωματος του (?)
(παραλογο...)😱
 
Τελικα τι απανταμε στον Στεργιο; :D
Κυνδινευει το πουλακι τρωγοντας ετσι (βρωμικο) μηλο η΄οχι 😕
 
Τελικα τι απανταμε στον Στεργιο; :D
Κυνδινευει το πουλακι τρωγοντας ετσι (βρωμικο) μηλο η΄οχι 😕
ο γιατρος σισσυ
τις προαλλες, για αναλογη περιπτωση,
μου ειπε, οτι αν δεν εχουν κατι οι κουτσουλιες του, (παρασιτα κλπ...)
δεν παθαινει τιποτα :)
 
ευα συγγνωμη που θα στο πω αλλα αλλαξε γιατρο,ΚΑΝΕΝΑ εμβιο ον οτι και να ειναι αυτο ΔΕΝ κανει να τρωει τα κοπρανα του ειτε ειναι υγιες ειτε οχι κανενα μα κανενα και οχι μονο τις κουτσουλιες αλλα και βρωμιες απο πανω του διοτι τα ποδια του π.χ. Θα εχουν παντα βρωμιες απο τον πατο του κλουβιου
 
Back
Top