Αναπαραγωγή Μπερδεμενα ζεμπρακια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης magnet1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

magnet1

PB Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2007
Μηνύματα
83
Πόλη
Σαντορίνη
οταν λεω εγω οτι ολα τα παραξενα εμενα συμβαινουν...
εχω 2 θυληκα και 1 αρσενικο ζεμπρα. ειχα 2 φωλιες μεσα στην κλουβα τους αυτα τα κλασικα κλειστα καλαθακια.
ουτε που πλισιαζαν.
ειδα οτι εβαζαν υλικο φωλιας στην ταιστρα και ειπα να τους βαλω και αλλες 2 φωλιες τις ανοικτες. των καναρινιων.
εφτιαξαν τι μια. εφτιαξαν και την αλλη. Πανε και στις 2 φωλιες. Δεν εχουν αποκλειστηκα τη δικια τους. Ορισμενες φορες τσακονονται κιολας. αυγο ομως... Τιποτα. και οι φωλιες ειναι οκ εδω και 3-4 ημερες.
 
Μια χαρά, γιατί λες παράξενο; Το ότι έχουν φωλιές δεν σημαίνει ότι θα ζευγαρώσουν και θα κάνουν αυγά αυτομάτως. Τα ζέμπρα κοιμούνται σε φωλιές ακόμη και όταν δεν έχουν ζευγαρώσει. Όταν θα είναι έτοιμα θα ζευγαρώσουν κιόλας. Επίσης μην σε παραξενέψει αν δεις ξαφνικά ένα αυγό σε κάποια φωλιά και δεν συνεχίσει η γέννα, συμβαίνει συχνά. Εγώ σε κλούβα μετά από περίοδο αναπαραγωγής είχα αφήσει μια φωλιά (ανοιχτή) στην οποία κοιμόντουσταν κάποιες θηλυκές. Μετά από κάνα μήνα που πήγα να την βγάλω βρήκα καμιά δεκαριά αυγά μέσα. Αφού έχεις σκοπό για αναπαραγωγή κάνε (αν δεν έχεις ήδη κάνει) προετοιμασία στα πουλιά. Ασβέστιο, αυγοτροφή και βιταμίνες για να πάρουν δυνάμεις για τις γέννες.
 
Και εμένα στην αρχή ούτε την πλησίαζαν την κλειστή. Με λίγο υπομονή όμως την δέχτηκαν και τώρα κλωσσάνε,(για δεύτερη φορά,την πρώτη έκαναν σε φωλιά καναρινιών και τα πράγματα δεν πήγαν καλά☹), εδώ και κάποιες μέρες. Δεν ξέρω τι αποτελέσματα θα έχω με την κλειστή αλλά πιστεύω πάνε καλύτερα. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά σου το λέω εντελώς φιλικά, αν θες να έχεις καλά αναπαραγωγικά αποτελέσματα μην χρησιμοποιήσεις ανοιχτή φωλιά. Θα έχεις το πρόβλημα η θυληκιά να καλύπτει συνεχώς τα αυγά, να προσπαθεί να την κάνει κλειστή και να είναι συνεχώς σε σύγχηση! Οι ανοιχτές στα zebrakia, για μένα πάντα μιλάω, είναι μόνο για ύπνο! Συγνώμη αν σε κούρασα απλώς δεν θέλω να τραβήξουν και άλλοι αυτά που πέρασα εγώ.
 
Back
Top