Διατροφή Μπορείτε να μου πείτε δοσολογία για την Καμελίνα;

Antoninho30

PB Member
Εγγραφή
6 Δεκ 2017
Μηνύματα
401
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας.. Θα ήθελα να σας ρωτήσω έχω πάρει αυγοτροφη συσκευασμένη και καμελινα... Ο πετσοπας μου είπε να μην βάζω πολύ καμελινα και να τα αναμειγνειο... Μπορείτε να μου πείτε δοσολογία;
 
Την καλησπέρα μου! Την καμελίνα και λοιπούς παρεμφερείς σπόρους, τους προσφέρουμε σε ξεχωριστή ταΐστρα/αυγοθήκη. Δεν τους αναμιγνύουμε με την αυγοτροφή και το κύριο μείγμα σπόρων. Μπορείς να προμηθεύεσαι μικρή ποσότητα από ποικίλα σπορικά(π.χ. κία, κινόα, περίλλα), να τα ανακατεύεις και να έχεις ένα μείγμα έξτρα σπόρων. Για να απαντήσω στο ερώτημα σου, καμελίνα είτε την προσφέρεις ξέχωρη, είτε συνδυαστικά θα βάζεις μία κουταλιά του γλυκού ανά καναρίνι, μία με δύο φορές την εβδομάδα. 😉
 
Τα ψιττακοειδή, λόγω σχήματος ράμφους και μεγέθους, μάλλον θα δυσκολευτούν να επεξεργαστούν τους μικρούς σπόρους. Τα καναρίνια που είναι μικρόσωμα πτηνά, με κωνικό ράμφος, τους καταναλώνουν με ευκολία.
 
Η αυγοτροφή καλό είναι να μην περιέχει σπόρους καθώς οι σπόροι επηρεάζονται από την υγρασία ή το λίπος της εκάστοτε αυγοτροφής.
Δυστυχώς για μας οι εταιρείες κι ευτυχώς όχι όλες, συνεχίζουν να βάζουν σπόρους στην αυγοτροφή (συνήθως νίζερ) για να γίνεται πιο αποδεκτή από τα πουλιά.
 
Την καλημέρα μου! Εγώ το είπα, πέραν του σημαντικού λόγου που προανέφερε ο κύριος Γιάννη, για το ότι προσωπικά θεωρώ ότι είναι καλύτερο να προσφέρονται χωριστά τα τρόφιμα. Πιστεύω ότι τα μικρά σπορικά θα "χάνονται" μέσα στην αυγοτροφή. 😉
 
Back
Top