Μπήκαν οι κολωνες στην κλούβα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gkavala
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gkavala

PB New Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2013
Μηνύματα
118
Πόλη
Καβάλα
τελειώσαν και οι κολώνες σιγά σιγά ετοιμαζομαστε
 

Συνημμένα

  • 2014-02-23 21.03.00.webp
    2014-02-23 21.03.00.webp
    3,6 KB · Προβολές: 287
  • 2014-02-23 21.03.19.webp
    2014-02-23 21.03.19.webp
    3,5 KB · Προβολές: 256
Καλορίζικο με το καλό!
Ωραίο σημείο απάγκιο. τι προσανατολισμό έχει; Ενιαία κλούβα θα είναι; Πες μας τα σχέδιά σου :)petalo.webp
 
Καλή αρχή Γιάννη! Θερμή παράκληση (όχι απαίτηση... :) βγάζε μεγαλύτερες φώτο, ώστε να απολαμβάνουμε της φώτο της κατασκευή σου! 😉

Περιμένουμε την συνέχεια! Εδώ μυρίζομαι κάτι πολύ καλό!
 
Αλεξανδρε εγκληματιας ειναι αυτος! Θελει να τα βαλει τα πουλια μεσα σε κλουβια! Κανει τετοια κλουβα και δν θα τα εχει ελευθερα!
 
λοιπον παιδια θα εχω μεσα τα πουλακια στα κλουβια τους δεν θα ειναι αμολιτα. Γιατι μεσα θα εχω και την αλλη αγαπη μου, την μηχανη μου.😀 γυρω γυρω θα εχει κουνελοσυρμα και απο κατω μετα ναιλον και ποιο μεσα ξανα συρμα θα κανω 2 μεγαλα παραθυρα για το καλοκαιρι για να χαίρονται και την λιακαδα. Θα εχω μεσα περιπου στα 10 πουλακια. Εχω και πριζα για να τα βαλω θερμανση το χειμωνα οταν εχει πολλη παγωνια. Τι λετε καλα τα σκεφτηκα;
 
Γιώργο φωτίζεται καλά ο χώρος;
 
ναι ναι οταν εχει ηλιο απο το πρωι μεχρι της 2 το μεσημερι το χτυπαει μετα εχει σκια

δεν εχει αλλο χώρο και εγω το σκεφτομαι. ας τελειώσω με το καλο και βλεπουμε

το ποιο ωραιο ειναι το πολυκαρβουνικο που ειναι διαφανες και σκληρο αλλα ρωτησα σημερα τιμη και επαθα σοκ . Οποτε θα καταληξω στο ναιλον αναγκαστηκα για να μπαίνει η λιακαδα,
 
Δεν θα μπαίνει λιακάδα με το νάιλον, αλλά ούτε και με το πολυκαρμπονικό (έχω και της δύο λύσεις σου...). Απλά θα έχεις έναν φωτεινό χώρο είτε έτσι είτε αλλιώς, που και αυτό βέβαια είναι καλό! 😉

Ωστόσο όμως πολύ θετικό ότι έχεις ήλιο εως και την 2 το μεσημέρι που λες! Ο Ηλιος είναι αυτός που δίνει υγιές και δυνατά πουλιά !
 
Αλεξανδρε εγκληματιας ειναι αυτος! Θελει να τα βαλει τα πουλια μεσα σε κλουβια! Κανει τετοια κλουβα και δν θα τα εχει ελευθερα!

Με αφορμή αυτό που έγραψε εδώ ο Νίκος θέλω να πω ότι εγώ είχα πολύ άσχημη εμπειρία από μεγάλη κλούβα με τα πουλιά ελεύθερα μέσα σ αυτήν, και για τον λόγο αυτόν την χάλασα. Ωραία είναι να βλέπεις τα πουλιά να πετούν σε μεγάλο χώρο...
(αυτό είναι το μόνο θετικό) όμως δυστυχώς δεν προλαβαίνεις να μετράς απώλειες!
 
Με αφορμή αυτό που έγραψε εδώ ο Νίκος θέλω να πω ότι εγώ είχα πολύ άσχημη εμπειρία από μεγάλη κλούβα με τα πουλιά ελεύθερα μέσα σ αυτήν, και για τον λόγο αυτόν την χάλασα. Ωραία είναι να βλέπεις τα πουλιά να πετούν σε μεγάλο χώρο...
(αυτό είναι το μόνο θετικό) όμως δυστυχώς δεν προλαβαίνεις να μετράς απώλειες!
Καλημέρα, ποιος ήταν ο λόγος; Οι τσακωμοί ή κάτι άλλο;
 
Μαρία θα αναφέρω μόνο δύο από τους λόγους...
1. Πως μπορείς να αντιμετωπίσεις την επιδρομή από τις ψείρες;( τις οποίες μεταφέρουν κυρίως τα σπουργίτια)
2. Πως μπορείς μέσα σε μία μεγάλη κλούβα να παρακολουθήσεις ένα άρρωστο πουλί και να επέμβεις έγκαιρα; (όταν θα το καταλάβεις θα είναι πλέον πολύ αργά)
 
Δημητρη πρεπει να δινεις απλα μεγαλη προσοχη στα πουλια και να τα περιποιησε αναλογα... Πχ ο αλεξανδρος 2 χρονια τωρα ποσες απωλειες ειχε που εχει αναλογο πραγμα;
 
Δημητρη πρεπει να δινεις απλα μεγαλη προσοχη στα πουλια και να τα περιποιησε αναλογα... Πχ ο αλεξανδρος 2 χρονια τωρα ποσες απωλειες ειχε που εχει αναλογο πραγμα;

Νίκο δεν ξέρω αν ο Αλέξανδρος έχει κάποια προβλήματα και πως τα αντιμετωπίζει, αυτό ο ίδιος μπορεί να το απαντήσει.
Εγώ αυτό που μπορώ να σου πω είναι πχ ότι δοκίμασα κάμποσα εντομοκτόνα που μου πρότειναν κτηνίατροι και σε ράντισμα και σε σκόνισμα...χωρίς αποτέλεσμα, γιατί όπως θα ξέρεις τα εντομοκτόνα σκοτώνουν τις ψείρες αλλά 'οχι τα αυγά. Και εκεί που έλεγα κάτι έγινε... Μετά από 10-15 μέρες όταν είχε περάσει η δράση του εντομοκτόνου και εκκολάπτονταν τα αυγά... Να δεις ψειροπαρέλαση! Στο τέλος πήρα την απόφαση να την χαλάσω γιατί δεν είχα καμιά διάθεση να δηλητηριάζω και τα πουλιά και τον εαυτό μου. Έπινα τον καφέ μου χαζεύοντας τα πουλιά... φύσαγε και μου έφερνε την ψειρόσκονη στην μούρη!:D
 
Παιδιά... μέχρι στιγμής 3 χρόνια λειτουργίας της κλούβας δεν έχω χάσει πουλάκι στην μεγάλη κλούβα και θέλω να με πιστέψετε σε αυτό! Το αντίθετο... σε κάποιους που μου ζήτησαν και τους έδωσα πουλιά, τα έχαναν στα κλουβιά ! Ο λόγος; Σε 2 από αυτούς που έτυχε και πήγα στα σπίτια τους, τα είχαν τίγκα στην βρώμα και στα πολυκαιρισμένα αυγά στης αυγοθήκες μες στο κατακαλόκαιρο!

Ψείρες έχω δει μόνο σε φωτογραφίες στο Ιντερνετ, δόξα το θεό! Εχω εμπιστευτεί το ARDAP. Ψεκάζω παντού μόλις αρχίζουν οι πρώτες ζέστες και επαναλαμβάνω κάθε 20-25 μέρες!
Σε θέμα καθαριότητας έχω πρόβλημα μόνο στον ένα μεγάλο σοβαντισμένο τοίχο μου. Σε κάποιο σημείο από λάθος δικό μου στο χτίσιμο, δημιούργησα ας το πούμε μια "πατούρα" όπου εκεί πάνε και κάθονται-κουρνιάζουν τα πουλιά και μου λερώνουν με πολύ κουτσουλιά που δεν μπορώ να αφαιρέσω! Μέχρι στιγμής την λύση την έχω βρει ασπρίζοντας τον τοίχο με σβησμένο ασβέστη 1 φορά το δίμηνο περίπου!
Σχολαστική καθαριότητα στο έδαφος με αφαίρεση του άχυρου (άχυρο από την πρώτη ημέρα λειτουργίας της κλούβας) κάθε 15νθήμερο!
Παρεμπιπτόντως σύντομα θα τοποθετήσω πλακάκια στο έδαφος και από επάνω ξανά άχυρο!

Σίγουρα όμως θέλεις πολύ καλή παρακολούθηση στα πουλιά και μεγάλη προσοχή στην διαχείριση σε περίοδο αναπαραγωγής!
Ο κίνδυνος αιμομιξίας είναι πολύ μεγάλος! Μην ζευγαρώσουν αδέλφια... κλπ κλπ ! Γιαυτό φροντίζω να μην κρατάω τα μικρά. Τα δίνω και μάλιστα τάκα τάκα (πάνω από 50 μικρά μόνο φέτος...) 😉
Κρατάω τα ζευγάρια μου τα ίδια, και μάλιστα του χρόνου θα προβώ στην ανάποδη κίνηση... Θα φτιάξω νέα ζευγάρια με τα μικρά κ. Ο. Κ.
Αυτήν την στιγμή είμαι ξανά στο μηδέν (0) ! Μόνο τα ζευγάρια μου μέσα!

Δημήτρη μου εγώ πάντως τον καφέ μου τον έχω πιει αρκετές φορές μέσα στην κλούβα χαζεύοντας και φωτογραφίζοντας τα! :D
 
Ψείρες έχω δει μόνο σε φωτογραφίες στο Ιντερνετ, δόξα το θεό! Εχω εμπιστευτεί το ARDAP. Ψεκάζω παντού μόλις αρχίζουν οι πρώτες ζέστες και επαναλαμβάνω κάθε 20-25 μέρες!

Βγάζεις όλα τα πουλιά από την κλούβα ψεκάζεις και μετά τα ξαναβάζεις έτσι; Τα πουλιά τα βάζεις σε ζευγαρώστρες; Γιατί έχω κι γω το ARDAP και δεν πρέπει να ψεκάζουμε σε χώρο που βρίσκονται τα πουλιά μας...

Παιδιά... μέχρι στιγμής 3 χρόνια λειτουργίας της κλούβας δεν έχω χάσει πουλάκι στην μεγάλη κλούβα και θέλω να με πιστέψετε σε αυτό!

Ούτε έχεις αντιμετωπίσει κάποιο με ασθένεια; Χωρίς να θέλω να φανώ δύσπιστη ή να παρεξηγηθώ απλά ζωντανοί οργανισμοί είναι και αυτά τα πλασματάκια και ασθενούν...
 
Αλίκη πέρα από κάποιο θέμα που είχα με τα ποδαράκια τους τίποτα παραπάνω! 3 μικρά φλωροκάναρα έχασα την πρώτη χρονιά, αλλά από μακακία δική μου. Ορτύκια με καναρίνια... λάθος επιλογή ! Αυτές η 3 ήταν η απώλειες μου, που ξαναλέω από δικό μου λάθος!

ARDAP ρίχνω με τα πουλιά μέσα. Δεν τα βγάζω έξω, όχι! Όταν προτοπήρα το σπρέι ρώτησα αν πρέπει να αφαιρέσω τα πουλιά έξω, και ήταν κατηγορηματική. " Τα πουλιά μέσα στον χώρο τους! "
Αλλά οκ... εμένα ο χώρος μου είναι τεράστιος και ψεκάζω περιμετρικά & στης ματίσεις της ξυλείας και όχι επάνω στα πουλιά !
 
Αλέξανδρε ειλικρινά σου εύχομαι να μην έχεις ποτέ πρόβλημα και συμφωνώ οτι τα πουλιά μέσα σε μεγάλη κλούβα είναι απόλαυση. Το πρόβλημα με τις ψείρες όμως είναι σοβαρό και δεν έχει να κάνει μόνο με την καθαριότητα. Τις φέρνουν 'οπως έγραψα κυρίως τα σπουργίτια. Βρες έναν τρόπο να πιάσεις ένα σπουργιτάκι αργότερα τον Μάιο, κράτησε το στο χέρι σου για λίγο και όταν το ελευθερώσεις κοίτα το χέρι σου...

Όσο για τις ασθένειες οι κουτσουλιές είναι η πρώτη ένδειξη... Πως θα τις δεις μέσα στην κλούβα πχ με 20 πουλιά;
 
Δημήτρη πολλές φορές πετυχαίνω σπουργίτια έξω στη αυλές μου και τριγύρω από την κλούβα να ψάχνουν για σπόρια των πουλιών μου! Εχω και πάρα πολλά γεννητούρια από δαύτα στα κεραμίδια της πέργκολας μου σε απόσταση αναπνοής από την κλούβα! Μέχρι και ταΐστρες τους έχω για να ταΐζω τα σπουργίτια στης ζαρντινιέρες μου (κάπου έχω ανεβάσει και φώτο εδώ... Δεν θυμάμαι σε ποιο θέμα) ! Θέλω να πω ότι αντι να τα διώχνω φοβούμενος το "κακό", εγώ τα προσελκύω αντιθέτως!

Να πω ότι ΝΑΙ με φόβισες λίγο, αλήθεια και με βάζεις σε σκέψης! Οσο καλά σφραγισμένη και αν έχω την κλούβα μου με σίτα αλουμινίου κλπ κλπ... ψείρα είναι αυτή... Τι να κάνει και η σίτα! 🙄

πηγή -> Σίτα αλουμινίου και ούτε κουνούπι πλέων μέσα!

n7wu.png



Προ σίτας!

13930_10200455815971410_2009405350_n.jpg



Για της κουτσουλιές έχεις απόλυτο δίκιο Δημήτρη! Δεν υπάρχει έλεγχος κανένας. Οπότε αρκούμε στον όποιο οπτικό έλεγχο του πουλιού εως τώρα, ευτυχώς όμως χωρίς απώλειες.
 
Κατάλαβες! Τα ταΐζει καλά καλά τα σπουργίτια και δε κολάνε ψείρες! Τρώνε και πρασινάδα. Κάνουν και χωματόλουτρο. Ενώ τα Αθηναϊκά πάνε στο χώμα και γεμίζουν από τις ψείρες των τετραποδων και των περιστεριών!
Προνομιούχα παιδί μου! 😛
 
Back
Top