Γενικά Μπορείτε να μου πείτε τι ράτσα καναρινιού έχω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

StathisS

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
521
Πόλη
Βέροια
Καλημέρα και καλό μήνα! Έχω ένα Μαλινουά, ένα τιμπράντο και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι το τρίτο. Μαλινουά δεν είναι σίγουρα ούτε τιμπράντο. Ολόγος που ρωτάω είναι γιατί θέλω να τον ζευγαρώσω και δεν ξέρω τι κανάρα να ζητήσω!IMG_20200201_114840_555.jpgIMG_20200201_114802_891.jpgIMG_20200201_115234_672.webp
[automerge]1580551172[/automerge]
Ο κίτρινος ο πάνω είναι Τιμπράντο και τα λέει καλύτερα από όλους, για αυτό άλλωστε κέρδισε και διαμέρισμα στο ρετιρέ! Το κίτρινο κάτω τα λέει είναι Μαλινουά αλλά λόγω ρεπερτορίου καθόσον τα λέει όπως όλα τα Μαλινουά χαμηλά πήρε πρώτο όροφο! Το κόκκινο λοιπόν τα λέει σε καλό τόνο είναι στο ίδιο μέγεθος με το Μαλινουά και μεγαλύτερα και τα δύο από το Τιμπράντο αλλά δεν ξέρω τι ράτσα είναι. Επίσης να σας πώ όπως και παλιότερα έχω γράψει πως το Τιμπράντο όταν το πήρα ήταν κόκκινο. Αρχισε να αλλάζει χρώμα σε κίτρινο και ο πετσοπάς μου είπε να του βάλω χρωστικές αλλά το λυπήθηκα. Μου φάνηκε κάπως η ιδέα να παίζω με το συκώτι του πτηνού για να είναι κοκκινο. Στην τελική για τη φωνή τον πήρα αν ήθελα χρώμα θα έπαιρνα παπαγάλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
... Το Τιμπράντο όταν το πήρα ήταν κόκκινο.
-Αρα ΔΕΝ είναι Τιμπράδο.
-Για το κόκκινο που έχεις, χρειάζεσαι ένα κόκκινο έντονο για ζευγάρι.
 
Φίλε μου δεν το ηξερα! Θα δω και θα σου πω! Παντως για τιμπραδο μου το εδωσε ο πετσοπας. Βεβαια για να πω την αληθεια το ακουσα να κελαηδαει και για αυτο το πηρα. Δεν ζητησα τιμπραδο απλα οταν τον ρωτησα τι ειναι μου ειπε τιμπραδο. Συμπερασμα, δεν ειναι κακος απλα ειναι ασχετος. Δηλαδη εχω απλα δυο λιποχρωμικα ενα κοκκινο και ενα πρωην κοκκινο και νυν κιτρινο. Για το τριτο ειμαι σιγουρος οτι ειναι μαλινουα απο το κελαηδημα!
[automerge]1580579329[/automerge]
Αυτη την ανοιξη βλεπω να ζευγαρωνει ο κοκκινος! Οποτε οπως ειπε και ο mgerom θα βρω ενα εντονο κοκκινο! Θα σας ζαλισω εκ νεου οταν ξεκινησω τη διαδικασια! Γιατι θα ειναι η πρωτη μου φορα! Ευχαριστω!
 
Θελω να κανω αλλη μια ερωτηση αν μπορει καποιος να μου απαντησει! Θελω λοιπον να παρω μια κοκκινη καναρα. Στην περιπτωση που αυτος που το ειχε εδινε χρωστικες στην καναρα αυτο επηρρεαζει τη διαδικασια αναπαραγωγης; Πρεπει να κανω κατι πριν ζευγαρωσουν;
 
Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και θα βρεις πολλές πληροφορίες σχετικά με τον χρόνο και τον τρόπο χορήγησης χρωστικών στα πουλιά...
Είμαι εκτός και δυσκολεύομαι να βρω ποσταρίσματα και άρθρα...
 
Back
Top