Γενικά Μπορείτε να καταλάβετε την ηλικία ενός καναρινιού από φωτογραφία;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης apollong1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

apollong1

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2015
Μηνύματα
102
Πόλη
Λεμεσός
μπορειτε να καταλαβετε βλεποντας ενα καναρινι σε μιαν φοτογραφια τιν ιλικια του; 😉
 
Κατά την γνώμη μου όχι. Βέβαια τα πόδια είναι ένας δείκτης που σε συνδυασμό με την γενικότερη εικόνα του πουλιού βοηθούν να βγάλεις ένα συμπέρασμα άλλα όχι τόσο ασφαλές.
 
Εισαι λεμεσιανος α...

Εμενα μου φαινεται να μην ειναι καλα στην υγεια του. Το ραμφος κτλ.. Δεν ξερω και σιγουρα :).
Για ηλικια αν εχει δαχτυλιδι κλειστου τυπου θα μπορουσε καποιος να μιλησει με σιγουρια.
 
Το δακτυλίδι που φορά αν είναι κλειστού τύπου αναγράφει το έτος γέννησής του. Πάντως από τα πόδια του συμπεραίνω πως είναι νεαρό σε ηλικία.

Εμενα μου φαινεται να μην ειναι καλα στην υγεια του

Γιατί το λες αυτό; Απλά είναι ένα gloster.
 
Το ραμφος του ειναι οκ; δεν κανει και ζοομ το κινητο
 
μπορειτε να καταλαβετε βλεποντας ενα καναρινι σε μιαν φοτογραφια τιν ιλικια του; 😉
Δεν ειναι ασφαλές να βγάλεις συμπέρασμα από τα πόδια. Μπορεί να δεις φωτό καναρινιού 1 έτους με χοντρά- μη περιποιημένα πόδια πχ από ακάρεα και ένα άλλο 3 ετών με πολύ λεπτά και καθαρά πόδια περιποιημένα με epitholνα δείχνουν πολύ πιο νέα! Πες μς τι στοιχεία γραφει πάνω το δαχτυλίδι μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε👍
 
μπορειτε να καταλαβετε βλεποντας ενα καναρινι σε μιαν φοτογραφια τιν ιλικια του; 😉
Αυτό ακούγεται ως κάτι πολύ δύσκολο.
Ίσως όμως αξίζει τον κόπο να δούμε και κάποια χαρακτηριστικά της εμφάνισής των καναρινιών και ίσως δεν πέσουμε και πολύ έξω από την πραγματική ηλικία.
Φυσικά τα παρακάτω είναι ενδεικτικά και σε κάποια σημεία ίσως και αμφισβητήσιμα... αλλά είναι μια βοήθεια στην προσπάθειά μας..
  1. Ένα νεαρό σε ηλικία καναρίνι (κάτω του έτους) τα δάχτυλα των ποδιών δεν έχουν προλάβει (εκτός εξαιρέσεων) να "καταστραφούν" από επιθέσεις παρασίτων και έτσι παρουσιάζονται λεία και όμορφα σε αντίθεση με τα πόδια ενός μεγαλύτερου σε ηλικία πτηνού.
  2. Τα νύχια ενός νεαρού πουλιού είναι σχετικά μικρά και όχι ιδιαίτερα χοντρά.
  3. Η γενική εικόνα της παρουσίας του, της καλής υγείας του φτερώματος και ίσως και μερικά ακόμη είναι κι αυτά ικανά να δώσουν στοιχεία προσδιορισμού της ηλικίας ενός καναρινιού...
Ίσως τα παραπάνω να είναι και η βασικότερη αιτία διαφωνιών, ενστάσεων και πιθανότατα να μας εκθέτουν... σε κάθε μας προσπάθεια...
Συνεπώς δεν πρέπει με τίποτε να ξεχνάμε πως ο μοναδικός και μη αμφισβητήσιμος τρόπος προσδιορισμού της ηλικίας ενός πουλιού είναι τα κλειστού τύπου δαχτυλίδια που πρέπει να έχουν στα πόδια τους... όπως αναφέρονται και στο άρθρο... https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/
 
Νε λεμεσιανος 😉
υπάρχουν 2 δαχτυλίδια έναν ασημί και έναν μαυρο, δεν καταλαβαίνω ώμος τι γραφή(το ασημι) θα προσπαθήσω αύριο να βγάλω φωτογραφία το δαχτυλίδι να διττέ και σεις και να σας παρακαλέσω να μου πίτε τι είναι [x]
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το αγόρασες από petshop ή εκτροφέα;

Και τα δύο δακτυλίδια είναι κλειστού τύπου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top