Φροντίδα Μπανια κοκατιλ

thanos123

PB New Member
Εγγραφή
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
34
Θα ηθελα να μαθω τα παντα για το μπανιο κοκατιλ
 
Μπάνιο τα πουλάκια γενικά πρέπει να κάνουν πρωϊνή ώρα για να προλαβαίνει το πτέρωμα να στεγνώνει καλά μέχρι την ώρα του ύπνου.
Θα βάλεις ένα ρηχό ταψάκι με νερό στο κλουβί. Μπορείς να προσθέσεις και λίγες σταγόνες μηλόξυδο που δίνει ωραίο φτέρωμα και είναι απολυμαντικό. Αν το πουλάκι δεν το χρησιμοποιήσει, θα το ξαναπροσπαθήσεις μερικές επόμενες μέρες ακόμα. Τώρα ο καιρός δεν κάνει ελκυστικό το μπάνιο και ίσως δεν θελήσει να το χρησιμοποιήσει.
Επ' ουδενί δεν πιέζουμε ένα πουλί να κάνει μπάνιο.
Μπορείς εναλλακτικά να το ψεκάζεις με ένα ψεκαστήρι που θα έχεις ρυθμίσει την ροή να πέφτει σαν ντους και όχι μονοκόμματο και δυνατό. Επίσης μπορείς να προσθέσεις μηλόξυδο στο νερό. Την πρώτη φορά που θα το κάνεις να προσέχεις μην τρομάξει. Επίσης καλό είναι να περιμένεις να ζεστάνει ο καιρός εκτός αν στον εσωτερικό χώρο που έχεις το πουλάκι έχεις πάνω από 25 βαθμούς.
Δώσε μας κάποιες πληροφορίες κι εσύ για το πουλάκι σου και την συμπεριφορά του γενικότερα. Στο φόρουμ είναι πιο ωραίο να διεξάγεται μία συζήτηση καθώς όλοι είμαστε ερασιτέχνες και η κουβέντα και η ανταλλαγή πληροφοριών είναι το ζητούμενο.

Ακόμα σ' αυτή την κατηγορία Άρθρα για Ωδικά, Κατοικίδια Πτηνά μπορείς να βρεις πολλά άρθρα που αφορούν την φροντίδα και την διατροφή των πτηνών.
 
Το εχω στο δωματιο μου με 20 21 βαθμους ομως πως θα σταθεροπιοισω το νερο μεσα στο κλουβι; Σε γενικες γραμμες τα παω μια χαρα με το Ρικο δεν με φοβατε καθολου και οποτε πηγαινω κοντα του φουσκωνει τα μαγουλα του και αποτι εχω διαβασει ειναι καλο αυτο γιατι λενε οτι χαλαρωνει
 
Μπορείς να αγοράσεις τα μεταλλικά δοχεία που χρησιμοποιούμε για τροφή ή να βάλεις ένα χαμηλό πλαστικό δοχείο στον πάτο του κλουβιού. Έτσι κι αλλιώς όταν κάνει μπάνιο πρέπει να το βγάλεις για να μην πιει νερό από αυτό που θα έχει βρωμίσει.
 
Back
Top