Γενικά Μπορείτε να αναγνωρίσετε το φύλο του budgie μου;

George Kouth

PB Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2016
Μηνύματα
1.370
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά! O Coco (θέλω να βγει αγοράκι :D) έχει γίνει θρεφτάρι πλέον! Έχει μεγαλώσει και αλλάξει πολύ (κοντεύει 6 μηνών) και αφού σχεδόν ολοκλήρωσε τη πτερόρροια του στο εξοχικό μαζί μας, έκανε και διακοπούλες ο γλυκούλης 😛, θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως μπορείτε να αναγνωρίσετε το φύλο του. Εγώ ακόμα δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος, οπότε ορίστε μια φώτο του στο εξοχικό του κλουβί κοντά στη θάλασσα:
rsz_1dsc_0029.webp
 
Γίνεται πανέμορφο το μικρό σου!
θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως μπορείτε να αναγνωρίσετε το φύλο του.
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω νομίζω ότι είναι κοριτσάκι!
 
Καλησπέρα παιδιά! O Coco (θέλω να βγει αγοράκι :D) έχει γίνει θρεφτάρι πλέον! Έχει μεγαλώσει και αλλάξει πολύ (κοντεύει 6 μηνών) και αφού σχεδόν ολοκλήρωσε τη πτερόρροια του στο εξοχικό μαζί μας, έκανε και διακοπούλες ο γλυκούλης 😛, θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως μπορείτε να αναγνωρίσετε το φύλο του. Εγώ ακόμα δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος, οπότε ορίστε μια φώτο του στο εξοχικό του κλουβί κοντά στη θάλασσα:
View attachment 57311
Mάλλον θυληκό αφού ο χαλινός δεν έχει σκουρίνει και γεμίσει. Να χαίρεσαι λοιπόν την κούκλα σου:)!
 
Γίνεται πανέμορφο το μικρό σου!

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω νομίζω ότι είναι κοριτσάκι!
Σε ευχαριστώ πολύ Βάσια! 😀 σιγά μωρέ ποια απογοήτευση; Απλά έτσι είχα συνηθίσει να την αντιμετωπίζω, την τσαούσα! 😛
Συμφωνω με Βασια περιμενα να το πει καποιο αλλο μελος πρωτα για να σιγουρευτω
Για αυτό μας κάνει κάνει ότι θέλει...
Mάλλον θυληκό αφού ο χαλινός δεν έχει σκουρίνει και γεμίσει. Να χαίρεσαι λοιπόν την κούκλα σου:)!
Κατάλαβα, είναι πλέον σίγουρο. Άμα ήταν αρσενικό δηλαδή σε αυτή την ηλικία θα είχε γίνει μπλε ο χαλινός;
 
Κατάλαβα, είναι πλέον σίγουρο. Άμα ήταν αρσενικό δηλαδή σε αυτή την ηλικία θα είχε γίνει μπλε ο χαλινός;
Nαι θα είχε γίνει ένα σκούρο μπλε.
Επιπλέον αν είναι όντως θηλυκό θα έχει λογικά κυριαρχική συμπεριφορά. Συνήθως τα θηλυκά δαγκώνουν δυνατά(εσύ φαντάζομαι δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα αφού είναι εξοικειωμένο μαζί σου) και άμα τα παρατηρείς παίζουν ''άγρια'' με τα παιχνίδια τους(βέβαια παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του πουλιού)
 
Πολύ όμορφο το μικρό σου, καλορίζικο! Και πολύ ωραίο το κλουβί. Έχω την εντύπωση ότι είναι κορίτσι. :)

Eγώ έχω την ίδια γνώμη που είχα και στην αρχή. 😉
 
Nαι θα είχε γίνει ένα σκούρο μπλε.
Επιπλέον αν είναι όντως θηλυκό θα έχει λογικά κυριαρχική συμπεριφορά. Συνήθως τα θηλυκά δαγκώνουν δυνατά(εσύ φαντάζομαι δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα αφού είναι εξοικειωμένο μαζί σου) και άμα τα παρατηρείς παίζουν ''άγρια'' με τα παιχνίδια τους(βέβαια παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του πουλιού)
Κατάλαβα. Η συμπεριφορά της μπορώ να πω ότι είναι κυριαρχική αλλά όχι και πάρα πολύ. Βέβαια δεν έχω δει και αρσενικό για να συγκρίνω. Ότι δαγκώνει, δαγκώνει κάποιες φορές αρκετά δυνατά. Εάν νευριάσει με κάτι δεν γλιτώνεις. Με τα παιχνίδια βλέπω ότι τα δαγκώνει και κάποιες φορές κάνει κάποιες νευρικές κινήσεις ανοίγοντας τα φτερά και τσιρίζοντας, ισχύει αυτό.
Eγώ έχω την ίδια γνώμη που είχα και στην αρχή. 😉
Εσύ μας τα είχες πει αλλά εμείς δεν ακούγαμε 😛.
Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά και για την αναγνώριση και για τα καλά σας λόγια! Να στε καλά! 🙂
 
Back
Top