Φροντίδα Μπάτζι στο μπαλκόνι τον χειμώνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Serafim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Serafim

PB New Member
Εγγραφή
26 Αυγ 2016
Μηνύματα
39
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Τώρα που χειμωνιάζει σιγά σιγά ήθελα να ρωτήσω μέχρι ποια θερμοκρασία μπορώ να έχω στο μπαλκόνι το Μπάτζι μου; Το μπαλκόνι δεν είναι βορεινό άρα δεν έχει πρόβλημα από τον κρύο βορεινό αέρα. Και μιλάμε βέβαια για κάποιες ώρες κατα την διάρκεια της ημέρας μόνο. Ευχαριστώ
 
Δεν ειναι η θερμοκρασια το προβλημα αλλα η αλλαγη θερμοκρασιας.. Δηλαδη τα εζεις εξω στους 10 βαθμους και μετα τα βαζεις μεσα που εχει 18-24 βαθμους θα αρρωστησουν-κρυωσουν. Μονιμα μεσα ή μονιμα εξω εκτος αν οι θερμοκρασιες θα ναι ιδιες μεσα εξω καποιες μερες
 
Τα πουλιά γενικά προσαρμόζονται στις συνθήκες του περιβάλλοντος που ζουν. Μέσα σε αυτές περιλαμβάνονται και οι καιρικές συνθήκες.Αν αποφασίσεις να το έχεις στο μπαλκόνι το χειμώνα με την κατάλληλη προστασία δεν θα έχεις πρόβλημα. Τα μέσα-έξω και οι διαφορές θερμοκρασίας σίγουρα θα του δημιουργήσουν πρόβλημα.Άντε να το βγάλεις έξω για καμιά ώρα σε μια χειμωνιάτικη λιακάδα να "μαζέψει" λίγο ήλιο. Για παράδειγμα αν το έχεις μέσα στο σπίτι με 20 βαθμούς και το βγάλεις ξαφνικά στους 5 θα έχεις πρόβλημα.
 
Τα πουλιά γενικά προσαρμόζονται στις συνθήκες του περιβάλλοντος που ζουν. Μέσα σε αυτές περιλαμβάνονται και οι καιρικές συνθήκες.Αν αποφασίσεις να το έχεις στο μπαλκόνι το χειμώνα με την κατάλληλη προστασία δεν θα έχεις πρόβλημα. Τα μέσα-έξω και οι διαφορές θερμοκρασίας σίγουρα θα του δημιουργήσουν πρόβλημα.Άντε να το βγάλεις έξω για καμιά ώρα σε μια χειμωνιάτικη λιακάδα να "μαζέψει" λίγο ήλιο. Για παράδειγμα αν το έχεις μέσα στο σπίτι με 20 βαθμούς και το βγάλεις ξαφνικά στους 5 θα έχεις πρόβλημα.

σωστος! Ακριβως οπως τα ειπε ο Γιαννης! Οι εναλλαγες στη θερμοκρασια δεν ειναι οτι καλυτερο!
 
Τα μπάτζι δεν θεωρούνται απο τα πιο ανθεκτικά πουλιά στο κρύο. Η γνώμη μου είναι ότι δεν κάνουν για μπαλκόνι.


Ποιες θεωρουνται ανεκτες θερμοκρασιες για το μπατζι;
Στις χαμηλοτερες αναφερομαι.
 
Ποιες θεωρουνται ανεκτες θερμοκρασιες για το μπατζι;
Στις χαμηλοτερες αναφερομαι.

Δεν θα τα άφηνα σε θερμοκρασίες κάτω απο 8-10 βαθμούς. Επιβιώνουν αλλά μειώνεται το προσδόκιμό τους. Είναι το νο1 δημοφιλέστερο πουλί ως πετ και έχει καταφέρει να αποικίσει μόνο στη Φλόριντα.
 
Back
Top