Αναπαραγωγή Μπηκε στραβα η αναπαραγωγικη περιοδος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lizard

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.731
Πόλη
Καλλιθέα
Η αναπαραγωγηκη περιοδος φετος μπηκε στραβα γιατι σημερα ειχα το πρωτο αυγο αλλα αντι να ειναι χαρουμενη μερα ειναι ατυχη αφου η καναρα γεννησε το αυγο κατω και εσπασε. Εγω πηρα ενα ψευτικο αυγο και το εβαλα μεσα στην φωλια. Η καναρα πρεπει να ξεγελαστηκε γιατι δεν λεει να σηκωθει πανω απο το ψευτικο αυγο. Ελπιζω αυριο να γεννησει κανονικα το αλλο αυγο.
 
Η αναπαραγωγηκη περιοδος φετος μπηκε στραβα γιατι σημερα ειχα το πρωτο αυγο αλλα αντι να ειναι χαρουμενη μερα ειναι ατυχη αφου η καναρα γεννησε το αυγο κατω και εσπασε. Εγω πηρα ενα ψευτικο αυγο και το εβαλα μεσα στην φωλια. Η καναρα πρεπει να ξεγελαστηκε γιατι δεν λεει να σηκωθει πανω απο το ψευτικο αυγο. Ελπιζω αυριο να γεννησει κανονικα το αλλο αυγο.


Μήπως η φωλιά δεν είναι σωστά κατασκευασμένη και τα ρίχνει κάτω τα αυγά στην προσπάθεια της να βγεί απο αυτή; Έχει αρκετή κοιλότητα;
 
Ναι εχει καλη κοιλοτητα ειναι αρκετα βαθεια αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να εγινε αυτο γιατι το αυγο ηταν αρκετα μακρια απο την φωλια.
 
lizard όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι... Να ρωτήσω κάτι... Πρωτάρα είναι η κανάρα ή πιο παλιά... Και μένα σήμερα έκανε το τελευταίο γαλαζοπράσινο αυγό της μια κανάρα μου και το θέμα είναι το εξής... Το πρώτο το γέννησε δευτέρα(26/1) το δεύτερο τρίτη(27/2), τετάρτη και χτες πέμπτη δεν είδα τρίτο αυγό και σήμερα παρασκευή πρωί (30/1/) είδα το τρίτο το γαλαζοπράσινο που προανέφερα... Μόλις είχε σηκωθεί από τη φωλιά της σήμερα το απόγευμα λέω και εγώ ας καθαρίσω τη ζευγαρώστρα. Γενικά η συγκεκριμένη κανάρα δεν φοβάται βάζω μέσα στο κλουβί χέρια να καθαρίσω, να αλλάξω στις εσωτερικές ταίστρες γριτ, άμμο, κλπ αυγό στις αυγουλιέρες δεν καταλαβαίνει τίποτα, δεν σηκώνεται εύκολα από τη φωλιά... Εκεί που λες που καθάριζα, γιατί ήταν χάλι κακό μέσα το κλουβί, (από δευτέρα που έκανε το πρώτο αυγό της δεν καθάρισα για να μην την αναστατώσω μέχρι να γεννήσει και το τελευταίο της) είδα και ένα αυγό σπασμένο στο κάτω μέρος της ζευγαρώστρας οπότε συμπέρανα ότι το σημερινό τρίτο και τελευταίο δεν ήταν τρίτο αλλά ήταν το τέταρτο αφού το τρίτο είχε γεννηθεί ή προχτές ή χτες, δεν πρόσεξα καν αν το χε γεννήσει στον πάτο του κλουβιού ή αν έπεσε από τη φωλιά... Μέσα στη φωλιά όμως σίγουρα δεν το είδα παραμόνο σήμερα στον πάτο του κλουβιού σπασμένο... Μου έκανε εντύπωση αλλά δεν μπόρεσα να το εξηγήσω. Για αυτό σου λέω όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι🙄
 
Παιδια τετοιες συμπεριφορες απο τις καναρες οφειλωνται κυριως οτι ειναι ακομα νωρις για ζευγαρωμα.Ακομα μην αποκλειεται να μην υπηρξε ζευγαρωμα οποτε οι αρσενικοι για να κερδισουν χρονο κανουν τη ζημεια.
 
επιδη εχω βρει κ εγω καποιες φορες αυγα στον πατο του κλουβιου, κ ειχα ρωτησει γι αυτο, οντος ισχιουν τα παραπανω που ειπατε οπος κ το να μην προλαβει η καναρα να παει στη φωλια. Πχ να κανει το αυγο πριν ξημερωσει κ να μη βλεπει να παει στι φωλια...
 
Back
Top