Γενικά Μπήκε στο σπίτι ένα πεινασμένο πουλάκι, τι είναι;

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, προχθές μπήκες μεσα στο σπίτι ένα πεινασμένο πουλάκι. Το έπιασα και του έδωσα σποράκια και νερό. Έχει απο ενα μπλε δαχτυλιδάκι σε καθε πόδι χωρις να γραφει κατι. Πιστεύω ειναι καρδερινοκάναρο, εσείς τι λέτε;

977152_n.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Επειδή αυτό τον καιρό λείπω αρκετά απ το σπίτι και έχω ήδη τα 2 καναρίνια, το έδωσα σε φιλικό μου πρόσωπο που ξέρω θα το προσέξει πολύ. Τροφή καναρινιών του έβαλα αυτές τις μέρες, υπάρχει πρόβλημα; Τα μπλε δαχτυλίδια τι δηλώνουν;
 
Πάντως μεχρι στιγμής δεν κελάηδισε. Ισως απ την αλλαγή περιβάλλοντος. Είναι πολύ δραστηριο και απ ότι κατάλαβα οφείλεται στο γεγονός πως εχει την καρδερίνα στο dna του
 
Την καλησπέρα μου! Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες στο ότι το πτηνό που σε επέλεξε για ιδιοκτήτη είναι ένα καρδερινοκάναρο. Το φύλο του θα το διαπιστώσεις με το πέρας του χρόνου, όταν θα έχει συνηθίσει το νέο περιβάλλον και ανακτήσει τις δυνάμεις του. Θα σου πρότεινα να του προσφέρεις δύο φορές την εβδομάδα λίγη αυγοτροφή(μία κοφτή κουταλιά του γλυκού) ή 1/4 από σφιχτοβρασμένο αυγό για να δυναμώσει, τα οποία θα τα αποσύρεις έπειτα από τρεις ώρες, πριν αποφυγήν αλλοίωσης του, λόγω των υψηλών θερμοκρασιών. Και καθημερινά μπορείς να του τοποθετείς μπανιέρα.

Καλώς το δέχτηκες! Να σου ζήσει! Σίγουρα θα περάσει μια πολύ καλή ζωή σε εσένα! 👍
 
Back
Top