Ασθένειες Μπορείτε να μου πείτε αν το παπαγαλάκι μου έχει ακάρεα

@ianos πρεπει να ειναι 4μηνων τωρα... Κατω απο τα φτερα του, στη πλατη, δεν εχει καθολου φτερα, ειναι σαν πληγη.
Σε ποιον γιατρό θα το πας; Επιτρέπεται να αναφέρεις όνομα. Ειναι ειδικευμένος ή έστω με γνώσεις σε πτηνά;
 
Δεν φαίνεται να έχει ακάρεα αλλά μια-δυο σχεδόν προληπτικές εφαρμογές με epithol δεν θα το έβλαπταν για το ελάχιστο ξεφλούδισμα που δείχνει να έχει. Το πουλάκι δείχνει κατά τ'άλλα υγιές. Μπορούμε να δούμε το σημείο στο οποίο αναφέρεσαι στην πλάτη του;
 
Ήταν σε κλουβί με άλλα πουλιά; Αν ναι, ίσως το μάδησαν τα άλλα, δώστου λίγο χρόνο να συνέλθει. Καλή τροφή, βιταμίνες στο νερό, και μπάνια θα βοηθήσουν. Και λίγο βραστό αυγό μερικές φορές δεν θα ήταν κακή ιδέα. Επίσης αν γίνεται να το βλέπει λίγο ο ήλιος τις πρωινές ώρες θα του ήταν ωφέλιμο.
 
@Φοίβος ναι ηταν με αλλα 5 πουλακια στο κλουβι. Αντι για αυγό του εχω αυγοτροφη μου ειπαν ουι ειναι το ιδιο, του παρηγγειλα και βιταμινουλες, θα παω και τη Δευτέρα κτηνιατρο να δουμε τι και πως.
 
Αντι για αυγό του εχω αυγοτροφη μου ειπαν ουι ειναι το ιδιο, του παρηγγειλα και βιταμινουλες
Ελένη, ποια αυγοτροφή έχεις και ποιες βιταμίνες παρήγγειλες;
 
Δε ξερω, χυμα μου την εδωσαν να σου πω την αληθεια. Και βιταμινουλες διαφορες για πτερορροια και αλλα τετοια... Δε θα τα δωσω φυσικα χωρις να μου το πει ο κτηνιατρος, τος πξρα πιο πολυ προληπτικα να τις εχω.
 
Δε ξερω, χυμα μου την εδωσαν να σου πω την αληθεια
Θα σου πρότεινα να αποφεύγεις τις χύμα τροφές για τους λόγους που περιγράφονται εδώ: Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για τα πτηνά μας;

Στην περίπτωση της αυγοτροφής, θα μπορούσες να επιλέξεις κάποια από αυτές που να κάνει για budgie: Αυγοτροφές του εμπορίου

Και βιταμινουλες διαφορες για πτερορροια και αλλα τετοια
Λέγοντας βιταμίνες, φαντάζομαι ότι εννοείς κάτι τέτοιο, σωστά; Πολυβιταμίνες για πτηνά
 
@Stavros ωραια θα παω αυριο κιολας και θα παρω συγκεκριμενη αυγοτροφη, για να ειμαι σιγουρη, θα σταματησω τις χυμα τροφες. Και ναι απο αυτες που εστειλες επελεξα μερικες βιτανινουλες...
 
Οι βιταμινες δεν χρειαζονται συναινεση γιατρου για να δοθουν.
Επισης πριν αγορασεις κατι, κανε μια ερωτηση εδω για να μην γινεσαι θυμα του καθε επιτηδειου ιδιοκτητη pet shop.
 
Back
Top