Διατροφή Μπατζι δεν πίνουν νερό

Athinoulaki

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιαν 2016
Μηνύματα
5
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, προχθές απέχτησα 2 παπαγαλάκια budgie. Δεν έχω ιδέα από πουλιά, τώρα διαβάζω να μάθω όσα μπορώ. Δεν ξέρω πόσο χρονών είναι ( στον άντρα μου από το μαγαζί του είπαν ότι είναι του 2015) και φοβούνται πάρα πολύ άμα πλησιάσεις το κλουβί. Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ τα έχω δει να τρώνε, δεν τα έχω δει καθόλου να πίνουν νερό. Τους έχω δύο ποτίστρες, μία κυλινδική κρεμαστή και μιά ανοιχτή. Στο συρτάρι του κλουβιού έχω βάλει χαρτί κουζίνας αν έπιναν νερό δε θα ήταν βρεγμένο; Λέτε να μου αρρωστήσουν; Επίσης, σταδιακά τους έχω βάλει μπανάνα, μήλο, μπρόκολο και σπανάκι αλλά δεν ακούμπησαν τίποτα...
 
Μην ανησυχεις καθολου. Πινουν απλως δεν τα βλεπεις. Αν δεν επιναν.. Θα ειχαν φυγει ηδη.

Τους βαζεις φρουτα και λαχανικα; Αν ναι, να ξερεις οτι προσλαμβανουν και απο εκει νερο, με συνεπεια να πινουν λιγοτερο.
 
Τα budgie πινουν λιγο νερο σχετικα και κυριως το πρωι..
Αστα σε ενα χωρο λιγο καιρο να συνηθησουν το περιβαλλον και εσας.
Ασε μονο την μια ποτιστρα.. Και αν πινουν δεν θα το δεις στο χαρτι..
Τα φρουτα και τα λαχανικα που τους εβαλες δεν τα τρωνε γιατι μαλλον δεν τα εμαθαν για να τα τρωνε.. Εσυ αν θελεις βαζε καθημερινα μεχρι να τα μαθουν.
 
μακάρι να πίνουν... Τους έβαλα φρούτα και κάθε φορά το άφηνα 3-4 ώρες αλλά δε φάγανε, ούτε πλησίασαν... Μετά τα έπαιρνα και δοκίμαζα άλλο φρούτο αλλά σε κανένα δε πλησίσαν...

Να αφήσω την κυλινδρική ή την ανοιχτή ποτίστρα;
 
Back
Top