Γενικά Μπάτζι φωνάζουν και τινάζουν γρήγορα τα φτερά τους

Mariachasoura

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιουν 2019
Μηνύματα
27
Καλησπρερα.. καποιες φορες τα μπατζι μου φωναζουν κ τιναζουν γρηγορα τα φτερα σε σταθερη θεση ομως. Σα να νευριαζουν.. κραταει δευτερολεπτα κ μετα ολα οκ! Τι στο καλο τσακωνονται;
 
Καλησπέρα. Αυτό που περιγράφεις το κάνουν και εμένα τα λοβακια μου. Έχω παρατηρήσει πως το κάνουν όταν έχουν πολύ ενέργεια και όρεξη. Φωνάζουν, κάθονται πάνω στην πατήθρα και ανοιγοκλεινουν γρήγορα τα φτερά τους. Έχω διαβάσει επίσης ότι το κάνουν και για γυμναστική - ξεμουδιασμα. Οπότε θεωρώ πως είναι μια φυσιολογική κίνηση.
 
Καλησπρερα.. καποιες φορες τα μπατζι μου φωναζουν κ τιναζουν γρηγορα τα φτερα σε σταθερη θεση ομως. *Σα να νευριαζουν.. κραταει δευτερολεπτα κ μετα ολα οκ! *Τι στο καλο τσακωνονται;
Πρόκειται για νεαρά πουλιά; Πόσο διάστημα τα έχεις; Βρίσκονται στο ίδιο κλουβί και αν ναι, πόσο καιρό; Κάθεται το ένα απέναντι στο άλλο όταν το κάνουν αυτό;
 
Πρόκειται για νεαρά πουλιά; Πόσο διάστημα τα έχεις; Βρίσκονται στο ίδιο κλουβί και αν ναι, πόσο καιρό; Κάθεται το ένα απέναντι στο άλλο όταν το κάνουν αυτό;
Καλησπερα.. Τα εχω εριπου 4μηνες κ μου ειπαν απο το πετ, δτστυχως δεν ψαχτηκα τοτε κ πηρα απο εκει, οτι ειναι νεαρα. Ειναι εξ'αρχης στο ιδιο κλουβι μαζι κ σημερα πηραμε το καινουριο μας πολυ πιο μεγαλο. Οχι σχεδον ποτε δεν τα εχω πετυχει να ειναι το ενα απεναντι απο το αλλο κ να το κανουν. Το ενα ισως τρωει κ το αλλο ειναι στην πατηθρα κ το κανει ή ειναι το ενα διπλα στο αλλο κ το κανει. Σε καθε περιπτωση οταν το κανει το ενα, κυριως το αρσενικο, το αλλο μενει αταραχο παντα.
 
Θα ήταν χρήσιμο όταν περιγράφετε μια συμπεριφορά να μπορούσαμε να τη δούμε σε φωτογραφίες ή καλύτερα κάποιο βίντεο. Η γραπτή απόδοση δεν δίνει πάντα την ακριβή εικόνα.
 
Θα ήταν χρήσιμο όταν περιγράφετε μια συμπεριφορά να μπορούσαμε να τη δούμε σε φωτογραφίες ή καλύτερα κάποιο βίντεο. Η γραπτή απόδοση δεν δίνει πάντα την ακριβή εικόνα.
Εννοείς αποδείξεις;😉😁... Οφείλω να ομολογήσω πως έχεις δίκιο! 🙂
 
Θα ήταν χρήσιμο όταν περιγράφετε μια συμπεριφορά να μπορούσαμε να τη δούμε σε φωτογραφίες ή καλύτερα κάποιο βίντεο. Η γραπτή απόδοση δεν δίνει πάντα την ακριβή εικόνα.
Δικιο εχετε αλλα δυστυχως σε καθε προσπαθεια δεν προλαβαινα. Το κανει μια φορα κ μετα μπορει να το κανει μετα απο ωρες ή και μερες και διαρκει λιγα δευτερολεπτα!
 
Δικιο εχετε αλλα δυστυχως σε καθε προσπαθεια δεν προλαβαινα. Το κανει μια φορα κ μετα μπορει να το κανει μετα απο ωρες ή και μερες και διαρκει λιγα δευτερολεπτα!
Εγώ σε καταλαβαίνω! Δεν μπορείς ν΄αντιληφθείς πόσο έχω προσπαθήσει γι΄αυτές τις ''αποδείξεις'' (της πλάκας, όχι για σοβαρά θέματα).
Το θέμα είναι μέσα από τις γραπτές παρατηρήσεις-ερωτήσεις-απορίες να βγαίνει μια ''εικόνα'' της κατάστασης, ώστε να μπορεί να γίνεται κατανοητό το θέμα, για να μπορεί να δοθεί σωστή απάντηση.
 
... Νομιζω οτι θα τα καταφερω!
Πιστεύω πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Κάνει αυτό που κάποτε αποκαλούσα ''ελικοπτεράκι'' το έκαναν τα πάροτλες όταν ήταν μικρά, αλλά και ο κοκατού (εκεί να δεις τι γινόταν με ένα μέτρο+φτερά) πάνω στο σταντ όταν δεν πετούσε αλλά ήθελε να ξεπιαστεί...
 
Εμένα αυτό το κάνει ο αρσενικός μου... Όχι συχνά αλλά το κάνει...
Όταν το κάνει όμως, βγάζει κραυγές.. Τα δικά σου;
Οχι καθολου. Πιο πολυ πιστευω ειναι αυτο που αναφερθηκε. Σα να θελουν να ξεπιαστουν!
 
Εμένα αυτό το κάνει ο αρσενικός μου... Όχι συχνά αλλά το κάνει...
Όταν το κάνει όμως, βγάζει κραυγές.. Τα δικά σου;
Αυτό δεν το έκανε ποτέ κάποιο από τα δικά μου...
 
Κι εμένα η Λίλα το μπατζι που έχω το κάνει πολύ συχνα, συνήθως όταν πλησιάζει το βράδυ. Κάθεται στην πατηθρα και φτερουγιζει πολύ γρήγορα. Κι εγώ θεωρώ πως το κάνει για να ξεπιαστει ή για την καθημερινή της αεροβική γυμναστική. 😛
 
Αυτό δεν το έκανε ποτέ κάποιο από τα δικά μου...
Αυτό η Ελίνα δεν το έχει κάνει ποτέ... Άλλα κάνει το ένα και άλλα το άλλο...
Συγκεκριμένα ανοιγοκλεινει τα φτερά του... Πετάει και φωνάζει...
Θυμάμαι μια φορά που το είχε κάνει από φόβο όταν είδε ένα πουλί να πετάει έξω...
Τις υπόλοιπες φορές δεν ξέρω γιατί το έκανε...
 
Back
Top