Γενικά Μπορείς να καταλάβεις την ηλικία μπάτζι από τα μάτια του;

Diamond13

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2019
Μηνύματα
37
Καλησπέρα, είδα κάπου πως μπορείς να καταλάβεις αν είναι μικρό ένα μπατζι από το αν τα μάτια του είναι όλο μαύρο! Παρατήρησα πως στο θηλυκό μου τα μάτια του είναι όλο μαύρα ενώ στο αρσενικό φαίνεται λίγο άσπρο! Αυτό δείχνει πως το θηλυκό είναι ακόμα μικρό για ζευγάρωμα;

IMG_20191031_130746.webp

Αυτή μόνο έχω που να φαίνεται το μάτι της!
 
Πως το κατάλαβες φίλε; Γιατί σε μία άλλη φωτογραφία με είπαν πως μπορεί να είναι και σε φάση αναπαραγωγής!
 
Η ίριδα στα μπάτζι είναι ολόκληρη μαύρη ως την ηλικία των 5-6 μηνών. Απο 4 μηνών σε κάποια πουλιά αρχίζει και κάνει γκριζόλευκο δακτύλιο. Βάλε μας φώτο καθαρή του χαλινού αν θέλεις γνώμη για την αναπαραγωγική φάση.
 
Είναι ζευγαράκι αλλά δεν μου φαίνεται το θηλυκό να βρίσκεται σε φάση αναπαραγωγής.

Παρεμπιπτόντως, αν και δεν φαίνεται ολόκληρο το κλουβί, δείχνει μικρό για αναπαραγωγή-φωλιά-μικρά.
 
Αφου θα το αλλαξεις θα ειναι ολα οκ!

Σου προτεινω να πας σε μια 60 ζευγαρωστρα κατ'ελαχιστον αλλα μπορεις να ριξεις και μια ματια στο αρθρο με τα κλουβια των παπαγαλων.
Επισης καλο θα ειναι να αλλαξεις τις πατηθρες σου με ξυλινες και το υποστρωμα να ειναι κατω απο την σχαρα και οχι πανω απο αυτη!

Να τα χαιρεσαι :)
 
Επίσης χαρτί κουζίνας καλύτερα για υπόστρωμα το οποιο ειναι λευκό χωρίς χρώματα - μελάνι. Επίσης είναι τοσο φθηνό ( σιγουρα φθηνότερο απο οποιαδήποτε εφημερίδα -περιοδικό ) που δεν αξιζει τον κόπο να βάζεις κάτι αλλο στα ζωάκια σου.

 
Back
Top