Γενικά Μπορείτε να με βοηθήσετε με το φύλλο του παπαγάλου μου (ringnek);

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nefeli22
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nefeli22

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2017
Μηνύματα
51
Πόλη
Ιωάννινα
Γειά σας παιδιά. Χθες απέκτησα έναν παπαγάλο ο οποίοςδεν ξέρω καν ηλικία και φύλλο. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει σε αυτό το θέμα; Την μομαδική φωτογραφία που έχω είναι αυτή. rsz_20170909_154202.webp
 
Ελπίζω να τον έβγαλα Καλές για να μπορέσετε να με βοηθήσετε το φύλλο είναι και την ηλικία του. rsz_20170910_143706-1.webp
 

Συνημμένα

  • rsz_20170910_143655.webp
    rsz_20170910_143655.webp
    43,8 KB · Προβολές: 19
  • rsz_20170910_143700.webp
    rsz_20170910_143700.webp
    35,2 KB · Προβολές: 16
Αν είναι πάνω από δύο ετών είναι θηλυκό. Αν είναι μικρότερο δεν ξέρουμε ακόμα το φύλο.
Αν είχες βάλει αυτές τις φωτογραφίες από την αρχή, δεν θα είχαμε αμφιβολίες για το είδος του.
Δαχτυλίδι φοράει; Διαφορετικά ηλικία δεν μπορούμε να ξέρουμε.
 
Δυστυχώς όχι δεν φοράει ☹ ναι τηναι πρώτη μέρα κοιμόταν όλη μέρα :')
 
Παιδια έμαθα κάτι για τον παπαγαλο μου. Νομίζω είναι θηλυκό γιατί διάβασα ότι στα αρσενικά φαίνεται περισσότερο ο δακτύλιος που έχουν στον λαιμό ενώ στα θηλυκά δεν φαίνεται έντονα. Και έχω την εντύπωση πως είναι μικρή σε ηλικία γατί είναι υπερβολικά ζωηρή και δεν φαίνεται έντονα το σημάδι στο λαιμό. Και λέει ότι μετά από τους 18 μήνες φαίνεται το σημαδακι. Επίσης όταν φεύγω από το δωμάτιο φωνάζει. Τι σημαίνει αυτό;
 
Μπορείς να μάθεις πόσο καιρό τον είχαν οι γνωστοί σας στο σπίτι τους;
 
Νομιζω δεν θα ειναι παραπανω απο χρονου μπορει κ μικροτερο 8-10 μηνων, το ματι ειναι μαυρο, μετα τον χρονο κανει δακτυλιο ασπρο γυρω απο τον μαυρο κυκλο
Φαινεται μπεμπεκοφατσα παντως
Οπως και να εχει παρε αλλο κλουβι, δεν κανει αυτο λογω σχηματος και μεγεθους!
Αναλογα τα χρηματα που θα διαθεσεις, πες μας να σε κατατοπισουμε
Ελαχιστο κοστος για τον παπαγαλο σου να υπολογιζεις τα 60, ανωτερο τα 200
Κατα τ αλλα να χαιρεσαι τον αξιολατρευτο φιλο η φιλη σου :)
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Κι εγώ κάπου εκεί την έκανα. Και νομίζω και είναι θηλυκό

Μπορείς να μάθεις πόσο καιρό τον είχαν οι γνωστοί σας στο σπίτι τους;
Όχι δεν ξέρουν ρώτησα
 
Εμενα ειναι ξαδελφακι, Αλεξανδρινος, πιστευω οτι ειναι αρσενικο αλλα χρωμα στο δακτυλίδι δεν εχει βγει ακομα κ ειναι 20 μηνων! Σαν ελαφρια σκια υπαρχει απο 4 μηνων που το εχω βεβαια! Περιμενω να διχρονισει μπας κ βγαλω ακρη!
 
Οπότε όντως είναι μικρό το πουλί και φύλο θα μάθεις τουλάχιστον μετά από ένα χρόνο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ωραία. Έχω άλλο ένα θέμα. Δεν ξέρω άμα το έχεις δει αλλά θα ήθελα να με βοηθήσεις αν ξέρεις :)
 
.. Πολυ ΣΩΣΤΗ η αναφορα του Τακη για το κλουβι.Λαθος μεγεθος και σχημα!
Αγαπητη φιλη με τον καινουργιο φιλο που απεκτησες και φυσικα καλοριζικος. Οπως ολα τα ζωντανα ανεξαρτητα εαν εχουν γεννηθει μεγαλωσει σε αιχμαλωσια εκτροφης, η στην φυση,το ενστικτο της φυσης τους το εχουν παντα στο dna τους. Οι neck επειδη το σχημα της φωλιας τους στο φυσικο περιβαλλον εχει αρχη και τελος, ετσι και το κλουβι τους δεν πρεπει να εχει σχημα κυκλικο οπου παντου τους φαινεται ιδιο. Πρεπει να εχει γωνιες για να ξεχωριζουν τις πλευρες και να τις εκμεταλευονται τοσο στο παιχνιδι, οσο και σαν τα ορια του σπιτιου τους,το αντιθετο δηλαδη απο τα ωδικα που δεν εχουν χαρακτηρα εξερευνητικο οπως οι παπαγαλοι οποιου μεγεθους και ρατσας.Αρα οχι κυκλικο σχημα κλουβιου.

Οσο για το μεγεθος που πολυ σωστα παρατηρησε ο Κυριος Τακης, οι neck θελουν μεγαλο χωρο λογο της μεγαλης τους ενεργητικοτητας που πρεπει να την εκτονωνουν για να μην "αυτοεκτονωνονται"και αρχισουν αλλα προβληματα που θα σε φρεναρουν. Δεν ειναι οπως οι ζακο η οι αμαζονιου που μπορουν και περνουν ωρες πολλες σαν μαρμαρωμενοι και δεν εχουν τους ενδιαφερει παρα πρωτα η ηρεμια τους. Επειδη οι neck ειναι ιδιαιτερα εξυπνα πτηνα, ακομη και παιχνιδια να γεμισεις το κλουβι, οπως ενα μικρο παιδι, μετα απο λιγο θα το βαρεθουν και θα εχουν την προσοχη τους μονο σε οτι εκεινοι θελουν να την εχουν και φυσικα σε οτι υπαρχει εξω απο το κλουβι που η λαιμαργια για να ενα αγνωστο αντικειμενο, μπορει να τους κανει να χτυπιουνται προκειμενου να το πλησιασουν! Δωσε χωρο στο πουλικαι οι τιμες που ο εγραψε ο Τακης ειναι απολυτα ακριβεις
 
Το ξέρω ότι έχω λάθος κλουβί αλλά δεν έχω ακόμα την δυνατότητα να αγοράσω καινούργιο ☹
 
Πάντως Νεφέλη, εχε υπόψη σου οτι το πουλι, αφότου εγκλιματιστεί στο σπίτι σας, καλό,θα ειναι να βρίσκεται ελεύθερο για καποια ωρα σε ασφαλές δωματιο. Για αυτο το ζήτημα, αν θελεις άνοιξε ενα νέο θεμα.
 
Θα ανοίξω ένα θέμα γιατί δεν ξέρω τιπτάμενα. Ποτέ είναι έτοιμο τον πουλί. Τι δεν πρέπει να έχει το δωμάτιο και τέτοια
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top