Γενικά Μπορείτε να με βοηθήσετε με το φύλο του δικού μου budgie;

antigoni33

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2010
Μηνύματα
41
Πόλη
Σέρρες
Καλησπέρα παιδιά! Μπορείτε να με βοηθήσετε με το φύλο του δικού μου budgie; Μας το πήρε πριν λίγες μέρες ο πεθερός μου από pet shop και του είπαν ότι είναι μικρό και αρσενικό. Επειδή το συγκεκριμένο pet shop δεν το έχω σε εκτίμηση, μήπως μπορείτε να βοηθήσετε;
παπαγάλος 3.webp
 
Να σας ζήσει!
Νομίζω πως σωστά τα λέει. Μπορείς να δεις και μόνη σου στο θέμα του διαχωρισμού του φύλου στα budgies.
Ξέρεις ακριβή ηλικία; Βλέπω πως χάνει κάποια φτεράκια στο κεφάλι και βγάζει νέα; Φοράει δαχτυλίδι στο πόδι;
 
Το διάβασα το άρθρο Μαρία αλλά επειδή δεν ξέρω την ηλικία του και είναι και ασπρούλης δεν ήμουν σίγουρη. Δεν έχει δαχτυλίδι και τα είδα τα φτεράκια στο κεφάλι. Λες να βγάζει νέα; Τωρα 4 μέρες που τον έχουμε μόνο ένα πουπουλάκι είδα κάτω. Αν δεν βγάζει νέα, τί μπορεί να είναι;
 
Τα καρφάκια στο κεφάλι είναι νέα φτερά. Ίσως πέρασε πρόσφατα πτερόρροια. Προσπάθησε να του δίνεις αυγό βρασμένο 15 λεπτά κομμένο στην μέση με το τσόφλι. Και αγόρασε μια συσκευασμένη αυγοτροφή να του δίνεις επίσης.
 
Αντιγόνη αν και λίγο αργά, να χαίρεσαι το Μπατζάκι σου! Οι LOS BUDGIESTAS σε καλώσορίζουν! Πως είναι το πουλάκι τώρα; Εγώ για θηλυκό το βλέπω, αν μπορείς ανέβασε μια φωτό του σήμερα, να το δούμε!; 😉.
 
Καλησπέρα και από μένα! Το Μπάτζι μας δεν έλεγε να ηρεμίσει, και το αντικαταστήσαμε με ένα κοκατίλ από το πετ σοπ που το είχαμε πάρει. Είναι πολύ πιο ήρεμο, ξέρεις ήθελα να μπορεί η μικρή μου να έρχετε σε επαφή μαζί του, όχι να είναι αγρίμι...
 
Όχι, εκείνο το κοκατίλ είναι! Απλά η απάντησή σου άργησε πολύ και έγιναν όλες αυτές οι αλλαγές! Το κοκατίλ μας μία χαρά είναι. Αφού από γιατρό δεν έβγαλα άκρη, μάλλον εδώ στη Σέρρες δεν ασχολείται κανείς, βλακείες μου λέγανε, το πήγα στο πετ σοπ να είναι με τους φίλους του λίγες μέρες και ζωντάνεψε! Έφαγε συνήλθε και όταν γύρισε στο σπίτι μας ήταν μια χαρά!
 
Το διάβασα το θέμα με την κοκατίλίνα σου, απλά νόμιζα ότι τα είχες συγχρόνως και τα δύο! Σερραία κοκατίλίνα λοιπόν! Και μένα το πρώτο μου Μπάτζι, ο Πολύκαρπος, Σερραίος ήταν, από ένα Πέτ σ ένα στενό πηγαίνοντας για τα ΚΤΕΛ! (Άσχετο!😵)
 
Back
Top