Διατροφή Μπαίνει στο νερό το multi vit;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλή σας μέρα παιδιά!
Έχω αυτό το multi vit! Οι οδηγίες του μέσα λένε πως μπαίνει στην αυγοτροφή... Ξέρει κάποιος να μου πει στα σίγουρα αν μπαίνει στο νερό και σε τι αναλογίες;
Ευχαριστώ!

downloadfile-2.webp
 
Δεν ξέρω αν είναι υδατοδιαλυτές αλλά και να είναι εγώ πάλι στην αυγοτροφή θα τις έβαζα. Γιατί να λερώνεις το νεράκι των πουλιών;
Και καλά τώρα είναι χειμώνας, τις άλλες εποχές γλιτσιάζει σε 2-3 ώρες το νερό.
 
Γιατί να λερώνεις το νεράκι των πουλιών;
Μαράκι μου.. Επειδή τελείωσε η θεραπεία που του έκανα είπα να βάλω αυτό σαν πιο καλό βιταμινουχο αντι ένα άλλο!
 
Μαράκι μου.. Επειδή τελείωσε η θεραπεία που του έκανα είπα να βάλω αυτό σαν πιο καλό βιταμινουχο αντι ένα άλλο!
Καλά κάνεις αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το που θα το προσθέσεις :)
 
Μόλις αυτό σκεφτόμουν γιατί εγώ τα δίνω μια φορά την εβδομάδα οπότε θα το βάλω στο νερό, στο άρθρο λέει 3 σταγόνες, σε πόσα ml όμως;
 
Δεν ξέρω εάν θα βοηθήσει, διότι μπορεί να πρόκειται για συμπλήρωμα που χρειάζεται άλλη δοσολογία, αλλά εγώ, το tabernil muda που έδινα στην πτερορροία, έβαζα 3 σταγόνες ανά 40ml, περίπου 6-7 σταγόνες δηλαδή σε όλη την 100ml ποτίστρα.
 
Μόλις αυτό σκεφτόμουν γιατί εγώ τα δίνω μια φορά την εβδομάδα οπότε θα το βάλω στο νερό, στο άρθρο λέει 3 σταγόνες, σε πόσα ml όμως;
Στις οδηγίες του σκευάσματος λέει για 1-3 σταγόνες στα μικρά πτηνά, καναρίνια κλπ σε μαλακή τροφή.
Προφανώς εννοεί την αυγοτροφή. Δεν αναφέρει τίποτα για νερό.
Στο νερό που το έβαλα κάποιες φορές έβαλα 3 σταγόνες σε κανονική ποτίστρα των 100ml.
 
@eva vrs φρόντισε όταν βάζεις τις πολυβιταμίνες στο νερό να έχεις αφαιρέσει για κανένα τέταρτο με είκοσι λεπτά την ποτίστρα, ώστε να διψάσουν λίγο και να πάνε κατευθείαν να πιούν το πολυβιταμινούχο νερό. Εκτός αυτού, εφόσον αλλάζεις καθημερινά το νεράκι τους, δεν προλαβαίνουν να αναπτυχθούν μικρόβια.

υ. Γ. Αυτό το σκεύασμα έβλεπα σήμερα το πρωί στην παναττική και σκεφτόμουν και εγώ να το πάρω.
 
Εύα εγώ το χρησιμοποιούσα αποκλειστικά στο νερό. Έτσι απλά επειδή θεωρώ πως με στην αυγοτροφή βάζουμε τόσα (αυγό, γύρη, βρώμη, ρήγανη κλπ) που είναι υπερβολή και πολυβιταμινούχο
 
Εύα εγώ το χρησιμοποιούσα αποκλειστικά στο νερό. Έτσι απλά επειδή θεωρώ πως με στην αυγοτροφή βάζουμε τόσα (αυγό, γύρη, βρώμη, ρήγανη κλπ) που είναι υπερβολή και πολυβιταμινούχο
Συμφωνώ Γιάννη! Εσύ πόσο νερό έβαζες και πόσες σταγόνες;3;
 
Καλησπέρα, δύο έβαζα επειδή η ποτίστρες μου είναι μικρές. Πλέον δεν χρησιμοποιώ καθόλου βιταμινούχα στα καναρίνια παρά μόνο αυγό ή αυγοτροφή στην προετοιμασία για αναπαραγωγή όπου βάζω όσα είπα παραπάνω .
 
σε πόσα ml όμως;
2 σταγόνες είναι αρκετές για ποτήστρα των 100ml.. Μη την προσφέρεις όμως περισσότερες μέρες από αυτές που αναγράφονται στη συσκευασία για την περίοδο που διανύουμε.
θεωρώ πως 4 μέρες είναι αρκετές.. Απλά θεωρώ.. Το καλύτερο σενάριο όμως αναγράφεται στην συσκευασία που έχεις στα χέρια σου..

όσο για την συνέχεια.. Βάλε τις πολυβιταμίνες της landmark στο πλάνο σου.
 
Back
Top