Γενικά Μπορείτε να μου πείτε δύο λόγια για τα ορτύκια;

giannis pagiatis

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2022
Μηνύματα
1
Πόλη
Κέρκυρα
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα.
Θέλω να ασχοληθώ με ορτυκια για τα αυγουλάκια τους.
Έχω μόνο κοτουλες.
Μπορείτε να μου πείτε δύο λόγια για τα ορτύκια?
Δεν θα τα αγοράσω.
Έχω βάλει κλωσομηχανη μπροστά με 50 μέσα
 
Πολύ ήσυχα και ντροπαλά με νόστιμα αυγουλάκια και τα πιο ωφέλιμα από όσα είναι ευρέως γνωστά . Τώρα πενήντα είναι πάρα πολλά ιδιαίτερα για αρχή , δεν ξέρω τον χώρο σου . Δεν είδα εγώ ποτέ τόσα πολλά και πρέπει να υπάρχει μια αναλογία αρσενικών θηλυκών περίπου 1 προς 6 ή 7 . Εύκολα στην διατροφή απλά σε μεγάλους χώρους , κάτω παραδοσιακά , θέλουν κρυψώνες . Τελάρα , πέτρες κλπ . Επίσης και κάποιο χώρο με μόνιμα άμμο , να κάνουν μπάνιο . Όμορφη εκτροφή γίνεται και σε σιδερένιες κλούβες , έτοιμες στο εμπόριο , ακόμα και σε μπαλκόνι που λόγω του μεγέθους τους δεν στρεσάρονται . Καλή σκέψη , ιδιαίτερα για τις μέρες μας . Καλή συνέχεια να έχεις στο εγχείρημά σου .
 
Να συμπληρώσω στις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που παρέθεσε ο Γιάννης παραπάνω, ότι όταν διαβιώνουν σε κλειστές κλούβες, οι οροφές θα πρέπει να επικαλύπτονται εσωτερικά με μαλακό υλικό, αλλιώς, όταν φοβηθούν μπορεί πηδώντας προς τα πάνω να χτυπήσουν πολύ άσχημα μάλιστα και ότι η περιεκτικότητά των αυγών τους σε κάποια συστατικά συγκριτικά με το αυγό κότας είναι πολύ μεγαλύτερη
Ένα αυγό ορτυκιού, σε σύγκριση με ένα αυγό κοτόπουλου περιέχει: 4 φορές περισσότερο σίδηρο, 2,5 φορές περισσότερη βιταμίνη Α, σχεδόν 3 φορές περισσότερη Β12, 2 φορές περισσότερο χαλκό και κοβάλτιο, 4,5 φορές περισσότερο φώσφορο και 4,5 περισσότερο κάλιο.
Πηγή: https://www.itrofi.gr/zwika/kreas/article/461/ayga-ortykioy-mikroskopikoi-gigantes-diatrofikis-axias
 
Χωρίς καμία φοβερή εμπειρία θα ήθελα να συμπληρώσω ότι προτιμάω τις κλειστές εκτροφές γιατί έχω έρθει σε επαφή και με τα δύο ήδη και από την ανοιχτή κάποια ορτυκακια πέταξαν και το έσκασαν. Βέβαια για 50 πουλάκια τα οποία προφανώς θα πολλαπλασιαστούν με τον καιρό υποθέτω θα χρειαστεί κάποια μεγάλη κατασκευή. Τα αυγά του ορτυκιού τα βρίσκω πιο νόστιμα από της κότας και όντως περιέχουν περισσότερα θρεπτικά συστατικά για όμως κάθονται εύκολα βαριά 🥲😅
 
Back
Top