Γενικά Μπορείτε να μου πείτε τι φύλο είναι το ζεμπράκι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xvnick
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xvnick

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαρ 2017
Μηνύματα
15
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Με λενε Νικο και εχω ενα ζεμπρακι. Το εχω εδω και καιρο και προσφατα αποφασισα να του παρω ενα ταιρι αλλα δεν ξερω το φυλο του. Μπορειτε να μου πειτε τι ειναι; Χαρηκα!


111.webp
222.webp

444.webp 333.webp
 
Επειδη ειναι μεταλαξη σου ειπα με καθε επιφυξη... αν ηταν κανονικο θα επρεπε να εχει... εγω στηριζω την αποψη μου στο οτι εχει πιστιλιες στα φτερα του και τις ριγες στο στηθος του...
 
Σε καποιες περιπτωσεις που τα λευκα σημεια καλυπτουν τα μαγουλα (οπως στη περιπτωση σου) και τα τις πιτσιλιες στα φτερα μπορεις να καταλαβεις το φυλο μονο απο το χρωμα του ραμφους. Στα αρσενικα ειναι πιο σκουρο απο οτι στα θυληκα. (Που εισαι @Deukalion να με δεις!) Τωρα στη δικη σου περιπτωση τα φτερα δειχνουν οτι ειναι αρσενικο...
Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος!
 
Με λενε Νικο και εχω ενα ζεμπρακι. Το εχω εδω και καιρο και προσφατα αποφασισα να του παρω ενα ταιρι αλλα δεν ξερω το φυλο του. Μπορειτε να μου πειτε τι ειναι; Χαρηκα!


View attachment 49035
View attachment 49036

View attachment 49039 View attachment 49040
Καλημέρα και καλως ηρθες στην παρεα μας. Το πουλακι ειναι αρσενικο οπως είπε και η Βασια. Ειναι μεταλλαξη, οποτε δεν εχει τα συνηθη πορτοκαλι μαγουλα και τις ριγες κατω απο τον λαιμο, ομως εχει τις πιτσιλιες και τα χρωματα της ουρας. Επισης τα αρσενικα εχουν κοκκινο ραμφος, οπως φαινεται στο δικο σου, ενω τα θηλυκα πορτοκαλι. Οποτε, κοριτσακι πρεπει να παρεις και καλα γεννητουρια.
 
Back
Top