Γενικά Μπατζι φτερουγιζει δυνατα χωρις να πεταει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Συχνα το μπατζι μου γραπωνεται απ τη σχαρα του κλουβιου και αρχιζει να φτερουγιζει δυνατα, σαν να θελει να πεταξει, χωρις να πεταει ομως! Σκεφτηκα πως ισως προσπαθει να δυναμωσει τα φτερα του.. Το περιεργο ειναι οτι το κανει αυτο καθημερινα στις 6 το πρωι!
 
Υπάρχουν άλλα πουλιά στο κλουβί ή κοντά στο κλουβί ή γενικά στον χώρο;
Αυτή συνήθως είναι μία ενέργεια που την κάνουν για να φοβερίσουν κάποιο άλλο πτηνό.
 
τις πρωτες μερες στο ιδιο δωματιο ειχα αλλα 4 πουλια αλλα το κλουβι του ηταν σε μια αποσταση με το δικο τους. Τωρα τα αλλα πουλια ειναι μονιμα εξω κι αυτος συνεχιζει να το κανει και οταν ειναι μονος του!
 
Πάντως όσα δικά μου πουλιά το κάνουν, έχουν την διάθεση να τρομοκρατήσουν κάποιον. Προσπάθησε να καταλάβεις με τι συνδυάζεται αυτή του η κίνηση. Πχ κάποιο ξυπνητήρι; Πάντως δεν παραπέμπει σε ασθένεια αν φοβάσαι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
μια φορα ειχα βαλει ξυπνητιρι στις 6 το πρωι και απο τοτε κανει εκεινος το ξυπνητηρι μου😛 Μηπως εχει τικ; 😕 Νομιζω πως πιο συχνα το κανει στο σκοταδι, αλλα γενικα γινεται και αλλες φορες μεσα στη μερα, ειτε παρισταμαι κι εγω ειτε ειναι μονος του.. Και το κανει με τοση μανια, σαν ελικοπτερο ακουγεται! 😛
 
Το κάνει και ένα δικό μου Lovebird αλλά έχει στόχο να τρομοκρατήσει τα redrumpes που είναι δίπλα του.
Βέβαια ο δικός μου το κάνει στον αέρα σαν σημειωτόν. Μπορεί αν το κάνουν μια φορά να το βρίσκουν μετά και σαν αστείο ή γυμναστική πάντως έχουν πλάκα όντως.
Στο σκοτάδι, πρόσεχε μην είναι απόλυτο σκότος και τρομάζει. Να μπορεί κάπως να διακρίνει τον χώρο ακόμα και όταν κοιμάται ή με φωτάκι νυχτός ή με κάποιο φως άλλου δωματίου.
 
βασικα εχω το κλουβι του κοντα στο πατζουρι οποτε με το που ξημερωνει το δωματιο φωτιζεται καπως και λογικα ψιλοβλεπει..Λες να βαλω και φωτακι για να μαι σιγουρη;

και κατι ακομα.. Μηπως θελει να τρομαξει εμενα;😵
 
χα χα όχι αλλά μήπως έλαβε το μήνυμα από το ξυπνητήρι ότι πρέπει να ξυπνήσεις :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
και ο δικος μου το κανει κατι φορες για να φοβερισει τις σουσουραδεσ και τα σπουργιτια που ερχονται στο μπαλκονι μην ανυσηχεισ
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
ωπ, μακριά το κλουβί από αγριοπούλια. Μπορεί να γεμίσει ψείρες το λιγότερο και αρκετές ασθένειες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Kαι το δικο μου αρσενικο το κανει οταν ειναι κοντα στην θυλικια, μερικες φορες αυτο διχνει κυριαρχια σε αλλο πτηνο αλλα δεν αποκλειεται οτι το κανει και για να διξει κυριαρχια προς εσενα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Συχνα το μπατζι μου γραπωνεται απ τη σχαρα του κλουβιου και αρχιζει να φτερουγιζει δυνατα, σαν να θελει να πεταξει, χωρις να πεταει ομως! Σκεφτηκα πως ισως προσπαθει να δυναμωσει τα φτερα του.. Το περιεργο ειναι οτι το κανει αυτο καθημερινα στις 6 το πρωι!

Αν και εχει περάσει καιρός απο την δημοσίευση σου- μηπως το κλούβι που το εχεις ειναι μικρό και το κανει για να ξεπιαστει;
 
ακριβως.. Το κανουν σαν γυμναστικη και ξεμουδιασμα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Το κλουβι δεν ειναι μικρο,ισα ισα, σε τεραστια ζευγαρωστρα τον εχω, αρχοντα 😛
Πλεον το κανει οχι μονο τα πρωινα, οταν ξυπναει, αλλα και μεσα στην μερα!
 
δεν εχει σημασια. Και μενα το κανουν σε κλουβα 30τμ. Γατζωνονται απο τα ποδια η και το ραμφος και χτυπανε με δυναμη τα φτερα τους μενοντας σταθερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Γενικά το έχεις κοιτάξει για εξωπαράσιτα; Ψείρες πχ; Το πουλακι τι ηλικία έχει; Ποσό καιρό το έχεις; Ειναι σε θέση να πετάξει;
 
Γενικά το έχεις κοιτάξει για εξωπαράσιτα; Ψείρες πχ; Το πουλακι τι ηλικία έχει; Ποσό καιρό το έχεις; Ειναι σε θέση να πετάξει;

Το εχω κοιταξει, δεν εχει τιποτα τετοιο. Τωρα ειναι 5 μηνων και το εχει ελαττωσει, τοτε ηταν περιπου ενος και ναι πετουσε κανονικα.. Τον ειχα γυρω στην μια με δυο βδομαδες οταν αρχισε να το κανει..
 
Back
Top