Γενικά Μπορείτε να μου δώσετε συμβουλές για την εκτροφή μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης koskos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

koskos

PB Member
Εγγραφή
4 Απρ 2009
Μηνύματα
166
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μεσα από αυτό το θεμα θελω να παρω καποιες γνωμες σχετικα με τα πουλια μου. Εχω τρεις αρσενικους από τους οποιους θελω να κρατησω τον έναν για να κανω ένα επιπλέον ζευγαρι για του χρονου. Το θηλυκο φαινεται στην τριτη φωτο.Αν και κατι τετοιο είναι δυσκολο μεσω φωτο θα χαρω να ακουσω γνωμες για τα υπερ και τα κατά τους ακομα και του τυπου "με αυτά τα πουλια δεν πας πουθενα"Οι γεννήτορες έιναι πουλια ελληνα εκτροφεα με πολλες επιτυχιες και θα ηθελα σιγα σιγα να φτιαξω ένα καλο συνολο. 0005.webp 0006.webp 0007.webp 0008.webp Πρωτη φορα ανεβαζω φωτογραφιες και δεν ξερω αν μπορουν να βοηθησουν γιατι βλεπω είναι λιγο μακρινες...
Ευχαριστω
 
στην τριτη φωτο ποιο πουλι ειναι το θυλικο;το αριστερα ή το κατω;
 
-Το θηλυκό που φαίνεται στην 3η φωτό(στην πατήθρα αριστερά) είναι αξιόλογο πουλάκι και απο ποιότητα πτερώματος και απο κατηγορία(μωσαϊκό γραμμής αρσενικών). Για το ακριβώς διπλανό αρσενικό θα έλεγα οτι παρ' ότι έχει μια ελαφρώς μικρή μάσκα είναι μια καλή επιλογή για ζευγάρι του.
-Στην πρώτη φωτό η μάσκα είναι ατελής στην κάτω πλευρά. Επίσης, σοβαρό ελάττωμα η "χωρίστρα" στην επάνω μάσκα, αλλά και το πολύ μαλακό πτέρωμα (απ' όσο μπορώ να δώ)
-Στην δεύτερη φωτό, η στάση του πουλιού δεν επιτρέπει κρήση
-Η τέταρτη πολύ μακρυνή.
 
Το θηλυκο είναι αριστερα. Σκοπος του θεματος μου είναι όπως εγω ετσι και αλλα μελη αν το θελησουν να ανεβαζουν καποιες καλες φωτογραφιες των πουλιων τους με σκοπο την αποκομιση χρησιμων συμπερασμάτων. Μια εικονα ισον χιλιες λεξεις αλλα θα ελεγα εγω και χιλιες εικονες δεν κανουν μια υπευθυνη γνωμη ενός εμπειρου και σοβαρου εκτροφεα μεσα από το κουμασι σου. Επειδή κατι τετοιο στην περιπτωση μου δεν είναι εφικτο λογω γνωριμιών επελεξα αυτόν το τροπο. Το ότι εχω λιγα ζευγάρια ελεω ανεργιας δεν σημενει ότι δεν θελω το κατι παραπανω για τα πουλια μου. Εδω μεσα υπαρχουν αξιολογοι πρωτα ανθρωποι και μετα εκτροφεις που θα ηθελα την γνωμη τους που λογω αποστασεων δεν θα ηταν εφικτη μια "ζωντανη" επαφη. Και για να δειτε ποσο βοηθηθηκα"μου αρεσε ο πρωτος αρσενικος λογω ότι ηταν πιο "καθαρος" αλλα ο κ Μακης επισημανε καποια σημεια που εγω αγνοουσα. Ελπιζω και σε άλλες γνωμες οσο είναι δυνατον και απο τις φωτογραφιες. Σας ευχαριστω και ελπιζω να μην σας κουρασα...
 
αδερφε το ζευγαρακι ειναι μια χαρα για γραμμη αρσενικων, απλα προπορευομαστε με αυτα που εχουμε και σιγα σιγα ανεβαινουμε επιπεδο.συμφωνω λοιπον και δεν κουρασες κανεναν
 
Back
Top