Αναπαραγωγή Μπηκε καλα ο μηνας :)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Themis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Themis

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2008
Μηνύματα
87
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Καλισπερα σε ολους.

Σημερα ειδα πως η καναρα μου γεννησε το πρωτο της αβγο.
Βασικα ειναι ειναι το πρωτο αβγο που περνω απο ζευγαρι οποτε καταλαβαινετε την ψυχολογια μου :D
Η καναρα το κλωσαει αλλα οχι συνεχεια δηλαδη καθεται 5 λεπτα μετα σικωνετε κανει καμοια βολτα κ μετα ξαναπαει για να κλωσισει.
Ο αρσενικος ειναι σαν να μην συμβαινει τιποτα
Θα ηθελα να σας ρωτησω ποτε να περιμενω το δευτερο αβγο, ποσα αβγα γεννανε οι καναρες συνιθως, ειναι κανονικη η συμπεριφορα της καναρας να μην κλωσαει ολη την ωρα, ποτε περιππου να περιμενω το πρωτο πουλακι και αν θα πρεπει να κανω κατι εγω.
 
Καλησπερα Θεμη καλο μηνα, ολες οι ερωτησεις που εχεις κανει εχουν απαντηθει στην ενοτητα Αναπαραγωγη κανε μια αναζητηση και αν εχεις ακομα αποριες εδω ειμαστε οποι να σε βοηθεισουμε
 
Το δεύτερο αυγό θα το δείς αύριο αν όλα πάνε καλά
Συνήθως αν είναι πρώτη γέννα κάνουν 4 με 6 αυγά
Η συμπεριφορά της είναι φυσιολογική
Το πρώτο πουλάκι θα το δείς 14 μέρες απο την στιγμη που η κανάρα θα κλωσάει ολημερής.
Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι υπομονή, να μήν ενωχλείς τα πουλιά
Κόψε αυγό, αυγοτροφή και δώσε καμιά πρασινάδα
Αντε και με το καλό

ΥΓ Ολες αυτές οι πληροφορίες βρίσκοντε μέσα στο PB
Αφιέρωσε λίγο χρόνο και θα βρείς και πιό πολλές πληροφορίες
 
Συμφωνώ με τον Μπάμπη. Πρόκειται για φυσιολογική συμπεριφορά.
 
ολα αυτα που κανει η καναρα σου ειναι απολυτος φυσιολογικα βαλε πολυ ασβεστιο στο θηλυκο σου για να μην εχεις προβληματα μετα απο την γεννα.
 
Εχθες οπως σας ειπα βγηκε το πρωτο αβγο αλλα με βαση αυτα που μου ειπατε σημερα θα επρεπε να εχει βγει το δευτερο αβγο αλλα τιποτα η καναρα δεν εβγαλε αβγο...
Ειναι σιγουρο πως καθε μερα γενναει απο ενα ή μηπως παει κατι στραβα και πρεπει να κανω κατι;

Ευχαριστω για ολα.
 
1 είναι η πρώτη γέννα;
2 έχει γίνει προετοιμασία;
3 ο κάναρος είναι πυρωμένος;
 
Τα πουλια αυτα τα πηρα απο φιλους δεν ειχαν ξαναειδωθει μεταξυ τους.
Ομως στα πρωτα 10 λεπτα που τα αφισα μαζι μεχρι να ετοιμασω την ζευγαρωστρα τους αυτα αρχησαν να φιλιουντε συνεχεια.
Τα πουλια τα κρατησα με το χωρισμα στην μεση γυρω στις 2 εβδομαδες,τα φιλια κ τα ταισματα συνεχιστηκαν κανονικα, η διατροφη τους ηταν κανονικη εως πλουσια με αβγο μηλο κτλ.
Η καναρα απο οσο μου εχουν πει εχει ξαναγινει μανα με επιτυχια, ο καναρος ειναι πυρωμενος το κελαιδημα του και οι κινησεις του τον προδιδουν.
 
Themis να ρωτήσω κάτι; Τα πουλάκια τα έχεις σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο;
 
Τα πουλια τα εχω σε εσωτερικο χωρο,
Σημερα πηγα κ ειδα κ δευτερο αβγο ομως το προβλημα ειναι πως η καναρα ειχε κρυψει τα αβγα στον πατο της φωλιας κατω απο το νημα, οσο εκατσα εκει (3 ωρες) η καναρα δεν εκατσε να κλωσησει καθολου ουτε καν 5 λεπτα το μονο που εκανε ειταν να καλοπιζει την φωλια μαζι με τον αρσενικο.
Για ποιον λογο μπορει να εθαψε τα αβγα στον πατο της φωλιας κ γιατι δεν κλωσησε καθολου τι πιστευεται εχει μηπως τυχει κ σε κανεναν αλλο;
 
Δέν τα έθαψε, τα έκρυψε, αν διαβάσεις θα δείς ότι έχει συμβεί σε πολούς φίλους.
Από τί ώρα έχουν φωτισμό και τι ώρα κοιμούντε.
Η συμπεριφορά της ως τώρα είναι λογική
 
Οι ωρες που εχουν φως ειναι κανονικες δηλαδη δεν χρεισημοποιω extra φωτισμο εχουν μονο το φως της μερας.
Ξεχασα να πω πως επανεφερα τα αβγα στην επιφανεια της φωλιας, εκανα μαλ.. Κια;
 
Θέμη άν πάνε όλα κάλα και βγούνε τα μικρά πρέπει να αυξήσεις το φώς για να προλαβαίνει η μάνα να ταίζει τα μικρά όσο πιο πολύ γίνετε.
 
Φιλε Μπαμπη ας βγουνε τα πουλακια και εγω μεχρι κ προβολεα ομιχλης θα τους βαλω 😛
 
Θέμη χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω διάβασε:
Ανοιξε την αναζήτηση και πληκτρολόγησε τη λέξη (διακοπή ) και δές και άλλες απόψεις.
Για να μήν σε τρομάξω οι γνώμες δισταντε
 
Back
Top