Φροντίδα Μπανιέρα στα καναρίνια όταν κάνει κρύο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Georgina

PB Supporter
Εγγραφή
11 Σεπ 2006
Μηνύματα
6.134
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα! Σημερα το πρωι (εχοντας τα καναρινια εντος του σπιτιου) ειχα την ευκαιρια να διαπιστώσω οτι μολις τους εβαλα το φρεσκο δροσερο νεράκι τους, πηγαν στην ποτιστρα και εβαλαν μεσα το ραμφος τους και στην συνεχεια προσπαθουσαν να βαλουν και τα ποδια τους κάνοντας μπάνιο. Εντος ολιγων λεπτων ειχαν γινει... Μουσκεμα!:D
Συνηθιζα να βαζω μπανιερα στα πουλια μου οταν η θερμοκρασια ανεβαινε αρκετα απο φοβο μην κρυολογησουν. Δεδομενων των κλιματολογικων συνθηκων ποια ειναι η καταλληλη εποχη για να βαλουμε μπανιερα στα καναρια μας;Ενδεικνειτε η χρηση μπανιερας καθ' όλη την διαρκεια του ετους και υπο ποιες συνθηκες;
 
Καλημερα! 🙂
Εγω τους βαζω καθημερινα ασχετα απο τον καιρο(σημ. Τα εχω ''μεσα''ολη την περιοδο που κανει κρυο, τα βγαζω βεβαια τα ηλιολουστα πρωινα)αν και (καθημερινα) δεν κανουν ολα. Προσεχω ομως τα ''ρευματα''μην αρπαξουν κρυωμα! Το καλοκαιρι δε! Υπαρχουν πουλακια που μπαινουν για μπανιο και δυο φορες κατα την διαρκεια της ημερας (χωρις μπρατσακια)😀 .
 
:)
Εγω Σοφια δεν ειχα το περιθωριο να τους βαζω μπανιερα καθημερινα μιας και τον περισσότερο καιρό το κλουβι τα πρωινα (που εγω έλειπα)ήταν στην βεράντα και το βραδακι το τοποθετουσα σε μια αποθηκη( για να μην λερωνουν το σπιτι). Εν όψη του ερχομου του νεου φίλου, ήθελα να εχω την ευκαιρια να παρατηρησω τις αντιδράσεις των πουλιων, και ετσι το κλουβι παρεμεινε για ενα διημερο εντος του σπιτιου με όλα τα συνακόλουθα... (πρωινο ξυπνημα με τιτιβισματα αλλα και συνεχη καθαριοτητα 😡 )

Οταν τους εβαζα μπανιερα, συνηθως τις ζεστες ανοιξιατικες και τις καλοκαιρινες μερες, την εβαζα στο κλουβι γυρω στις 11πμ, την αφηνα για λίγη ωρα και μετα την αφαιρουσα οταν ηδη ειχαν παρει το πρωινο τους μπάνια:D . Ουτως ή αλλως το νερο βρωμιζε και χρειαζόταν αλλαγη.

Λες να δοκιμασω να τους βαλω μπανιερα απο τωρα υπο την προυπόθεση οτι θα τα εχω μεσα στο σπιτι; Εχουμε και επικίδυνα ρευματα αερος στην περιοχή μας και με δεδομενη την ελλειψη πτηνιατρων δεν εχω διαθεση για... κλαματα😱
 
Γεια!
Εφοσον τα εχεις μεσα δεν βλεπω το λογο να μην το κανεις. Προσεξε μετα τα...ρευματα. Σιγουρα θα εχεις προσεξει πως τρελενονται με το φρεσκο νερο στις ποτιστρες πως πλατσουριζουν, μην τους στερεις αυτη την χαρα εκτος αυτου ειναι και θεμα υγειας ολες οι βρωμιτσες στα φτερα και στα ποδια πρεπει καπως να φυγουν 🙄 . Τωρα για το θεμα καθαριοτητας μεσα στο σπιτι ασε δραμα.:D Ολη μερα με την ηλεκτρικη, αλλα δεν μπορω χωρις αυτα 😛 μου αρεσει να τα παρατηρω ολη μερα, παντα ανακαλυπτω και κατι νεο ειναι η πιο ευχαριστη παρεα... Κριμα που δεν πινουν καφε😀 :D .
 
Πραγματικα δεν υπάρχει πιο ευχαριστη απασχόληση απο το να παρατηρει κανεις τα αγαπημενα του πλασματακια. Το bird watching θεωρειται απο τις δραστηριοτητες που προσφερουν ψυχικη ηρεμια και ευεξια στον ανθρωπο. Αν ειχα την δυνατότητα θα τα κρατουσα καθε μερα μεσα. (κι ας καθαριζα συνεχεια)☹ Ομως δεδομενης της αναγκαιοτητας να βγαινουν τα πουλια στον ηλιο και την φύση, σε συνδυασμο με τους κινδυνους για την σωματικη και ψυχικη τους υγεια απο τους θορύβους( μουσικη, ηλεκτρικη σκούπα, μιξερ), ατμους, καπνους τσιγαρων, κτλ, μαλλον πρεπει να βρω μια μεση λύση σχετικα με το μπάνιο τους.

Παντως θα ήθελα να μπορουσα να τα κινηματογραφησω την ωρα του μπάνιου:D Αποτελουν πραγματικα ενα ανεπαναληπτο θεαμα! 🙂
 
Να μην ξεχνάτε πάντως να αφαιρείτε την μπανιέρα μετά από λίγη ώρα
γιατί λερώνουν το νερό και δεν θέλετε να πιουν από αυτό.
Επίσης όταν χορηγείτε κάποιο σκεύασμα μέσα στην ποτίστρα τους
η μπανιέρα δεν μπαίνει για όσες ημέρες συνεχίζεται η χορήγηση.
Τέλος αν επιθυμείτε κάτι καλύτερο για το πτέρωμα των καναρινιών
σας υπάρχουν και τα "άλατα μπάνιου". Προσωπικά χρησιμοποιώ το Bio-bad (Orlux)
 
Συγνώμη, αλλα τι εννοειτε λέγοντας "αλατα μπάνιου"; Και πως χρησιμοποιούνται; Και ποιο το οφελος για το πτερωμα των πουλιών;
 
Καλησπερα!
Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου Georgina σε οτι αφορα τις συνθηκες διαβιωσης των πουλιων σε κλειστους χωρους. Και επειδη μπορει τα συγκεκριμενα κειμενα να τα διαβαζουν και ατομα που δεν εχουν μεγαλη πειρα στα πουλια, νομιζω πως πρεπει να τονιστει ιδιαιτερα οτι.. Απαγορευεται να εχουμε πουλια σε χωρους οπως η κουζινα, επισης οι χωροι οπως σαλονι κ. Ο. Κ. Γιατι; Γιατι ειναι ολεθριο (ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ)να εχουμε τα πουλια μας εκτεθειμενα σε καπνο τσιγαρου, σε διαφορα αρωματικα χωρου, αναθυμιασεις απο μαγειρικα σκευη, αναθυμιασεις απο απορυπαντικα(χλωριο), επισης προσοχη στους κλειστους χωρους π.χ. Αποθηκες σκοτεινες, με υγρασια, χωρις καλο αερισμο, με μυρωδιες περιεργες(μπογιες). Επισης οι πολυβοη χωροι (παιδια, δυνατη μουσικη, ηχοι απο διαφορα μηχανηματα, συσκευες) δεν ενδεικνονται. Να σκεφτουν καλα οσοι θελουν πουλακια πως το χομπι απαιτει θυσιες και πολλες αγκαρειες.Αν δεν εχουν τον καταλληλο χωρο να το ξανασκεφτουν ! 😡 sorry για το αυστηρο υφος!:D Θα συμφωνησω επισης και με τον κ.andreasrodos το μπανακι θελει προσοχη γιατι βρωμιζει γρηγορα!
Αυτο περι ''αλατων'' κυριολεκτικα μιλας;:D
 
Να προσθέσω και κάτι που θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το μπανιάρισμα των πουλιών, σε κάποιες άλλες συζητήσεις είχα δει ότι τους καλοκαιρινούς μήνες που είναι έξω τα πουλιά και υπάρχουν κουνούπια και έντομα, τους βάζουν νερό για μπάνιο το οποίο έχουμε αραιώσει με βρασμένο θυμαρόνερο ή ριγανόνερο γιατί έχει εντομοαποθητικές ιδιότητες. Το έχει δοκιμάσει κάποιος;
Αυτό θα τους έκανε καλό γενικότερο για την εμφάνιση του πτερώματος τους;

Βαγγέλης
 
:) Eκανα κλικ και διαβασα για το συγκεκριμενο σκευασμα. Που πωλειται; Σε pet shop ή σε κτηνιατρεια- πτηνιατρεια; Εχω επισης μια απορία: Οταν ψεκάσουμε το υγρο πάνω στο πουλι, δεν θα ενοχλησει το πουλι αν έρθει σε επαφη με τα ματια του ή αν πέσουν σταγονιδια στην τροφή του( βιταμινη, σουπιοκόκαλλο κτλ); Μηπως το μπανιαρισμα
ειναι πιο ιδανικο απο τον ψεκασμο;


Για βρασμενο θυμαρόνερο ή ριγανονερο δεν εχω ακουσει ποτε κατι σχετικο. Εκεινο που γνωριζω ειναι οτι ο βασιλικος θεωρειται το καλυτερο εντωνοαπωθητικο, οπότε ίσως μια γλάστρα κοντα στα πουλια να ήταν οτι καλύτερο. ( με κάθε επιφύλαξη).

Τυχερα που είναι πάντως τα σημερινα καναρίνια:D Που να τα διαβαζε αυτα το σπουργιτι του Αρκά... Τι θα είχε να μας σουρει...
 
Αλατα νερού για τις μπανιέρες των πουλιών σας.
Καθαρίζει το πτέρωμα και το δέρμα καθώς επείσης και τα πόδια
απο τα "λέπια".
-Βέβαια δεν υπάρχει μόνο αυτή η μάρκα στην αγορά, αλλά την
προτιμώ και εγώ,όπως και ο φίλος μας ο Αντρέας απ' τη Ρόδο
 
Για τους λάτρεις των παραδοσιακών μεθόδων, μια κουταλιά ξίδι (κατά προτίμηση μηλόξιδο) στο νερό της μπανιέρας, κάνει το πτέρωμα λαμπερό και δρα προληπτικά έναντι των εξωπαρασίτων. 😉
 
Το καναρινάκι μου κάνει και δυό φορές την μέρα μπάνιο αλλά απο την ποτίστρα του. Εχω βάλει πολλές φορές την μπανιέρα αλλά δεν μπαίνει μέσα με τίποτα.
Ξέρεται πως μπορώ να το καταφέρω να συνηθήσει την μπανιέρα;
😕
 
Κανε μια δοκιμη και βγαλε την ποτιστρα του οταν θα βαλεις την μπανιερα και παρατηρησε τις αντιδρασεις του.
Σε αυτην την φαση μην βαλλεις προσθετα αλατα μπανιου στο νερο της μπανιερας.
Δες θα κανει μπανιο;, αστο για λιγο.
ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ:Μην ξεχασεις μετα να βαλλεις την ποτιστρα στο πουλι!
 
"Ξεθαψα"αυτο το θεμα, ψαχνοντας απαντηση στην ερωτηση μου...

Αν βαλουμε το bio bad της orlyx στην μπανιεριτσα των πουλιων,θα υπαρξει προβλημα που θα πιουν απο αυτο το νερο;

Γιατι μολις τους βαζω μπανιερα, πινουν πρωτα!

Ευχαριστω...
 
Το εχω ηδη το προιον απλα δεν το εχω χρησιμοποιησει ακομα
Και οι οδηγιες δεν γραφουν κατι οποτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα!
 
Να το χρησιμοποιήσεις ΑΦΟΒΑ στην δοσολογία που προτείνει η εταιρεία.
 
Back
Top