Ασθένειες Μπάτζι κάθεται πάντα σκυμμένο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pamela
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pamela

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαρ 2019
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Έχω ένα μπατζι 1,5 χρόνο.
Οπότε λογικά η ηλικία του είναι 2 ετών περίπου.
Το αγόρασα από pet shop.
Ακόμα από την πρώτη μέρα που ήρθε σπίτι μου έκανε εντύπωση ότι πάντα κάθεται σκυμμένη... Της πήραμε και άλλο παπαγαλάκι, πάλι θηλυκό αλλά δεν άλλαξε κάτι... Πριν 1,5 μήνα περίπου το άλλο θηλυκό πέθανε (είχε αίματα στο κλουβί). Μετά από δύο μέρες πρόσεξα ότι τα πόδια της ήταν περίεργα. Την πήγα σε ένα pet shop και μου είπαν ότι είναι ποδάγρα αλλά ήταν και άρρωστη + καθόταν κάτω στο κλουβί κ ήταν χάλια).
Της έβαλα κρέμα 10 μέρες και πήρε αντιβίωση.
Τώρα είναι καλά. Τρώει, τραγουδάει...
Αλλά πάντα κάθεται σκυμμένη.
Επίσης δεν πετάει ( ποτέ δεν πέταγε)και άρχισε να κουτσαίνει εδώ και ένα μήνα.
Την βλέπω ότι σηκώνει και το ένα πόδι ψηλά πολλές φορές.
Ξέρετε τί μπορεί να έχει;
 
Για προβλήματα υγείας επισκεπτόμαστε πτηνιατρο (ή έστω επικοινωνούμε τηλεφωνικά με κάποιον αν δεν υπάρχει στην περιοχή μας) και όχι πετ σοπ.
Ακόμη και τώρα δεν είναι αργά.
 
Είσαι στην Αθήνα όπως βλέπω άρα έχεις καλές επιλογές. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Το ότι βρήκες το άλλο πουλί νεκρό με αίματα μπορεί να σημαίνει 2 πράγματα. 1) Αν τα είχες έξω δέχτηκαν επίθεση απο αρπακτικό. 2) Αν τα είχες μέσα στο σπίτι τότε το σκότωσε το μπάτζι που έχεις. Γράφεις ότι είναι θηλυκό οπότε αυτό την κάνει ικανή για κάτι τέτοιο.
 
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να επισκεφθείτε ένα πτηνιατρο ή έστω κτηνίατρο (δεν μου ακούγεται περίπτωση που δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει). Αλλά πιθανός μπορεί να είναι και ψυχολογικό. Το κλουβί πως; Έχει παιχνίδια; Σημαντικό παράγοντα παίζει και η διατροφή, τρέφεται σωστά ;
 
Καλησπέρα
Πως είναι το πουλάκι;
Καλά είναι!
Δεν έχει κάτι...
Δύο χρόνια την έχω κ πάντα έτσι κάθεται.
Κατά τα άλλα είναι μια χαρά, φωνακλου!
[automerge]1555189534[/automerge]
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να επισκεφθείτε ένα πτηνιατρο ή έστω κτηνίατρο (δεν μου ακούγεται περίπτωση που δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει). Αλλά πιθανός μπορεί να είναι και ψυχολογικό. Το κλουβί πως; Έχει παιχνίδια; Σημαντικό παράγοντα παίζει και η διατροφή, τρέφεται σωστά ;
Όλα είναι φυσιολογικά...
Είναι εκ γενετής.
 
Back
Top