Φροντίδα Μπαλκονάτοι και Διακόσμηση

voutsigoutsi

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2009
Μηνύματα
184
Μήν γελάτε κύριοι!
Όχι δεν είναι μιά διαφήμιση του γνωστού περιοδικού maison e decoration...
Είναι ένας έξυπνος τρόπος να βουλώσετε το στόμα της αγαπημένης σας!
Δέν υπάρχει περίπτωση μία σύζυγος που σέβεται τον εαυτό της να μην υποκύψει στην γοητεία της καλλιτεχνικής σας διάθεσης και σαν αντάλλαγμα να σας αφήσει (επιτέλους και χωρίς γκρίνιες) να απολάυσετε το αγαπημένο σας χόμπι!
Μέχρι και η 😡 γλυκιά σας πεθερά θα συμφωνήσει!
Είστε νοικοκύρης!
Φώτα λοιπόν...😎
 

Συνημμένα

  • 006.webp
    006.webp
    63 KB · Προβολές: 886
νικο απο την μια ειναι μια ομορφη κατασκευη, προφανως για να περιορισεις την επιδραση του aircondition απο πανω, απο την αλλη (λατρης των φυτων γαρ ) εχω να κανω δυο παρατηρησεις:

αν κοβουν καλα τα ματια μου και το φυτο διπλα (δεξια) ειναι πασσιφλορα(ρολογια) καλα ειναι να μην παει μεχρι το κλουβι γιατι εχει υπνωτικες ιδιοτητες που δεν ξερω τι επιδραση και σε τι ποσοτητες δαγκωμενων φυλλων,θα εχει στα πουλια 😉

το δεξι μερος της περγκολας ποναει η ψυχη μου κυριλε περγκολιτσα γαρ , να ειναι αδειο

* ετοιμαζουμε και αλλες ζευγαρωστρες;βλεπω προσοψεις εκει κατω😉
 
Είναι ένας έξυπνος τρόπος να βουλώσετε το στόμα της αγαπημένης σας!
Δέν υπάρχει περίπτωση μία σύζυγος που σέβεται τον εαυτό της να μην υποκύψει στην γοητεία της καλλιτεχνικής σας διάθεσης και σαν αντάλλαγμα να σας αφήσει (επιτέλους και χωρίς γκρίνιες) να απολάυσετε το αγαπημένο σας χόμπι! Μέχρι και η 😡 γλυκιά σας πεθερά θα συμφωνήσει!

Πολύ όμορφη η σύνθεση φίλε Νικόλα και πώς... ψήλωσε. Για να εξασφαλίσεις πάντως όλα τα παραπάνω πρέπει να κάνεις πολλά περισσότερα. Η σύζυγος και η πεθερά ζητούν εκτός από μια όμορφη κατασκευή, πάτωμα γυαλί (χωρίς τροφές, κλπ.). Άσε που καραδοκούν μην τυχόν και πέσει κανένα πούπουλο την περίοδο της πτερόρροιας. Έχεις δουλειά ακόμη φίλε, αλλά είσαι στον σωστό δρόμο.
 
για τα φτερα λυση ειναι μονο το σκουπισμα και αν ειναι και αυτο ☹

για τα υπολοιματα απο σπορια απο τοτε που χρησιμοποιω αυτο που αναφερω εδω https://community.petbirds.gr/threads/Στρώμα-υγιεινής-στους-πάτους-των-κλουβιών-των-πουλιών.57/ βρηκα την υγεια μου. Πεφτουν κατω απο τα pellets και δεν τα παιρνει ο αερας. Βεβαια εχω εσωτερικες ταιστρες. Αλλα και ετσι ειχα προβλημα. (στις εξωτερικες βαζω μονο αυγοτροφηή εξτρα μικρους σπορους σαν την chia κλπ)
 
Ότι και να βάλεις δεν γλυτώνεις απο τα πούπουλα, συχνό καθάρισμα και προσευχές να μην φυσήξει :)
 
Σωσε με φιλε Νικολα
το ειδε η γυναικα μου κι ενθουσιαστηκε! Για δωσε λεπτομερειες για την κατασκευη, γιατι μονο ετσι θα κανω τις επεκτασεις που θελω...
Ευχαριστω προκαταβολικα!
 
Νικολα ομολόγησε τα ολα... Που το βρηκες, ποσο το πήρες, ηταν έτοιμο ή το συναρμολογησες, ποσο χρονο σου πηρε να το στησεις, επιδέχεται βελτιώσεις;( πχ να βαλεις σιτες γυρω γυρω)
 
Αγγελάκι η πέργκολα είναι απ το Practiker 34 ευρω (προσφορα απο 59 αρχικη) σε κουτί και την συναρμολόγησα πολύ εύκολα.
Πέρασα ενα διάφανο λούστρο και πήρα χονδρό νάυλον (ένα κομμάτι 3 Χ 2 μ )
και αυτοκόλλητα αρσενικά-θηλυκά χρατς για να βγαίνει το κάλυμα και να πλένεται εύκολα το όποιο και θα τοποθετήσω όταν πιάσουν τα κρύα.
Θα είναι καλλυμένη απο τις 3 πλευρές ( πίσω και πλαινά).
Όσο για την πρόσοψη-πάλι απο νάυλον- θα μπαινοβγαίνει απο πάνω προς τα κάτω σαν κουρτίνα με κορδέλα όταν θκαι θα έχει πολύ κρύο.
Το καλό είναι ο΄τι τους 7-8 μήνες της καλοκαιρίας στην Αθήνα την πέργκολα μπορώ να την χρησιμοποιήσω και για να ομορφήνω την βεράντα βάζοντας μέσα αναρριχώμενα φυτά η 2-3 ξύλινα ραφάκια με μικρές γλαστρούλες.
Είναι ενα πράγμα που σου μένει και το αξιοποιείς ανάλογα τα γούστα κ την εποχή.
Μου ζήτησε ο μαραγκός 120 ευρω! Για ενα απλό κουτί χωρίς πλάτη απο κόντρα πλακέ θαλασσης!
Και θα ήταν αισθητικό έκτρωμα..
 
Διαστάσεις της πέργκολας 90 Χ 40 βάθος Χ 2.02 ύψος.
 
Νικόλα θα ήθελα να σε ρωτήσω από πιο practiker αγόρασες την πέργολα και πότε γιατί σε αυτό που είναι στην Ιερά Οδό μου είπαν ότι δεν υπάρχει και μάλιστα το τελευταίο πουλήθηκε πριν αρκετούς μήνες.
 
Φίλε Νίκο την πέργκολα την πήρα απ το practiker Ιεράς Οδού πρίν 15 μέρες.
΄Ηταν το τελευταίο κομμάτι - γι αυτό και η προσφορά που αναφέρω αλλά μου παν οτι θα ξαναφέρουν σύντομα.
Τώρα δεν ξέρω αν έχουν σε άλλο practiker ετοιμοπαράδοτο...
 
Νικολα ειχες βρει τιποτα παρομοιο οταν εψαχνες; Δυστυχως δεν προκαναμε...
 
Παιδια μίλησα με το Practiker Ελληνικου και μου είπαν οτι έχουν 4-5 κωδικούς πέργκολας σε διαφορετικές διαστάσεις.
Απο 18-50 ευρω ανάλογα τον προμηθευτή.
ϊσως να μην υπάρχει στοκ στην Ιερα Οδο αλλα practiker Ελληνικο η Μεταμορφωση έχει.
 
Πέργκολα Είσοδος 1 : DECO GREEN - ΓΛΑΣΤΡΕΣ ΚΗΠΟΣ ΚΕΡΑΜΙΚΑ ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ ΞΥΛΕΙΑ ΠΕΡΓΚΟΛΕΣ ΠΑΤΩΜΑΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΚΗΠΟΥ ΦΡΑΧΤΕΣ ΚΑΦΑΣΩΤΑ ΦΥΤΟΧΩΜΑΤΑ ΕΠΙ ;)
 
Back
Top