Γενικά Μπανιέρες καναρινιών

Ορίστε μερικές... Οι 3 πρώτες είναι απ' το kiklos και η τελευταία από τη culpret.
 

Συνημμένα

  • μπανιερα1.webp
    μπανιερα1.webp
    7,4 KB · Προβολές: 302
  • μπανιερα2.webp
    μπανιερα2.webp
    4,1 KB · Προβολές: 233
  • μπανιερα3.webp
    μπανιερα3.webp
    9,2 KB · Προβολές: 218
  • 40121.webp
    40121.webp
    7,1 KB · Προβολές: 203
Δες πριν την αγορασεις αν ταιριαζουν οι γαντζοι στην πορτα απο το κλουβι σου.
 
Εγω την μπανιερα την βαζω στον πατο του κλουβιου(οχι κατω απο κλαδια για να μην κουτσουλανε)
Ο λογος που το κανω αυτο ειναι γιατι εχω σκεφτει οτι το νερο ειναι στο εδαφος κι οχι στον αερα..
Προσπαθω να αισθανονται οσο πιο φυσικα γινεται...
 
εγω πειρα μια μπανιερα σαν την εικονα 3 στο μηνυμα 2 της Αναστασιας! Του αρεσει παρα πολυ! Η μονη διαφορα στη μπανιερα ειναι οτι η οροφη δεν ειναι επιπεδη, εχει σκεπη.
 
Ναι της εχω δει με την σκεπουλα...
Πολυ ευρυχωρες και ωραιες...
Θα την απολαμβανει πολυ φανταζομαι...
 
παιδια καλημερα πηρα κ γω μια μπανιερα με σκεπη την ειχα μεσα μια μερα αλλα δεν μπηκε ο καναρος μου μεσα καθολου μετα ειχε πολυ αερα κ την εβγαλα τι λετε να την αφησω μεσα ολο το καλοκαιρι; Ευχαριστω
 
Δεν θα αφηνεις την μπανιερα ολη μερα στο κλουβι γιατι θα λερώνεται απο τις κενωσεις του πουλιου. Θα την βαζεις κατα προτίμηση πρωινές ωρες, θα την αφηνεις για ενα τεταρτο το πολυ και θα την αφαιρείς! Το πουλί θα επιλέξει αν και ποτε και για ποση ωρα θα μπεί!
 
καποιος ελεγε κατα τις 11 η ωρα να την βαζουμε Τζωρτζινα τι λες;
 
πρεπει να τις βαζουμε τις μπανιερες πρωινες η μεσημβρινες ωρες για να μην κοιματε το πουλι βρεγμενο.
 
Υπάρχουν διαφορετικες αποψεις επί του θέματος. Αναλογα το τι βολευει τον καθεναν. Εγω προσωπικά τους βάζω μπανιερες απο 8;30 -9 πμ.
 
Oπως ειπε και ο Gioko το τι τυπου μπανιερα θα παρουμε εξαρταται και απο το κλουβι. Εγω εχω εξωτερικες κλειστου τυπου και ετσι το πουλι δεν πιτσιλαει τον τοπο γυρω απο το κλουβι.Αλλα σε μερικα κλουβια που εχουν πορτακι που ανεβοκατεβαινει δεν βολευουν και σε αλλα μπορει να ειναι το πορτακι μεγαλυτερο απο την μπανιερα και μπορει να εχεις δραπετες. Εκει βαζω τις απλες εσωτερικες.
 
σε εμενα ολα τα πορτακια δεν ανεβοκατεβαινουν... Ανοιγουν σαν μια κανονικη πορτα του σπιτιου!
 
Καλημερα!

Εγω εχω την 3η με τους συρματινους γαντζους που επιτρεπουν να στερεωθει σωστα σε καθε ειδους κλουβι. Ειναι ευρυχωρη και παιρνει πολυ νερο. Ο woody μπαινει μεσα και τσαλαβουταει πιτσιλωντας ευτυχως μονο την "καμπινα" της μπανιερας κι οχι το κλουβι...

:)
 
Η γνώμη μου είναι πως οι μπανίερες οι οποίες προσαρμόζονται απο την έξω πλευρά του κλουβιού ειναι πιο εύκολες στην χρήση αφού δεν χρειάζεται να βάζεις το χέρι μέσα στο κλουβί, επίσης η καμπίνα που έχει εξασφαλίζει το ότι οι τοιχοι δεν θα γεμίσουν με νερά, ειδικά όταν έχουμε ένα κλουβί μέσα στο σπίτι κ τέλος νομίζω πως το νερό σε αυτού του είδους τις μπανιέρες μένει για περισσότερη ώρα καθαρό αφου το πουλι πάει εκεί μονο για να πλυθεί (στα δικά μου πουλιά βάζω την μπανιέρα το πρωί κ την αφαιρώ το μεσημερι που επιστρέφω).
 
κι εγω χρησιμοποιω τις μπανιερες που ειναι σαν καμπινα και προσαρμοζονται στην πορτα του κλουβιου. Ειναι πολυ βολικες και τα καναρινια την τιμουν !
 
Back
Top