Γενικά "Μπερδευονται" τα καναρινια φωνης αν συζουν με αλλα καναρινια;

themakos

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαϊ 2009
Μηνύματα
14
Πόλη
Κινέτα
Το ερωτημα μου ειναι αν τα καναρινια φωνης μπορει να μπερδεψουν τις φωνες ή και να κανουν ''λαθη'' αν συζουν με αλλα καναρινια ή η κληρονομικοτητα ειναι τοσο ισχυρη που δεν ''ιδρωνει'' τ'αυτακι τους;
Για παραδειγμα μπορει να υπαρχουν στον ιδιο χωρο Timbrados και Malinois?
 
Οχι φιλε μου, κανενα απο τα αρσενικα των καναρινιων φωνης (Harz roller - Malinois - Timprados) δεν κανει να συνυπαρχει με αλλο ειδος τουλαχιστον για 15-18 μηνες γιατι οι φωνες τους επηρεαζονται (παντα προς το αρνητικο) και ειναι χρεος μας να τα εχουμε χωριστα για να μην αλλοιωθουν τα χαρακτηριστικα της φωνης τους, ενα παραπανω το οτι θα το περαασουν αυτο και στους απογονους τους. Προσωπικα εχω κανει χωριστα μερος για την συντηρηση και την εκπαιδευση των νεαρων Harz που εκτρεφω αρκετα απομακρυσμενο (15+ μετρα) απο το εκτροφειο μου.
 
Οχι φιλε μου, κανενα απο τα αρσενικα των καναρινιων φωνης (Harz roller - Malinois - Timprados) δεν κανει να συνυπαρχει με αλλο ειδος τουλαχιστον για 15-18 μηνες γιατι οι φωνες τους επηρεαζονται (παντα προς το αρνητικο) και ειναι χρεος μας να τα εχουμε χωριστα για να μην αλλοιωθουν τα χαρακτηριστικα της φωνης τους, ενα παραπανω το οτι θα το περαασουν αυτο και στους απογονους τους. Προσωπικα εχω κανει χωριστα μερος για την συντηρηση και την εκπαιδευση των νεαρων Harz που εκτρεφω αρκετα απομακρυσμενο (15+ μετρα) απο το εκτροφειο μου.

Για ενηλικα αφορουσε το ερωτημα Γιωργο. Και αυτα επηρεαζονται;
 
Όλα επηρεάζονται. Τα καναρίνια μπορούν εύκολα να εντάξουν φωνές από άλλα καναρίνια στο ρεπερτόριό τους. Αν ο λόγος που επέλεξες μια συγκεκριμένη ράτσα καναρινιών φωνής δεν ήταν επειδή σε συνεπήρε το τραγούδι τους, τότε προφανώς δεν υπάρχει και κάποιος ιδιαίτερος λόγος να σε απασχολεί η τελειότητα του. :)
 
Όλα επηρεάζονται. Τα καναρίνια μπορούν εύκολα να εντάξουν φωνές από άλλα καναρίνια στο ρεπερτόριό τους. Αν ο λόγος που επέλεξες μια συγκεκριμένη ράτσα καναρινιών φωνής δεν ήταν επειδή σε συνεπήρε το τραγούδι τους, τότε προφανώς δεν υπάρχει και κάποιος ιδιαίτερος λόγος να σε απασχολεί η τελειότητα του. :)
Σταυρο οσο ζω μαθαινω.
Αρα εκτροφεας που εχει ακταρμα ''ολες τις φυλες του Ισραηλ'' και πουλαει το ζευγαρι 200 ευρο και πανω πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελλες. Σωστα;
 
Αν μιλάμε για ιδανικές συνθήκες εκτροφής όπως αυτές που αναφέρει ο Γιώργος, δηλαδή κάθε ράτσα στο δικό της αποκλειστικό χώρο, τότε μπορεί κανείς να έχει από όλα τα είδη καναρινιών φωνής, αν και συμβαίνει σπάνια. Συνήθως, όσοι ασχολούνται με καναρίνια φωνής διατηρούν μόνο μια ράτσα. Αν μιλάμε για διάφορα ήδη καναρινιών φωνής που ζουν στον ίδιο χώρο, τότε προφανώς μιλάμε για πουλιά των οποίων η φωνή έχει αλλοιωθεί.
 
Παιδιά εγώ έχω 4 αρσενικά που δεν είναι ράτσας και έχει το καθένα διαφορετικές φωνές και τα έχω στον ίδιο χόρο. Τα μικρά που έχω θα επιρεαστούν απο όλους και θα έχω καλό αποτέλεσμα η θα συνχηστούν;
 
Παιδιά εγώ έχω 4 αρσενικά που δεν είναι ράτσας και έχει το καθένα διαφορετικές φωνές και τα έχω στον ίδιο χόρο. Τα μικρά που έχω θα επιρεαστούν απο όλους και θα έχω καλό αποτέλεσμα η θα συνχηστούν;
Όταν μιλάμε για οποιαδήποτε ράτσα καναρινιών που δεν είναι "φωνής", τότε δεν τίθεται θέμα "σύγχυσης". Για να αλλοιωθεί ένα τραγούδι θα πρέπει να υπάρχει καθορισμένο πρότυπο.
 
Back
Top