Γενικά Μπανιο στην ποτiστρα

vanafsi

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουν 2008
Μηνύματα
19
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καθημερινα αλλαζω το νερο της μπανιερας απο το καναρινι μου και ενω το πρωτο διαστημα ηταν ολα μια χαρα και εκανε και το μπανιο του το τελευταιο διμηνο εχει προτιμηση στην ποτιστρα😱
και παιδευεται να γινει μουσκεμα απο εκει!
λετε να μην του αρεσει πλεον το χρωμα της μπανιερας; 😕
δεν ξερω τι να υποθεσω!
 
Αν θέλεις οταν βάζεις την μπανιέρα βγάλε την ποτίστρα. όχι για πολύ ώρα μην κάνουμε κακό στο πουλι.Φυσικά παρακολουθείς απο μακριά.
 
Καλημερα Βανα, για να το συνηθισει και παλι οταν βαζεις την μπανιερα να του βγαζεις την ποτιστρα. Ετσι εκανα εγω και ολα πηγαν καλα και παλι.
 
καθημερινα αλλαζω το νερο της μπανιερας απο το καναρινι μου και ενω το πρωτο διαστημα ηταν ολα μια χαρα και εκανε και το μπανιο του το τελευταιο διμηνο εχει προτιμηση στην ποτιστρα😱
και παιδευεται να γινει μουσκεμα απο εκει!
λετε να μην του αρεσει πλεον το χρωμα της μπανιερας; 😕
δεν ξερω τι να υποθεσω!
-Την μπανιέρα την προσφέρουμε, κάθε δεύτερη μέρα, απο τώρα μέχρις
ότου συμπληρωθεί η πτερόρροια, για μερικά λεπτά, 10-15 την φορά.
Οταν θα το εφαρμώσεις αυτό,θα σταματήσουν τέτοιου είδους προβλήματα.
 
στο αρθρο που λεγεται διαχειρηση της πτερορροιας λεει τα εξης:

Αλλοι τρόποι για να βοηθηθούν τα καναρίνια μας κατά την πτερόρροιά τους, είναι η άσκηση και το μπάνιο. Παρέχετε άφθονο χώρο στα καναρίνια σας για να πετούν και μην τα έχετε στριμωγμένα. Το καθημερινό μπάνιο είναι επίσης χρήσιμο. Τα λουτρά βοηθούν στην πτώση των παλαιών φτερών και "προκαλούν" την περιποίηση με το ράμφος των νέων. Η περιποίηση με το ράμφος εξαπλώνει τα φυσικά έλαια που παράγει το καναρίνι σε όλα τα φτερά, δίνοντας έτσι μια υγιή γυαλάδα.

τωρα εγω τι να κάνω; καθε μερα ή καθε δευτερη μερα τη μπανιερα;
 
Eγω τι να πω που δεν πλησιαζουν την μπανιερα; Μονο η καναρα κανει μπανιο. Πατερας κ παιδια ουτε να την δουν!
 
Το καθημερινό μπάνιο είναι επίσης χρήσιμο.

τωρα εγω τι να κάνω; καθε μερα ή καθε δευτερη μερα τη μπανιερα;

Ο,τι θέλεις ακολούθησε αλλά...
το θέμα δεν είναι αυτό, διότι η συχνότητα που προσφέρουμε την μπανιέρα αλλάζει ανάλογα τις εποχές(εγώ σου έγραψα την γνώμη μου).
Εκείνο που έχει σημασία είναι να μήν αφήνεις
το μπάνιο όλη μέρα και γεμίζει ακαθαρσίες διότι τότε δημιουργούνται
οι προυποθέσεις, για να γίνει αντιπαθές στο πουλί και όταν θα έρθει
η ώρα να είναι απαραίτητο δεν θα το πλησιάζει.
 
ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους εσας που μου δωσατε λυσεις και μεσα σε 4 μερες με χαρα διαπιστωσα οτι ο "alex" μου κανει μπανιο στην μπανιερα του!
 
Back
Top