Ασθένειες Μπάτζι με ακάρεα ή κάτι άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariakar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariakar

PB New Member
Εγγραφή
2 Αυγ 2023
Μηνύματα
12
Καλησπέρα θα ήθελα κάποια γνώμη για την παπαγαλινα μου..πιστεύω πως έχει ακαρεα...κάποια γνωμη?
 

Συνημμένα

  • 20231101_214129.webp
    20231101_214129.webp
    210,1 KB · Προβολές: 29
  • 20231101_214120.webp
    20231101_214120.webp
    271,2 KB · Προβολές: 29
Γεια σου. Δεν είμαι βέβαιος για τα ακάρεα. Θεωρώ ότι μπορεί να έχει και ο,τιδήποτε άλλο. Επομένως θα σου πω να το πας σε κτηνίατρο ειδικευμένο σε πτηνά.
Σε ποια περιοχή μένεις, ώστε να σου προτείνουμε ειδικό γιατρό αν υπάρχει;
 
τι αλλο θα μπορουσε με αυτην την εικονα? Έχω υπόψιν μου κάποιον οπότε θ πάρω τηλ αυριο
 
Η εικόνα του δεν είναι καλή.
Εξωτερικά φαίνονται λίγα ακάρεα αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα.
Το πουλάκι φαίνεται αδύνατο, και υπάρχει φλεγμονή με απώλεια φτερών γύρω από το μάτι του.
Για να διαπιστώσετε τι ακριβώς το ταλαιπωρεί θα πρέπει το εξετάσει κάποιος γιατρός με γνώσεις στα πτηνά και να γίνουν και εργαστηριακές εξετάσεις των περιττώματων του.
Μπορεί να είναι κάποιος ιός, μύκητας, μικρόβιο, παράσιτο, βακτήριο ή κάποιο πρωτόζωο.
 
Μόλις πήγα σε κτηνίατρο κ μου έκανε ένεση ιβερμεκτινης, μ ειπε για ακαρεα
 
@mariakar , εύχομαι να γίνει καλά. Αλλά θα σε ρωτήσω...ξέρεις αν ο συγκεκριμένος γιατρός έχει γνώσεις στην παθολογία πτηνών; Για να μην παρεξηγηθώ εξηγώ ότι έχω πάει ο ίδιος πουλιά σε κτηνιάτρους και έχω ακούσει κι άλλους να κάνουν το ίδιο, και όπως στη συνέχεια απεδείχθη, το μόνο που ήξεραν, είναι να μιλάνε για ακάρεα και να δίνουν φάρμακα για αυτά ή έστω να δίνουν aviomycin και τίποτε άλλο.
 
@Avrolimos δεν θ ήθελα να αναφέρω ονόματα...δεν έκανε εξετάσεις , εμπειρικά έγινε
 
Αν δεν έγιναν εξετάσεις και μόνο εμπειρικά έγινε η διάγνωση το πουλάκι δε θα συνέλθει ούτε θα βελτιωθεί
 
Δεν μου φαίνεται τόσο για ακάρεα. Μάλλον είναι κάτι άλλο, γιατί απ' όσο ξέρω το χάσιμο φτερών γύρω από την περιοχή του ματιού. Πρέπει να το δει επειγόντως πτηνίατρος! Οι κτηνίατροι δεν μπορούν να κάνουν εύκολα ορθές διαγνώσεις πόσο μάλλον εμπειρικά. Επισκεφτείτε κάποιον από την λίστα!
 
Α, Συγνώμη. Τότε απλά ακολουθήσε τις οδηγίες του. Εύχομαι το πουλάκι να γίνει σύντομα καλά! 😢
 
Φλεγμονή στο μάτι δεν υπάρχει αλλά υπάρχει απώλεια φτερών,το άλλο μάτι πως είναι?
 
@Tony Forpus γενικά είναι ήσυχο..τώρα στην καθημερινότητα το βλέπω βραδυ που γυριζω από τη δουλειά..
 
Back
Top