Φροντίδα Μπήκαμε σε νέο σπίτι με νέο εξοπλισμό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kiriazis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
455
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μπήκαμε σε νέο σπίτι με νέο εξοπλισμό.
Πήρα εξωτερική μπανιέρα και ποτίστρες κενού.
Από βδομάδα περιμένω και την άμμο που πρότεινε ο Σταύρος.
 

Συνημμένα

  • IMG_20211231_105820.webp
    IMG_20211231_105820.webp
    77 KB · Προβολές: 58
  • IMG_20211231_105855.webp
    IMG_20211231_105855.webp
    71,1 KB · Προβολές: 58
  • IMG_20211231_105904.webp
    IMG_20211231_105904.webp
    99,1 KB · Προβολές: 58
Οι έξτρα ποτίστρες είναι οι παλιές που είχες;
 
Ελπίζω να μπήκαν με το δεξί μέσα 🤣. Ότι καλύτερο εύχομαι για την καινούργια κατοικία και καλές αναπαραγωγές.Επισης καλή χρονιά σε όλους με υγεία.
 
Σας ευχαριστώ!
Θα δω πώς θα πάνε τους επόμενους 2-3 μήνες και μετά ίσως πάρω έναν αρσενικό ακόμα και μπορεί να προσπαθήσω και για αναπαραγωγή.
Καλή χρονιά εύχομαι με υγεία σε όλους!
 
Με γεια τους να τα χαρουν τα καναρινακια σου.θα δεις πλεον οτι ακομα και το καθαρισμα θα ειναι πολυ πιο ξεκούραστο και χωρις το αγχος του υλικου που ειχες πριν.να τα χαίρεσαι.
 
Θα δω πώς θα πάνε τους επόμενους 2-3 μήνες και μετά ίσως πάρω έναν αρσενικό ακόμα και μπορεί να προσπαθήσω και για αναπαραγωγή.
Καλύτερα, αν προσδοκείς σε αναπαραγωγή, να πάρεις από τώρα τον αρσενικό, ώστε να έχεις τον χρόνο της καραντίνας και της διατροφικής προετοιμασίας πριν ξεκινήσει η κλασσική περίοδος αναπαραγωγής. Μην βιαστείς πολύ στην εκλογή του, αλλά ψάξε να βρεις το πιο σπαθάτο, και υγιές πουλάκι (ζωηρό). Κοίταξε πριν το πάρεις, τα πόδια του, το ράμφος, μάτια και γενικά ό,τι φαίνεται και άκουσε το κελάηδημά του (το πρωί και πριν από το σούρουπο)
Βέβαια, αν τον πάρεις, θα πρέπει να τον βάλεις σε άλλο χώρο από τις θηλυκές, και για λόγους ασφαλείας, μια και δεν γνωρίζεις από τι πέθαναν τα άλλα πουλάκια, αλλά και επειδή η έλευσή του ενδεχομένως να επάγει νέες ωοτοκίες στα θηλυκά σου (αν θυμάμαι σωστά ότι έχουν κάνει αυγά εκτός εποχής)
 
@ianos για την ώρα δε θέλω να πάρω άλλο πουλάκι μέχρι να δω πως θα πάνε αυτά που ήδη έχω.
Έχω στεναχωρηθεί με τις απώλειες που είχα και δε θέλω να βάλω σε κίνδυνο και άλλο πουλάκι.
Καλά θυμάσαι, μια από τις θηλυκές έκανε ένα αβγουλακι αλλά δε ξέρω ποια.

Κοίταξε πριν το πάρεις, τα πόδια του, το ράμφος, μάτια
Ως προς αυτά τί πρέπει να προσέξω και να δω;
 
@Kiriazis

Να προσεξεις να ειναι ενα υγιες πουλακι,να μην λειπουν δάχτυλα ή νυχια.
Να μην εχει ακαρεα.
Να μην εχει αραιωση πτερωματος στα ματια και γενικοτερα.
Το ραμφος να ειναι φυσιολογικου μεγεθους κτλ
 
@Stavros σε ευχαριστώ για τα άρθρα, τα μελέτησα και κατάλαβα ότι η τελευταία αγορά ήταν λίγο λάθος γιατί από το πουλάκι λείπουν δύο νύχια.
Η αγορά έγινε από έναν εκτροφέα στο Κορδελιό, δεν έχει δαχτυλίδια στα πουλάκια του αλλά ασχολείται πολλά χρόνια απ'ότι λέει και γενικά πάει αρκετός κόσμος.
Τον επισκέφτηκα δύο φορές, την πρώτη για να δω το χώρο του και τα πουλάκια και η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά καθαρός. Τη δεύτερη φορά πήγα για να πάρω ένα πουλάκι μιας και είχαμε χάσει τον αρσενικό μας αλλά δε πρόσεξα ότι έλειπαν νυχακια από το πουλάκι και το είδα όταν ήρθα σπίτι.
Να μην εχει ακαρεα
Αυτό πως μπορούμε να το καταλάβουμε;

Επίσης επειδή σκέφτομαι από τώρα την αγορά ενός αρσενικού σε λίγο καιρό αν δω ότι τα πουλάκια μου πάνε καλά θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον εκτροφέα στη Θεσσαλονίκη ή έστω και στις κοντινές γύρω περιοχές.
Και αν κάποιος γνωρίζει για τον εκτροφέα στο Κορδελιό ας πει καμιά γνώμη, δε θυμάμαι το όνομα του, βρίσκεται στη διεύθυνση Μελίνας Μερκούρη 4.
 
@Stavros απλά το ανέφερα γιατί απ'ότι έχω καταλάβει από τη στιγμή που δεν έχει δαχτυλίδια σημαίνει ότι δεν είναι μέλος κάποιου επίσημου συλλόγου οπότε θα είναι και πιο δύσκολο να τον γνωρίζει κάποιος από εδώ.
 
Aν και καταλαβαίνω τον λόγο που λέει ο @Stavros ότι στα καναρινια δεν χρειάζονται δαχτυλίδια,εγώ θα πω ότι σε πουλάκια που προορίζονται για εμπορική συναλλαγή (νόμιμη ή οχι) το δαχτυλίδι είναι απαραίτητο.


Όσο αναφορά τα ακαρεα,κάνεις οπτικό έλεγχο σε πόδια και ράμφος.
 
Κάποιος μου είχε γράψει νομίζω ότι είναι ωραίες οι ιδιοκατασκευές αλλά καμία φορά καλύτερα να επιλέγουμε έτοιμες λύσεις γιατί είναι μελετημένες και καλύτερες για το λόγο που προορίζονται.
Κάπως έτσι τέλος πάντων...δε μπορώ να το βρω τώρα.
Είχε δίκιο πάντως γιατί με τις ζευγαρωστρες συμμαζευτηκε και το μπαλκόνι αλλά είναι και πιο εύκολη η καθαριότητα.
Τα κλουβάκια κρεμάστηκαν στον τοίχο και έχει μπει ενδιάμεσα το χώρισμα της ζευγαρωστρας ώστε να μην έχουν οπτική επαφή.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220102_121946.webp
    IMG_20220102_121946.webp
    25,3 KB · Προβολές: 26
  • IMG_20220102_121952.webp
    IMG_20220102_121952.webp
    25 KB · Προβολές: 26
με τις ζευγαρωστρες συμμαζευτηκε και το μπαλκόνι αλλά είναι και πιο εύκολη η καθαριότητα.
Τα κλουβάκια κρεμάστηκαν στον τοίχο και έχει μπει ενδιάμεσα το χώρισμα της ζευγαρωστρας ώστε να μην έχουν οπτική επαφή.
Αυτό που θα πρέπει να φροντίσεις άμεσα είναι να τοποθετήσεις Προστασία από τα αρπακτικά στις ζευγαρώστρες για να είναι ασφαλή και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 
Back
Top