Ασθένειες Μπάτζι έχει διάρροια με σπόρους και κοιμάται συχνά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Maria G
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Maria G

PB New Member
Εγγραφή
15 Οκτ 2019
Μηνύματα
5
Γεια σας. Έχω ένα ζευγάρι παπαγαλάκια μπατζι 4 μήνες τώρα τα οποία ζευγαρώνουν αλλά δεν τα έχω βάλει ακόμη φωλιά. Το θηλυκό εδώ και τρεις μέρες κοιμάται συχνά και έχει διάρροια με τους σπόρους να φαίνονται. Κατά τα άλλα το βλέπω καλά, τρώει, πίνει, τιτιβιζει και ζευγαρώνει. Τι να το κάνω;
 
Βρίσκεις γιατρό με γνώσεις στα πουλιά και το πηγαίνεις άμεσα. :) https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Η φωλιά απο την άνοιξη καλύτερα. Άστην να ανακτήσεις πλήρως δυνάμεις, μείωσε το φως (αύξησε τις ώρες του ύπνου) και μην δίνεις αυγό ή αυγοτροφή. Το σουπιοκόκαλο όμως να το έχεις πάντα διαθέσιμο.
 
@Maria G , Μαρία, σε ποιον γιατρό σκοπεύεις να το πας; Σε ποια περιοχή μένεις; Ρωτώ, διότι αν κάποιο μέλος μας έχει άποψη για γιατρούς κοντά στην περιοχή σου, πιθανά θα σου προτείνει...
 
Μένω στην Καρδίτσα. Ρώτησα και πήγα σε έναν καλό κτηνίατρο, μου είπε ότι έχει μια εντερική διαταραχή και μου έδωσε σταγόνες. Ελπίζω να γίνει καλά.


Ποιες σταγονες σου εδωσε Μαρια;
 
Περαστικά Μαρία.
Αν θέλεις για ενημέρωση γράψε μας για την εξέλιξη της θεραπείας.
Ευχαριστώ πολύ.
Οι κουτσουλιές της είναι κανονικές πλέον, αλλά συνεχίζει να κοιμάται μέσα στην ημέρα αρκετά και κάθεται στον πάτο του κλουβιού με το κεφάλι κάτω από την φτερούγα και φουσκώνει τα φτερά της συχνά.
Όταν δεν κοιμάται είναι ζωηρή, τρώει, πίνει, καλοπιζεται, ζευγαρώνουν εδώ κι ένα μήνα, όλη μέρα (δεν ξέρω αν οφείλεται κι αυτό για την εξάντληση της).
Επίσης βρίσκω αχωνεφτη τροφή (σπορους ολόκληρους) σε σημεία που δεν νομίζω ότι είναι κουτσουλια αλλά εμετός, λίγους βέβαια. Ίσως τρώει πολύ, την ταΐζει και το αρσενικό συνέχεια, δεν ξέρω τι συμβαίνει τελικά.
 
.συνεχίζει να κοιμάται μέσα στην ημέρα αρκετά και κάθεται στον πάτο του κλουβιού με το κεφάλι κάτω από την φτερούγα και φουσκώνει τα φτερά της συχνά.
Όταν δεν κοιμάται είναι ζωηρή, τρώει, πίνει, καλοπιζεται, ζευγαρώνουν εδώ κι ένα μήνα, όλη μέρα (δεν ξέρω αν οφείλεται κι αυτό για την εξάντληση της).
Επίσης βρίσκω αχωνεφτη τροφή (σπορους ολόκληρους) σε σημεία που δεν νομίζω ότι είναι κουτσουλια αλλά εμετός, λίγους βέβαια. Ίσως τρώει πολύ, την ταΐζει και το αρσενικό συνέχεια, δεν ξέρω τι συμβαίνει τελικά.
Στη θέση σου θα χώριζα τα πουλιά. Σε κλουβιά δίπλα δίπλα, αφού μέχρι τώρα συγκατοικούν, αλλά για να μην ζευγαρώνουν (με αυγά κτλ θα πάει και πριν την ώρα της).
Το aviomycine είναι μια...''καραμέλα'' που δίνουν πολλοί (κτηνίατροι-πετ-σοπάδες δια πάσαν νόσο).
Θα πρέπει να γίνει εξέταση όπως ανέφερε η Εύα @eva vrs
 
Το aviomycine είναι μια...''καραμέλα'' που δίνουν πολλοί (κτηνίατροι-πετ-σοπάδες δια πάσαν νόσο).
Μαϊντανός θα έλεγα. Πας και πληρώνεις τα φράγκα για να σου πει η κάθε άσχετη πουλολόγος γιατρίνα, (και οι άντρες μια από τα ίδια είναι) πάρε aviomycine.
Παρόλα αυτά, πρόκειται για μια αντιβίωση ευρέως φάσματος και όσο και μαϊντανός κι αν είναι, έχει βοηθήσει πολλά πουλάκια να ξεπεράσουν την όποια ασθένεια, οπότε νομίζω ότι όπως κάθε τράπουλα που σέβεται τον εαυτό της οφείλει να έχει μπαλαντέρ, έτσι και κάθε σπίτι που φιλοξενεί ένα πουλάκι, ας έχει κάπου ξεχασμένο ένα μπουκαλάκι aviomycine για πάσα νόσον, και για τις δύσκολες μέρες. Κι ας μην είναι με., αλλά για... Φτερά(για να μην παρεξηγηθώ, εννοώ τα ΣΚ 🤪 )
 
Back
Top