Διατροφή Μπορείτε να μου υποδείξετε κάποιους λιπαρούς σπόρους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Babis69
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Babis69

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2018
Μηνύματα
26
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μπορείτε να μου υποδείξετε κάποιους λιπαρούς σπόρους για να προσθέσω στην διατροφή τους; Χρησιμοποιώ αυτό το προιόν (συσκευασία κιλού):

VerseleLaga Canaries Prestige Premium
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Επειδή δεν θυμάμαι ακριβώς αν όλοι οι παρακάτω σπόροι είναι λιπαροί θα σου γράψω τα είδη που δίνω ο ίδιος αφειδώς στη διατροφή των καναρινιών σε φάση αναπαραγωγής και σε φάση πτερόρροιας (εκεί τα δίνω με μέτρο).
Σπόροι που αγοράζουμε από πετ σοπ:
Καναβούρι, Περίλα, Καμελίνα, Νίζερ,
Σπόροι που αγοράζουμε από μαγαζιά για ανθρώπους (super market, καταστήματα βιολογικών προϊόντων κλπ):
Κία, Κινόα, Λιναρόσπορο
Λόγω μεγέθους μπορείς να βάζεις Περίλα, Καναβούρι, Λιναρόσπορο μαζί και σε άλλη ταΐστρα Κία, καμελίνα, νίζερ.
Την κινόα άλλοι τη δίνουν έτσι όπως είναι και άλλοι όπως εγώ (γιατί δεν την τρώνε σκέτη με την καμία) τη βράζουν για ένα 5λεπτο, αφήνουν άλλο περίπου ένα 5λεπτο στο νερό χωρίς το σκεύος να είναι πάνω σε εστία, οπότε βγαίνουν τα φύτρα της και τη σουρώνουν και τη δίνουν έτσι. Η κινόα δίδεται κυρίως για τα υψηλά ποσοστά πρωτεΐνης που έχει
Αυτό που θέλω επίσης να σου πω είναι ότι όλοι αυτοί οι σπόροι μπορούν να βρεθούν σε κλειστές συσκευασίες τις οποίες θα ανοίξεις ο ίδιος, δεν είναι δλδ ανάγκη να αγοράσεις χύμα σπορικά.
Νομίζω ότι κία, καμελίνα, καναβούρι, νίζερ είναι λιπαροί σπόροι. Για τους άλλους δεν είμαι σίγουρος.
 
Back
Top