Αναπαραγωγή Μπαινουν και τα δυο στη φωλια κι εκαναν ενα αυγο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
σημερα τα παραδεισια μου εκαναν το πρωτο τους αυγο. Το προβλημα ειναι οτι μπαινουν και τα δυο μεσα στη φωλια, η οποια δεν ειναι και πολυ ευχυρωχη (ξυλινο κουτακι) και φοβαμαι μην το σπασουν! Μπορω να κανω κατι γι αυτο;

η φωλια που εχω βαλει ειναι αυτο το ξυλινο κουτακι, που κανονικα εφαρμοζει εξωτερικα. Το θεμα ειναι πως το κλουβι τους δεν εχει πλαινες πορτες, εχει 2 απ αυτες που συρρωνται προς τα πανω. Οταν προσπαθησα να βαλω τη φωλια σε μια απ αυτες, λογω του οτι η πορτα ειναι αρκετα μεγαλη εμενε ενα κενο και φοβομουν μην μου φυγουν τα πουλια. Οταν προσπαθησα να τη δεσω, επεφτε η πορτα πανω της και επιπλεον η φωλια δεν ηταν καθολου σταθρεη! Οποτε την εβαλα μεσα, αλλα απο κει μου ειναι πολυ δυσκολο να παρακαλοθω τι γινεται! Τι μπορω να κάνω; Κανει να μετακινησω τη φωλια τωρα που εχουν αυγο;
 
Ειρηνη καλο θα ηταν να αφησεις τα πουλια στην ησυχια τους αφου γεννησαν αυγο. Αυτο επρεπε να το σκεφτεις πριν επιλεξεις κλουβι ή εστω πριν επιλεξεις φωλια. Τωρα δεν μπορεις να κανεις και πολλα περα απο τα ενοχλεις ταρακουνοντας ολοκληρη τη φωλια για να την ελεγχεις. Μπορει αν τα τρομαξεις να παρατησουν τα αυγα ή να τα σπασουν ή αν βγουν πουλακια να τα παρατησουν. Αστα στην ησυχια τους και κανε μερικες ημερες υπομονη να δεις πως εξελισσεται η κατασταση. 😉
 
Κανε ακριβως οτι σου λεει ο Ανεστης καποια ενοχληση τους σε αυτη τη φαση ισως χαλασει τη σειρα τους.Αλλη φωρα βαλε ψαθινη κλειστη φωλια για μεσα αν θες ξυλινη πρεπει να αλλαξεις στο μελλον κλουβι υποψη οτι οι φωλιες που χριαζονται ειναι μικρες αλλα αρκετες για τα πουλακια και οσο αφωρα την εκολαψη των αυγων συμετεχουν και τα δυο μη σου φενετε παραξενο χωρανε ολοι μια χαρα γονεις και παιδια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
οκ ευχαριστω! Αλλα οι ψαθινες φωλιες δεν ειναι για ζεμπρακια; Εγω εχω πιγκουινακια!
 
συγνωμη μπερδευτικα και μπερδεψα και σενα πραγατικα η ψαθινη ειναι για ζεμπρακια η μικρη ξυλινη ειναι για τα πιγκουινακια σου☹
 
😀 δεν πειραζει απλα μου εκανε εντυπωση επειδη τους ειχα βαλει και ψαθινη φωλια και δεν χωρουσε ουτε η ουρα τους εκει μεσα 😛
 
Back
Top